Limon ve Keten Tohumu Kilo Verdirir mi?

Bunu henüz diyetinizde denediniz mi? Bu tarifi bugün evinizde yapmaya çalışın ve kilonuz için ne kadar muhteşem olduğunu keşfedin. Az yağlı bir diyet ve egzersiz yapmayı unutmayın.
Limon ve Keten Tohumu Kilo Verdirir mi?
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doğal limon ve keten tohumu suyu, kilo vermek için popüler hale gelen diyet hilelerinden biridir. Gece boyunca yağ yakmak yeterli olmamışsa, bu hile diyetlerimize bazı ilginç faydalar sağlayabilir.

Hem limon hem de keten tohumu, vücudun metabolizmasını hızlandıran bileşenler içerir. Bunları diyetimize dahil ederek iştahımızı azaltabilir ve kilo vermede rol oynayan sindirim ve karaciğer fonksiyonlarımızı geliştirebiliriz.

Bu günlerde, limon ve keten tohumu suyunun nasıl yapıldığını bilmek isteyen birçok insan var çünkü obezite ile savaşmanın en basit yolu budur.

Ana faydaları nelerdir?

Aşağıda bu içecekten nasıl daha fazla yararlanabileceğinizi açıklayacağız.

Limon ve keten tohumu suyu neden iyi bir kilo kaybı içeceğidir?

Kilo vermek, kişinin metabolizmasına bağlı olarak değişebilen karmaşık bir süreçtir. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmak başarının anahtarı olsa da, hedefine ulaşmakta zorlanan birçok insan var.

Limon suyu kavanozu

Öncelikle, sürekli hareketsiz bir şekilde yaşamış ve kilo vermek isteyen bir kişi için yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmek kolay değildir. Diğer bir problem ise herkesin metabolizmasının aynı şekilde çalışmamasıdır; bazı insanların metabolizması daha hızlı çalışır, bazılarınınki ise daha yavaş.

Ancak, tüm bunların yanı sıra, çok fazla acı çekmeden kilo vermemize yardımcı olabilecek birkaç doğal numara var. Örneğin; limon ve keten tohumu suyu, diyetimizi destekleyen besin ve zayıflama etkilerine sahiptir.

Düzenli olarak içmek sadece vücudumuzun detoksuna yardımcı olmaz aynı zamanda bağışıklık sistemimizi geliştirir ve bazı hastalıkları önler. Buna ek olarak bu içecek, açlık hormonu salgılanmasını azaltır ve vücudumuzu daha nemli tutmak için düşük kalorili bir yoldur.

Limonun kilo vermedeki faydaları

Limon suyu, genellikle kilo verme diyetlerinde yer alan doğal bir içecektir. Yüksek C vitamini ve temel mineral içeriği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve genel sağlık durumumuzu iyileştiren çok yönlü bir gıda takviyesidir.

Uzun zamandır limonun diüretik, antioksidan ve alkalileştirici özellikleri olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak limon sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda genel sağlığımız için de gereklidir. Düzenli olarak limon tüketmek, bize sorun çıkaran birkaç antijenden oluşan iltihap ve bunun sonucu olan bakterilere karşı koymamızı sağlar. Bunun nedeni ise şunlardır:

 • Vücudun yağ hücrelerinin miktarını azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar ve polifenoller içerir.
 • Safra sekresyonunu uyaran bir asit olan sitrik asidi içerir, bu da lipitleri sindirmek için safra kesesi tarafından üretilen bir maddedir.
 • Sindirimi iyileştiren ve yemek isteğini azaltan diyet lif içeriğine sahiptir.
 • Diyabet riskini azaltırken kötü kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Keten tohumunun kilo vermedeki faydaları

kilo vermede keten tohumu

Son zamanlarda giderek daha fazla insan diyetlerine keten tohumunu ekliyor. Sindirimi hızlandırmak ve kilo kontrolü için çok iyi olduğunu öğrenen birçok insan diyetleri için keten tohumunu bulup kullanmaya başladı. Küçük boyutuna rağmen inanılmaz bir besin kaynağıdırlar.

 • Anti-inflamatuar etkisine sahiptir ve kardiyovasküler yararları olan omega-3 yağ asitleri içerirler.
 • Ağırlığının %28’i, kolesterolü kontrol etmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan diyet lifidir.
 • Keten tohumu, hücrelerin ellerinden gelen en iyisini yapmalarına yardımcı olan ve oksidatif stresten kaynaklanan zararı azaltan antioksidanlar içerir.
 • Ayrıca kan glukozu seviyesini düzenleyen bir madde olan müsilajı bol miktarda içerirler.
 • Vücudun yağ ve proteinlerini daha kolay ayrıştırmasına yardımcı olan enzimleri içerir ve yağların vücutta birikmesini engeller.

Limon ve keten tohumu suyuyla nasıl kilo verirsiniz?

Bu gıdaların zayıflama özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için bu tarifi takip etmekten daha iyi bir seçenek yoktur. İstediğiniz kilo hedefine yaklaşırken sağlığınız için her gün içmelisiniz.

kilo verme suyu

Malzemeler

 • 4 su bardağı su (1 litre)
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu (20 g)
 • 1 limon suyu

Hazırlanış

 1. Suyu bir tencereye dökün ve kaynatın.
 2. Su kaynadıktan sonra, keten tohumunu kaynamış suyun içine atın.
 3. 3 veya 4 dakika daha kaynatın ve altını kapatın.
 4. Tencerenin kapağını kapatın ve soğumaya bırakın.
 5. İçebileceğiniz kadar soğuduktan sonra keten tohumunu süzün ve limon suyu ekleyin.

Uygulama

 • Aç karnına bir bardak, limon ve keten tohumu suyu için.
 • Geri kalan suyu her gün 3 veya 4 kez aç karnına için.
 • Haftada en az 3 gün için.

Bunu henüz diyetinizde denediniz mi? Bu tarifi bugün evinizde yapmaya çalışın ve kilonuzun, vücut yapınızın ne kadar muhteşem olduğunu keşfedin. Bu tarifi az yağlı bir diyet ve egzersiz ile birlikte kullanmayı unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.