Seylan Tarçını ile Kan Şekerinizi Düzenleyin

Diyabeti kontrol eden bu ilacı hazırlamak için, Seylan tarçını kullanmaya özen gösterin. Diğer türevleri, farklı özellikler içerdikleri için aynı yararı sağlamaz. 
Seylan Tarçını ile Kan Şekerinizi Düzenleyin
Sofía Quintana Alonso

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bugünlerde, kan şekeri seviyemiz, yetersiz beslenme, şekerli ürünlerin aşırı tüketimi ve rafine edilmiş karbonhidratlar sebebi ile artmaktadır.

Yine de, Seylan tarçını gibi kan şekerimizi dengelemeye yarayan tıbbi besinler de mevcuttur. Aşağıda, bu baharatın, kan şekeri seviyemizi doğal olarak nasıl düzenlediğini görebilirsiniz.

Seylan tarçını

bir kaşık tarçın

Seylan, Sri Lanka’da ‘Baharat Adası’ olarak bilinir. Aslına bakacak olursanız, kendine has sağlık özellikleri olan bir çok tarçın çeşidine ev sahipliği yapar.

 • Tarçın, Çinliler tarafından M.Ö 2700’lü yıllarda kullanılmaya başlandı. Akabinde, diğer bir çok baharat türü ile beraber Mısır’a geldi.
 • Yunanlılar ve Romalılar,  Yerli Ayurveda tıbbında olduğu gibi, sindirimi kolaylaştırmak için tarçına başvurdu.
 • Batıda ise tarçın, zengin kesim için lüks bir egzotik baharat olarak görüldü.

Bu sayede, bir mutfak ürünü haline gelene kadar popülerliği giderek arttı.

Kan şekerini düzenler

Seylan tarçını, aşağıdaki üç neden ile kan şekeri seviyesini sabitlemek adına harika bir doğal ilaç olarak öne çıkar:

 • Kan şekerini düzenler.
 • İnsülin direncini engelleyen insülin seviyelerini dengeler. Bu sık görülen durum, yüksek kolesteraol, trigliserit seviyesi ve aşırı kilo ile ilişkilidir.
 • Her türlü diyabetten etkilenen karaciğerde glikoz metabolizmasını geliştirir.

Böylelikle, tip 2 diyabet türü bulunanlar için Seylan tarçınının yararlı olduğu bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Tüm tarçınlar aynı değildir

bir tutam tarçın

Bu tedavi yolu için, Seylan tarçınının kullanılması (Cinnamomum zeylanicum ya da Cinnamomum verum)  önemlidir. Yine de, en güçlü aromayı barındırmasa da, daha tıbbi özellikleri mevcuttur.

Bir başka türevi olan Çin tarçını (Cinnamomum cassia), yan etkileri olduğu için, diyabetli hastaların tedavisinde önerilmez.

Seylan tarçınını diyetinize nasıl dahil edeceksiniz?

Kan şekeri seviyesindeki anlamlı bir dengesizliği tedavi etmek adına, kapsül ya da tablet kullanın. Böylelikle, tıbbi bir personelin gözetiminde her gün belirli bir oranda doz almış olursunuz.

Doğal yöntemler ile şeker seviyenizi dengelemek ve şekerli bir besin yemenize sebep olan durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, yemeklerinizi tarçın ile tatlandırmayı bir alışkanlık haline getirin.

Aşağıda, tarçını diyetinize eklemek için bazı pratik fikirleri görebilirsiniz:

 • Tarçın, birçok tatlı ile iyi gider; keklere, turtalara, kurabiyelere, kreplere, mafinlere ve benzerlerine ekleyebilirsiniz. Ayrıca, dondurma üzerine ve süt bazlı tatlılara da (yoğurt, süzme peynir, meyveli pasta) üzerine az biraz ekleyebilirsiniz.
 • Benzer şekilde, sindirimi rahatlatmasının yanı sıra, kendine has bir tat vermesi açısından bazı et ve balık yemeklerine de koyulabilir.
 • Ve tabi ki de, çaya, smoothielere ve çikolata ile diğer türevlerinden yapılan içeceklere koymayı da ihmal etmeyin.
 • Tarçın esansı yağını, aktarlarda ve tıbbi ürün satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Böylelikle, yüksek kalitede ise ve o şekilde kullanılması isteniyorsa, bölgesel ya da oral olarak kullanabilirsiniz.
 • Sentetik esans yağlarından kaçınmaya bakın.

Tarçın ruloları ve kurabiyeleri, bazı Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olup, canınız şeker çektiği zaman masum ve sağlıklı birer tatlı olarak öne çıkmaktadır.

Şeker seviyesini azaltan bir içecek

şeker ölçüm cihazı

Aşağıdaki içecek, kan şekerinizi azaltmaya yardımcı olabilir:

Malzemeler

 • bir çubuk Seylan tarçını
 • 4 bardak su ( bir litre)
 • yarım çay kaşığı şeker otu yaprağı (2 g)
 • yarım sıkılmış limon

Hazırlanışı

 • Suda tarçın çubuğunu 15 dakika boyunca kaynatın.
 • Ocağın altını kapatın ve şeker otunu ekleyin.
 • 5 dakika bekletin ve süzün.
 • Son olarak limon suyunu ekleyin ve ılıkken için.

Nasıl içilir?

Öğünler arasında birçok kez tüketebilirsiniz. Böylelikle, kan şekerinizi sağlıklı bir dengede tutacaktır. Ayrıca çok fazla tatlı yedikten sonra da içebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ranasinghe, P., Pigera, S., Premakumara, G. S., Galappaththy, P., Constantine, G. R., & Katulanda, P. (2013). Medicinal properties of “true” cinnamon (Cinnamomum zeylanicum): A systematic review. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/1472-6882-13-275
 • Ranasinghe, P., Gunatilake, M., Gunapala, N., Perera, K., Katulanda, P., Perera, S., Lokuhetty, D. (2012). Effects of Cinnamomum zeylanicum (Ceylon cinnamon) on blood glucose and lipids in a diabetic and healthy rat model. Pharmacognosy Research. https://doi.org/10.4103/0974-8490.94719
 • Beejmohun, V., Peytavy-Izard, M., Mignon, C., Muscente-Paque, D., Deplanque, X., Ripoll, C., & Chapal, N. (2014). Acute effect of Ceylon cinnamon extract on postprandial glycemia: Alpha-amylase inhibition, starch tolerance test in rats, and randomized crossover clinical trial in healthy volunteers. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/1472-6882-14-351
 • Emeritus, E., Editors, S., Editors, A., Board, I. A., & Manager, O. (2016). Health benefits of Ceylon cinnamon. The Ceylon Medical Journal. https://doi.org/http://doi.org/10.4038/cmj.v61i1.8251

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.