Daha Güzel Tırnaklar İçin İpuçları

21 Kasım, 2014

Tırnaklarınızın güzel olmasını istiyorsunuz, ama manikür için yeterli zamanınız veya paranız mı yok? Endişelenmeyin, evinizde kendi güzellik salonunuzu kurarak, bir kaç dakika içinde arzu ettiğiniz güzel görünüme kavuşabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar, tırnakların zarar görmemesi, kırılmaması ve özellikle sigara içiyorsanız kötü görünmemesi için günlük bakım yapılmasının önemli olduğunu söylüyor. Bu yazıda, güzel tırnaklar için en iyi ipuçlarını vereceğiz.

Tırnakların görüntüsünü iyileştirecek tavsiyeler

Tırnaklarınızı doğal haliyle seviyor olabilirsiniz. Onları sürekli aynı renge boyuyor, veya giydiğiniz kıyafete göre renklerini değiştiriyor olabilirsiniz. Hangisini yapıyor olursanız olun, en azından temel bir düzeyde ihtiyaçlarını karşılamalı, bakımlarını yapmalısınız. Bu vereceğimiz tavsiyeler evde kolaylıkla uygulanabilir. Bunları yapmak için güzellik salonuna gitmenize gerek yoktur. Bu tavsiyelere uyarak güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olacaksınız.

 • Nemlendirme: Ellerinizi yıkadıktan sonra, istisnasız her defasında kremlemelisiniz. Bu cildinizin kurumasını önleyecek, ve tırnaklarınızı nemlendirerek daha güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Bu ayrıca, tırnakların sürekli eldiven içinde durup sıcak suya maruz kalacağı soğuk aylar için de iyi bir hazırlıktır. Yaz mevsimlerinde de, tırnaklarınızı güneş ışığı ve klorlu havuz suyundan korumalısınız.
 • Törpüleme: Köküne kadar kesmek istemediğiniz sürece, asla tırnak makası kullanmayın. Onun yerine, tırnaklarınızı bir törpü yardımı ile istediğiniz uzunluğa getirebilir, köşeli veya yuvarlak yapabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınızın kırılma riski de ortadan kalkmış olur.

Tırnak

 • Hazırlık: Oje sürmeden önce koruyucu baz kullanmanız çok önemlidir. Bunu atlarsanız, tırnaklarınız sararacak, kuru ve cansız olacaktır. Bunun nedeni, parlatıcılarda bulunan maddelerin, tırnağın nefes almasına izin vermemesidir. Tırnak bazlarını her kozmetikçide bulabilirsiniz. Tırnak bazı transparandır, ayrıca tırnaklar için besleyici olan aloe vera, kalsiyum ve E vitamini içerir. Baz kullandığınızda parlatıcı sürmek daha kolay olur çünkü tırnak yüzeyi pürüzsüzleşir.
 • Bakım: Tırnak üst derisini kesmeyin, koparmayın. Çünkü bu enfeksiyona neden olabilir. Bu üst deriyi almak için üretilmiş özel yağ ve kremler vardır. Bir manikür çubuğu yardımı ile dikkatlice geri itebilirsiniz.
 • Dikkat edin: Kadınlar sıklıkla yüz veya saç maskesi kullanır, ama genellikle tırnaklarını unuturlar. Televizyon izlediğiniz sırada vazelin ile ellerinize masaj yapabilirsiniz. Ellerinizi iyice kremledikten sonra, gece uyurken eldiven giyin. Sabahtan itibaren etkileri görmeye başlayacaksınız: yumuşak eller ve güzel tırnaklar.

tırnaklar2

Güzel tırnaklar için daha fazla tavsiye

 • Ellerinizi yıkadıktan sonra, özellikle tırnaklarınızı güzelce kurulayın. Böylece tırnaklarınız yumuşamaz.
 • Haftada en az bir kez törpüleyin. Bu tırnakları güçlendirecek ve çatlaklara karşı dayanıklı kılacaktır.
 • Tercihen, üst derileri kesmeyin. Çünkü onların görevi tırnakları bakteri ve mikroplardan korumaktır. Krem yardımı ile yumuşatıp nazikçe geri iterek görünmemelerini sağlayabilirsiniz.
 • Ellerinize günde iki kere nemlendirici merhem uygulayın, bu tırnakları vurgulayarak daha sağlıklı ve güzel görünmelerini sağlar.
 • Eğer tırnaklarınız fazla oje veya sigara yüzünden sararmışsa, beyaz üzüm sirkesi ile ovun.

Tırnak4

 • Oje ve aseton kullanımınızı kısıtlayın. Ojeyi çıkardıktan sonra, yeniden boyamadan önce en az bir gün bekleyin. Yağlı kumaşlar halinde satılan ve aseton içermediği için cildinize ve tırnaklarınıza zarar vermeyen oje çıkarıcılar vardır.
 • Eğer uzun tırnaklara bakamıyorsanız, en iyisi onları kısa tutmaktır.
 • Ev işleri yapıyorsanız, ellerinizi eldiven giyerek koruyun. Özellikle de çamaşır suyu gibi kimyasallar ile temas edecekseniz.
 • A vitamini tüketin ki tırnaklarınız sağlıklı ve güçlü olsun. A vitamini bir çok meyve ve sebzede mevcuttur.
 • Tırnaklarınızı yemeyin, veya sürekli ağzınızda tutmayın. Eğer çekingen veya endişeli biriyseniz, tırnaklarınızı yeme isteği gelince şeker yiyin veya sakız çiğneyin. Tükürük, tırnakları yumuşatır ve kolay kırılmalarını sağlar.
 • Tırnaklarınızı alet olarak kullanmayın. Aynı şey dişleriniz için de geçerli. Bu, tırnaklarınız kavanozları açmak, yerden leke kazımak, ve çatlakları temizlemek için değil, ellerinizi korumak ve iyi görünmelerini sağlamak için var demektir.
 • Tırnaklarınızı sertleştirmek için, ojenize sarımsak suyu karıştırabilirsiniz. Ayrıca bir kaç diş sarımsağı ezip tırnaklarınızın üzerinde bekletebilirsiniz. Başka bir alternatif de, tırnaklarınızı yakşalık 20 dakika boyunca, demlenmiş zenberek otuna batırmaktır. Çok sağlam bir sertleştirici için, iyice kıyılmış bir diş sarımsak, 8 damla limon suyu ve 5 damla beyaz iyodu karıştırın. Bu karışımı oje sürmeden önce baz olarak kullanın.
 • Tırnaklarınızı boyamayı seviyor ama kurumalarını bekleyecek vakit bulamıyorsanız, tırnaklarınızı içinde buz parçaları olan bir tasa sokabilirsiniz.
 • Eğer oje sürmeden önce ellerinizi beyaz üzüm sirkesine sokarsanız, ojeler daha uzun ömürlü olacaktır.

Görseller,  Lisa Bently, Courtney Rhodes, Fing’rs, Stefany, Emily Gould, Vladimir Morozov’un izinleri ile kullanılmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir