Plastik Şişe ile Su İçmek Güvenli midir?

19 Şubat, 2016
Plastik şişeler tekrar tekrar kullanıldıklarında ve güneş ışığına maruz kaldıklarında toksin salabilirler. Bu yüzden cam şişelerden su içmek veya filtrelenmiş suları içmek daha iyidir.

Bugün şişelenmiş su hakkında konuşacağız. Hazır başlamışken şu soruların cevaplarını düşünün: Plastik şişede su satın alıyor musunuz? Veya yeniden kullanılabilir cam şişeler mi satın alıyorsunuz? Şişelenmiş su alırken içindekilere bakıyor musunuz, nereden geldiğini, mineral olup olmadığını okuyor musunuz? Hiç plastik şişelerdeki suyun sağlığınıza etkileri olabileceğini düşündünüz mü?

Bugün sizi bu ilginç konu hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz. 

Şişe su: Hangileri daha sağlıklıdır?

şişe

Bugünlerde marketlerde her türlü su bulmak mümkün: plastik şişede veya cam şişede. Plastik şişeler her zaman tartışmalara yol açmıştır. Çevreye olumsuz etkileri vardır ve şişe su endüstrisi oldukça güçlü bir endüstridir – bunlar plastik atık üretiyorlar, markalaşmaya yol açıyorlar ve hatta en önemlisi su haklarının özelleştirilmesine neden oluyorlar. Ama bu tartışmaların bizim ilgilendiğimiz konusu; plastik şişeden su içmenin sağlıklı olup olmadığıdır.

Şimdi bu konudaki en güncel bilgilere bir göz atalım.

1. Plastik şişeler

Plastik şişeler polietilen tereftalat (PET) içerir. Peki bu tam olarak nedir? Bu bir polimerdir, ve bazı çalışmalara göre suyu zehirler. Bu da plastik şişelere doldurulan suların bu bileşenle evrilebileceğini ortaya koyuyor. Gelin suya geçebilecek PET’leri ele alalım:

  • Ftalat. Bu bileşen plastiği esnek hale getirir. Yüksek oranda tüketildiğinde insanlara zararlıdır, endokrin problemlerine yol açabilir. Ayrıca bu bileşenin tüm plastik şişelerde bulunduğunu unutmayın.
  • Antimon. Bu PET’in en ana katalizörüdür. Sağlığa zararlı mıdır? Elbette zararlıdır! Kanser ve solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Sağlık uzmanları bir plastik şişede bu maddenin ne kadar bulunabileceğine dair sınırlandırmalar getirmişlerdir ancak bu limit olması gerekenden azdır. Ama biraz içiniz rahat olsun çünkü WHO bu standartların yerine getirilmesini garantiliyor.
  • Formoldehit ve asetaldehid. Bu bileşenler şişelenmiş suyun bazen plastik tadına sahip olmasına sebeptir. Uzmanlar şişe güneşe maruz kaldığında bileşenlerin suya karıştığını söylüyor. Bu yüzden bu konuya çok dikkat etmek gerekir. Çok kullanılmayan PET şişeler daha az formolhedit ve asetaldehid oranına sahiptir.

Şimdi bu bölümü sonlandıralım. PET sağlığınız için zararlı mıdır? Tamam, ortaya kesin bir kanıt konmuş değil. Sağlık uzmanları standartların yerine getirilmesi ve bu maddelerin suya karışmaması için gerekli önemleri almaya çalışıyorlar.

Ancak, risklerden korunmak için daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Eğer bir yılda tüketilen şişe su miktarını düşünürseniz, bu biraz korkutucu olabilir. Daha sağlıklı seçenekleri değerlendirmek çok daha iyi bir fikir. Hem de çevreye yararlı olacaksınız.

2. Plastik şişede suya alternatifler

  • Cam şişede su için. Daha pahalı oldukları ortada, ama düşünmeniz gereken sağlıklı bir yöntem. Aldığınız suyu cam şişeye de doldurabilirsiniz.
  • Çeşme suyunuz için bir filtre edinin. Çeşme suyu bir çok insan için çok daha iyi bir seçimdir ve bazen de diğer su kaynakları gibi sağlıklı olmayabilir, mesela yüksek oranda kalsiyum ve başka maddeler içeren su ağız tadı için iyi değildir. Ama küçük bir ozmoz filtresi bu sağlıksız ve istenmeyen maddeleri su kaynağınızdan temizleyecektir.
  • Cam damacanada içme suyu alın. Bu kendi filtre sisteminize benzer bir yöntem. İstenmeyen kokular, tatlar veya sağlıksız seçenekleri bu şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

Plastik şişelerle yapmamanız gereken şeyler

şişesu2

  • Kullanılmış şişeleri yeniden doldurmayın. Bu dikkat edilmesi gereken bir risk faktörü. Bir çok kişi plastik şişedeki suyu bitirince yeniden çeşmeden doldurur. Plastik şişelerin üzerine konulan bir uyarı tüketiciyi mikrobiyolojik tehlikelere karşı uyarır. Plastik bir şişe boşaltıldığında, içinde çeşitli mantar ve bakteriler ürer. Yeniden suyla doldurduğunuzda bu organizmaları sindirebilirsiniz ve hatta hasta olabilirsiniz. Ayrıca, unutmayın, zamanla plastik şişede bulunan maddeler de suya karışabilir. Yani plastik bir şişede su içip bitirdiğinizde geri dönüşüm kutusuna atın!
  • Plastik şişeleri asla güneş ışığında bırakmayın. Bundan yukarıda da bahsettik. Plastik şişe güneşe, sıcak yüzeylere veya ateşe maruz kaldığında bu formaldehid ve asetaldehidin içindeki suya salınımına sebep olur. Bu sadece suya kötü tat vermekle kalmaz, ayrıca sindirim problemlerine yol açabilir. Her zaman su şişelerini serin ve ışık almayan yerlerde tutun.
Bunlar da ilginizi çekebilir