Kronik Astım ve Alerjiye Karşı Ne Yapmalı

Kronik Astım ve Alerjiye Karşı Ne Yapmalı

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

Kronik astım ve alerji, maalesef günümüzde  oldukça yaygın görülen iki sağlık sorunudur. Bu iki hastalığın birbirleriyle yakından alakalı olması, bütün solunum bölgesinin sıklıkla tıkanmasına yol açarak hastaların yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler.

Ancak, kronik astım ve alerjisi olan insanlara yardımcı olacak çeşitli doğal tedaviler deneyebilirsiniz. Eğer bu şifalı yöntemler hakkında daha fazla şey bilmek istiyorsanız, yazının devamını okumanızda fayda var.

Kronik astım ve alerji birleşince…

Saman nezlesine neden olan maddelerin aynıları, kronik astım belirtilerinin baş göstermesine de neden olabilir. Bu belirtiler, zor ve hırıltılı nefes alma ve göğüste daralma şeklinde seyreder. Bu durum alerjik astım veya alerjiye bağlı astım diye adlandırılır.

Polen, ev tozu akarları veya evcil hayvan kepeği gibi maddeler, en yaygın tetikleyici etkenlerdir. Cilt ve gıda alerjileri de bazı insanlarda astım belirtileri görünmesine neden olabilir.

Alerjik tepkiler nasıl astıma yol açıyor?

Alerjik tepkiler, vücudun bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi, mesela poleni, zararlı madde olarak algılaması sonucu ortaya çıkar. Bu maddeden vücudu korumak için, antikorlar maddeyi sarar.

Bağışıklık sisteminin salgıladığı kimyasallar da, burun tıkanıklığı, göz ve deride kaşıntı gibi alerji belirtilerini ortaya çıkarır. Bazı hastalarda, bu aynı tepkime, ciğerleri ve solunum yollarını da etkileyerek astıma sebebiyet verir.

Size iyi gelecek doğal ilaçlar

  • Solunum yolundaki sıkışmaları azaltmak önemlidir. Magnezyum, kas sıkışmalarını önlemesiyle tanınır. Bu kaslara ciğer ve nefes borusunu saran kaslar da dahildir.
  • Yeşil çay da etkili ve kullanımı kolay olan bronş açıcı bir maddedir.
  • Eğer kronik astım ve alerjiden şikayetçiyseniz, vücudunuzun alerji sistemini dengelemeyi kesinlikle öğrenmelisiniz.
  • Keten tohumu ve balıkta bulunan Omega-3 yağları, bu dengeyi kurmanıza yardımcı olacaktır. Bir araştırmaya göre, haftada bir defadan fazla balık yiyen çocuklarda astım görülme riski, düzenli balık tüketmeyen çocukların üçte biri kadardır.
  • Gıda boyaları, koruyucu maddeler, aspirin veya ibuprofen ve diğer steroid yapıda olmayan iltihap sökücü ilaçlardan uzak durun. Bu maddeler, astımı ciddi bir biçimde etkileyen, lökotrien üretimini artırmaktadır.
  • Bir çok astımlı birey yeteri kadar mide asidi üretememektedir. Bu; gıda alerjilerine sebep olabileceği gibi, besinlerin yeteri kadar emilememesine de neden olabilir. Bu sorun, klorhidrik asit takviyeleri ile ortadan kaldırılabilir.

Unutmayın ki bu tavsiyeler, asla size önerilen ilaçlardan daha öncelikli değildir. Durumunuza bağlı olarak en uygun tedaviyi uygulayacak olan, yine bu alanda uzman bir doktor olacaktır.

Doktor denetimi ve bir kaç doğal ilacın kombinasyonu ile, kullandığınız ilaç sayısını azaltmak mümkündür. Doğanın bizlere sağladığı her şeyden faydalanarak, sağlık durumumuzu fark edilir bir düzeyde iyileştirebiliriz.

İlginizi çekebilir ...
Bahar Astımı ve Alerji: Çözümü Olan Bir Rahatsızlık
Sağlığa bir adımsayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bahar Astımı ve Alerji: Çözümü Olan Bir Rahatsızlık

Bahar astımı ve alerji çok zor ve sinir bozucu durumlardır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bu makalemizi okuyun.