Kilo Vermek İstiyorsanız Uzak Durmanız Gereken Dört Yiyecek

Kilo vermek için hangi yiyeceklerden uzak durmalısınız? Bu yazımızda öğrenin!
Kilo Vermek İstiyorsanız Uzak Durmanız Gereken Dört Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Söz konusu kilo vermek olduğunda, insanlar genellikle sadece yiyebileceklerine odaklanır, ancak ne yenmemesi gerektiğini de göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir.

Eğer uzak durmanız gereken yiyecekleri bilirseniz, haftalık menünüzü hazırlarken veya dışarıda yemek yerken işiniz kolaylaşır. Daha önce bu konu hakkında düşünmüş müydünüz?

Bu yazımızda ayrıca bir süreliğine tüketmemeniz gereken yiyeceklerden de bahsedeceğiz. Acıktığınızda başka bir seçeneğiniz yoksa bu yiyecekleri tüketebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken nokta tüketim miktarıdır. Hazır mısınız? Bunları bir yere not edin.

1. Patates cipsi

Patates cipsi, kilo vermek isteyenlerin kesinlikle uzak durması gereken bir yiyecektir. Patatesi haşlanmış, fırında veya buharda pişirilmiş şekilde tüketebilirsiniz çünkü patates size enerji verir ve lif içerir.

sepette duran patatesler

Bununla birlikte, özellikle aşağıdaki gibi fazla yağ içeren patateslerden uzak durmalısınız:

  • Sade patates cipsleri
  • Patates kızartmaları
  • Çok tuzlu veya baharatlı cipsler

Bu yiyeceklerle ilgili problem, küçük porsiyonların bile aşırı miktarda yağ içermesidir. Buna ek olarak, bu yiyecekler genellikle küçük porsiyonlarda servis edilse de sınırı aşabilirsiniz. Bu tür yiyecekler tüketmenin sağlığınızı etkilediğine ve çok kısa sürede kilo almanıza yol açtığına dair yapılan araştırmalar vardır.

Eğer canınız cips yemek isterse, kendi cipsinizi fırında hazırlamanız daha iyi olacaktır. Patatesleri tatlandırmak için biraz baharat ekleyebilir ve yeni lezzetler katabilirsiniz. Daha klasik bir şey istiyorsanız sadece tuz ve karabiber ekleyin.

Fırında hazırladığınız patates ile fazladan kalori almadan ve sağlığınızı riske atmadan isteğinizi yatıştırabilirsiniz.

2. Karbonhidrat içeren atıştırmalıklar

Tüketmemeniz gereken bir diğer yiyecek ise karbonhidrat içeren gıdalardır. Kurabiyelerden, mısır gevreklerinden, ekmekten ve müsli barlardan uzak durmalısınız. Bu yiyecekleri satın almak oldukça kolaydır ve ucuzdur ancak içerdiği şeker glukoz seviyelerini değiştirebilir.

Bunun yanı sıra, karbonhidrat tüketmek sizi kısa bir süreliğine tok tutar. Bu da sanki yemek yememişsiniz gibi hemen acıkmanıza neden olur.

bir tabak kurabiye

Açlığınızı bastırmak için ideal seçenek kahvaltıdan ve öğle yemeğinden sonra bir şeyler atıştırmaktır. Ara öğünlerde lif, karbonhidrat ve protein içeren yiyecekler tüketebilirsiniz. Ara öğün için aşağıdaki yiyecekler iyi bir alternatiftir:

  • Meyve ve yağsız peynir
  • 1 adet elma ve biraz fıstık ezmesi
  • Yulaf gevreği, yoğurt ve biraz badem

3. Şekerli içecekler

meşrubatlar

Uzak durmanız gereken bir diğer şey ise şekerli içeceklerdir. Söz konusu şekerli içecekler olduğunda, meşrubatların yanı sıra makinelerden alınan kahveler, paketlenmiş meyve suları ve diğer içecekler konusunda da dikkatli olmalısınız.

Bu tür içeceklerin aşırı miktarda tüketilmesi kilo almanıza sebep olur. Bu sebeple, hem çocuklar hem de yetişkinler mümkün olduğunca şekerli içeceklerden uzak durmalıdır.

En iyisi gittiğiniz her yere yanınızda bir şişe su götürmektir. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız, içerisine biraz meyve, tarçın veya nane koyabilirsiniz.

Kahvenizi de makineden almak yerine evinizde hazırlayıp götürebilirsiniz. Bu şekilde kahvenin içerisindeki şeker miktarını kontrol edebilir ve daha kaliteli bir kahve içebilirsiniz.

4. Beyaz ekmek, kurabiye ve benzeri yiyecekler

beyaz ekmek

Uzak durmanız gereken bir diğer ürün ise rafine un içeren yiyeceklerdir. Beyaz ekmekte şeker bulunur ve bu da kandaki glukoz seviyesini değiştirir.

Bunun yanı sıra, rafine unla hazırlanan yiyeceklerde lif oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple, günde iki dilim beyaz ekmek tüketmek obezite riskini artırabilir.

Ne kadar lezzetli olsalar da, kurabiyeler, kekler ve trans yağ içeren diğer yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Eğer canınız kek veya kurabiye yemek istiyorsa, tam buğday unu kullanmayı deneyin. Tam buğday ununa alışmanız biraz zaman alabilir ancak unutmayın ki bu un rafine una göre çok daha sağlıklıdır.

En iyisi, tam buğday unu ve bitter çikolata kullanarak kendi tatlınızı yapmanızdır. Böylece kilo almadan ve sağlığınızı riske atmadan tatlı ihtiyacınızı bastırabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Boticario Boticario, C. (2012). Nutrición y alimentación: mitos y realidades. Aldaba36, 79-88.
  • Gómez-Miranda, L. M., Jiménez-Cruz, A., & Bacardí-Gascón, M. (2013). Estudios aleatorizados sobre el efecto del consumo de bebidas azucaradas sobre la adiposidad en adolescentes y adultos: revisión sistemática. Nutrición Hospitalaria28(6), 1792-1796.
  • Rivera, J. R. E., Velásquez, F. M., Velásquez, M. D. R. M., & Velásquez, J. A. M. (2005). Efecto de la adición de proteína de soya en la textura de un pan blanco. Agrofaz: publicación semestral de investigación científica5(1), 775-782.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.