Daha Güzel Tırnaklara Sahip Olmak İçin İpuçları

Daha Güzel Tırnaklara Sahip Olmak İçin İpuçları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Daha güzel tırnaklara sahip olmak istemenize rağmen manikür yaptırmak için yeterince zamanınız veya paranız yoksa endişelenmeyin. Evinizde kendi güzellik salonunuzu kurarak dakikalar içinde arzu ettiğiniz tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Uzmanlar, tırnakların zarar görmemesi, kırılmaması ve özellikle sigara içiyorsanız kötü görünmemesi için günlük bakım yapmanın da önemli olduğunu söylüyorlar.

Bu yazıda, daha güzel tırnaklara sahip olmak için faydalanabileceğiniz önemli ipuçları vereceğiz.

Tırnakları güzelleştiren ipuçları

Tırnaklarınızı doğal haliyle seviyor olabilirsiniz. Onlara sürekli aynı renk oje sürüyor veya giydiğiniz kıyafete göre renklerini değiştiriyor olabilirsiniz. Bunlardan hangisini yapıyor olursanız olun en azından temel bir düzeyde bakımlarını yapmalısınız.

Şimdi vereceğimiz tavsiyeler evde kolaylıkla kendiniz uygulayabilirsiniz. Güzellik salonuna gitmenize gerek yok. Tavsiyelerimize uyarsanız güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olacaksınız.

Nemlendirme

Ellerinizi yıkadıktan sonra, istisnasız her defasında kremlemelisiniz. Bu, cildinizin kurumasını önleyecek ve tırnaklarınızı nemlendirerek daha güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.

Böylece tırnakların eldivenlerin içinde durup, sıcak suya maruz kalacağı soğuk aylar için de iyi bir hazırlık yapmış olursunuz. Yaz mevsiminde de tırnaklarınızı güneş ışığı ve klorlu havuz suyundan korumalısınız.

Törpüleme

Tırnaklarınızı dibine kadar kesmek istemediğiniz sürece asla tırnak makası kullanmayın. Onun yerine bir törpü yardımıyla onları istediğiniz uzunluğa getirebilir, köşeli veya yuvarlak bir görünüm verebilirsiniz.

Böylece tırnaklarınızın kırılma riski de ortadan kalkmış olur.

turuncu ojeli çiçekli tırnaklar

Hazırlık

Oje sürmeden önce koruyucu baz kullanmanız çok önemlidir. Bunu atlarsanız tırnaklarınız sararır, kuru ve cansız görünebilir. Bunun nedeni, parlatıcılarda bulunan bazı maddelerin, tırnakların nefes almasına izin vermemesidir.

Tırnak bazlarını hemen hemen tüm kozmetikçilerde bulabilirsiniz. Tırnak bazı transparandır. Tırnaklar için besleyici olan aloe vera, kalsiyum ve E vitamini gibi maddeleri içerir. Baz kullandığınızda parlatıcı sürmek de kolaylaşır çünkü tırnak yüzeyi pürüzsüzleşir.

Bakım

Tırnak üst derisini kesmeyin ve koparmayın. Bu, enfeksiyona neden olabilir. Üst deriyi yok etmek için üretilmiş özel yağlar ve kremler vardır. Bir manikür çubuğu yardımıyla da dikkatlice geriye itebilirsiniz.

Vazelin 

Kadınlar sıklıkla yüz veya saç maskesi kullanırlar ama genellikle tırnaklarını ihmal ederler. Akşam televizyon izlerken vazelin ile ellerinize masaj yapabilirsiniz.

Ellerinizi iyice kremledikten sonra gece uyurken bir eldiven giyin. Sabah etkilerini görmeye başlayacaksınız. Elleriniz yumuşayacak ve tırnaklarınız güzelleşecek.

desenli mor ojeli tırnaklar

Daha güzel tırnaklara sahip olmak için öneriler

 • Ellerinizi yıkadıktan sonra özellikle tırnaklarınızı güzelce kurulayın. Böylece tırnaklarınız yumuşamaz.
 • Tırnaklarınızı haftada en az bir kez törpüleyin. Böylece tırnaklarınız güçlenir ve kırılmalara karşı dayanıklı hale gelir.
 • Üst derileri kesmemenizi tavsiye ederiz. Onların görevi tırnakları bakteri ve mikroplardan korumaktır. Krem yardımı ile yumuşatıp nazikçe geri iterek görünmemelerini sağlayabilirsiniz.
 • Ellerinize günde iki kere nemlendirici krem sürün. Böylece tırnaklarınız daha sağlıklı ve güzel görünür.
 • Eğer tırnaklarınız fazla oje sürmekten veya sigara içmekten sararmışsa, beyaz üzüm sirkesi ile ovun.
altın rengi ojeli tırnaklar
 • Oje ve aseton kullanımınızı kısıtlayın. Ojeyi çıkardıktan sonra, yeniden oje sürmeden önce en az bir gün bekleyin. Yağlı kumaşlar şeklinde satılan ve aseton içermediği için cildinize ve tırnaklarınıza zarar vermeyen oje çıkarıcılar vardır.
 • Uzun tırnaklara bakım yapmakta zorlanıyorsanız en iyisi onları kısa tutmanızdır.
 • Ev işleri yapıyorsanız, özellikle de çamaşır suyu gibi kimyasallar ile temas halindeyseniz ellerinizi eldiven giyerek koruyun.
 • A vitamini tüketin ki tırnaklarınız sağlıklı ve güçlü olsun. Birçok meyve ve sebzede A vitamini bulunur.
 • Tırnaklarınızı yemeyin, sürekli ağzınızın içinde tutmayın. Utangaç veya endişeli biriyseniz, tırnaklarınızı yeme isteği gelince onun yerine şeker yiyin veya sakız çiğneyin. Tükürük, tırnakları yumuşatır ve kolay kırılmalarına neden olur.
 • Tırnaklarınızı alet gibi kullanmayın. Aynı şey dişleriniz için de geçerli. Tırnaklarınız kavanozları açmak, yerden lekeleri kazımak ve çatlakları temizlemek için değil, ellerinizi korumak ve iyi görünmelerini sağlamak için vardır.
 • Tırnaklarınızı sertleştirmek ve daha güzel tırnaklara sahip olmak için ojenize sarımsak suyu katabilirsiniz. Birkaç diş sarımsağı ezip tırnaklarınızın üzerinde bekletmeniz de etkili olabilir. 
 • Tırnaklarınızı yaklaşık 20 dakika boyunca, demlenmiş zemberek otuna batırarak da sertleştirebilirsiniz.
 • Çok sağlam bir sertleştirici elde etmek için, iyice kıyılmış bir diş sarımsak, 8 damla limon suyu ve 5 damla beyaz iyotu karıştırın. Bu karışımı oje sürmeden önce baz olarak kullanın.
 • Tırnaklarınıza oje sürmeyi seviyor ama kurumalarını bekleyecek kadar vakit bulamıyorsanız, onları içinde buz küpleri olan bir kabın içinde batırarak daha hızlı kurumalarını sağlayabilirsiniz.
 • Oje sürmeden önce ellerinizi beyaz üzüm sirkesine sokarsanız, ojeler daha uzun ömürlü olacaktır.
İlginizi çekebilir ...
Yeni Trend: Kısmen Kalıcı Tırnaklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yeni Trend: Kısmen Kalıcı Tırnaklar

Eğer tırnaklarına oje sürmeyi ve manikür yapmayı seven biriyseniz muhtemelen güzellik salonlarındaki "kısmen kalıcı tırnaklar" trendini duymuşsunuz...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Görseller,  Lisa Bently, Courtney Rhodes, Fing’rs, Stefany, Emily Gould, Vladimir Morozov’un izinleri ile kullanılmıştır.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.