Jelatinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

14 Mart, 2019

Henüz bilmiyor olabilirsiniz; ama jelatin, arada sırada tutan tatlı krizlerini atlatmanız için harika bir alternatiftir. Jelatinin özellikleri ve faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Jelatin, ferahlatıcı olmasının yanında, hazırlaması kolay ve oldukça ucuz bir gıdadır. Jelatin kilo vermek isteyen insanlara harika bir yandaş olabilir.

Tabii jelatinin faydaları bunlarla bitmez. Bu gıda, hastalıkları önlemeye ve tedavi etmeye de yardımcı olur. Gelin jelatinin özellikleri ve sağlığa yararlarına yakından göz atalım!

Jelatinin Özellikleri

Amino asit ve proteinlerden oluşan bu tatlı malzemesi, vücudumuz için olmazsa olmaz 10 maddeden 9’unu içinde barındırır. Bunun yanı sıra, içerdiği yüksek miktarda kolajen kemikleri güçlendirerek, kemik erimesi ve osteoartrit gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Jelatin, düzenli tüketildiği takdirde kolesterol seviyesini düşürür, yaşlanmayı önler, kan şekerini kontrol altında tutar, fiziksel dayanıklılığı artırır ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

çilekli jöle

Daha Fazla Jelatin Tüketin

Jelatinin bir çok farklı türü bulunur ve hepsinin de tüketim şekli farklıdır. Günde 10 gram jelatin tüketimi idealdir, ki bu da en fazla bir yemek kaşığı jelatin demektir. Jelatin, gıda takviyesi olarak eczanelerde bulunabilir.

Toz jelatini de marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunu günde ortalama 2 kez tüketebilirsiniz. Bu jelatin türünü pasta, kurabiye, dondurma ve yoğurt yapımında kullanabilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atın: 

Dört Soyulabilir Jelatin Maskesi İle Cildinizi Yeniden Canlandırın

Ancak jelatin türleri bu ikisi ile sınırlı değildir. Diyabet hastalarına uygun olan diyet jelatin de mevcuttur. Bunlar kapsül veya yaprak halinde bulunabilir.

Elimizde bu kadar çok çeşit olduğu için, jelatin kullanmadan önce bir doktora danışmanız yararınıza olacaktır. İhtiyaç duyulan günlük miktar, kişiye ve doktorunuzun önerisine göre değişebilir.

Jelatin faydaları

Jelatinin Faydaları

Hedefinize sadece jelatin ve jelatinli ürünleri tüketerek ulaşamazsınız. Bunu, sağlıklı aktiviteler ile birleştirerek, olası hastalıkları önleyip vücudunuzu dinç tutabilesiniz. Ayrıca jelatin tüketimi aşağıdakilere de oldukça faydalıdır:

  • Kemikler: Kemik yapısını güçlendirir ve kemiğin dayanıklılığını artırır. Ayrıca kemik erimesi gibi hastalıkları önler.
  • Kan: Kandaki kolesterol, trligliserid, ve şeker seviyesini kontrol altında tutar.
  • Estetik: Vücudun dinç kalmasına yardımcı olur, saçları, tırnakları ve cildi besler. Doğal bir yara iyileştiricidir. Cildinizin esnek ve güçlü olmasını sağlar.

GörsellerAaron Landry/Flickr ve Home Deconomics/Flickr’a aittir.

 

  • Fani, M. (2013). Gelatina Um Ingrediente Alimentício Com Muitos Benefícios Para a Saúde. Adidivos & Ingredientes. https://doi.org/10.1007/BF01826181
  • Gomez-Guillen, M. C., Gimenez, B., Lopez-Caballero, M. E., & Montero, M. P. (2011). Functional and bioactive properties of collagen and gelatin from alternative sources: A review. Food Hydrocolloids. https://doi.org/10.1016/j.foodhyd.2011.02.007
  • Bohin, M. C., Vincken, J. P., Van Der Hijden, H. T. W. M., & Gruppen, H. (2012). Efficacy of food proteins as carriers for flavonoids. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf205292r
  • U.S. Department of Agriculture. Jelly. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169642/nutrients
  • Osteoporos Int. 2006;17(3):319-36. Epub 2005 Dec 9. The role of collagen in bone strength. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16341622
  • BMC Musculoskelet Disord. 2017; 18: 385. Published online 2017 Sep 5. Effects of dietary gelatin hydrolysates on bone mineral density in magnesium-deficient rats. doi: 10.1186/s12891-017-1745-4
  • Cleveland Clinic. Triglycerides & Heart Health. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17583-triglycerides–heart-health