Jelatin ve İnanılmaz Özellikleri

29 Kasım, 2014

Henüz bilmiyor olabilirsiniz, ama jelatin, arada sırada tutan tatlı krizlerini atlatmanız için harika bir alternatiftir.

Ferahlatıcı olmasının yanında, hazırlaması kolay ve oldukça ucuz. Jelatin kilo vermek isteyen insanlara harika bir yandaş olabilir. Tabii faydaları bunlarla bitmiyor… Jelatin hastalıkları önlemeye ve tedavi etmeye de yardımcıdır. Haydi bugün jelatinin sağlığa yararlarına yakından göz atalım!

Özellikleri

Amino asit ve proteinlerden oluşan bu tatlı malzemesi, vücudumuz için olmazsa olmaz 10 maddeden dokuzunu içinde bulundurmaktadır.

İçerdiği yüksek miktarda kollajen, kemikleri güçlendirerek, kemik erimesi ve osteoartrit gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Düzenli tüketildiği takdirde, jelatin kolesterol seviyesini düşürür, yaşlanmayı önler, kan şekerini kontrol altında tutar, fiziksel dayanıklılığı arttırır ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Jöle

Daha fazla jelatin tüketin

Jelatinin bir çok farklı türü bulunur ve hepsinin de tüketim şekli farklıdır. Günde 10 gram jelatin tüketimi idealdir, ki bu da en fazla bir yemek kaşığı jelatin demektir. (Gıda takviyesi olarak eczanelerde bulunabilir)

Toz jelatini de marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunu günde ortalama 2 kez tüketebilirsiniz. Bu jelatin türünü pasta, kurabiye, dondurma ve yoğurt yapımında kullanabilirsiniz.

Ancak, jelatin türleri bu ikisi ile sınırlı değil. Diyabet hastalarına uygun olan diyet jelatin de mevcuttur. Bunlar kapsül veya yaprak halinde bulunabilir.

Önümüzde bu kadar çok çeşit varken, jelatin kullanmadan önce bir doktora danışmanız yararınıza olacaktır. İhtiyaç duyulan günlük miktar, kişiye ve doktorunuza göre değişebilir.

Jelatin ev ekonomisi

Büyük faydaları

Hedefinize, sadece jelatin ve jelatinli ürünleri tüketerek ulaşamazsınız. Bunu, sağlıklı aktiviteler ile birleştirin ki, olası hastalıkları önleyip, vücudunuzu dinç tutabilesiniz. Ayrıca jelatin tüketimi aşağıdakilere de oldukça faydalıdır:

  • Kemikler: kemik yapısını güçlendirir ve dayanıklılığını arttırır. Ayrıca kemik erimesi gibi hastalıkları önler.
  • Kan: Kandaki kolesterol, trligliserid, ve şeker seviyesini kontrol altında tutar.
  • Estetik: Vücudun dinç kalmasına yardımcı olur, saçları, tırnakları ve cildi besler. Doğal bir yara iyileştiricidir. Cildinizin esnek ve güçlü olmasını sağlar.

Görseller, Aaron Landry/Flickr, ve Home Deconomics/Flickr’a aittir.

Bunlar da ilginizi çekebilir