Kolayca Kilo Vermek İçin Yapabileceğiniz 4 Yiyecek Kombinasyonu

Kolayca kilo vermenize yardımcı olacak besleyici yiyecek kombinasyonlarını keşfedin. Onlara bayılacaksınız! 
Kolayca Kilo Vermek İçin Yapabileceğiniz 4 Yiyecek Kombinasyonu
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekeceği için kilo vermek her zaman zorlu bir mücadeledir. İlk mücadele neler yiyeceğinizi planlamaktır. Sevdiğiniz yiyecekleri tercih etmeniz gerekir ama sağlıklı da olmalılar. Neyse ki bu mümkündür. Bu yazıda size kolayca kilo vermenize yardımcı olacak 4 yiyecek kombinasyonu göstereceğiz.

Hem sağlıklı beslenmenin hem de kilo vermenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Üstelik bu ikililer metabolizmanızı hızlandırmanıza ve yağlarınızı yakmanıza da yardımcı olacak. Her gün yağlı, paketli ve sağlıksız gıdalar tüketmek yerine bu 4 yiyecek kombinasyonu arasından birini tercih etmeye çalışın.

Kolayca kilo vermek için yapabileceğiniz 4 yiyecek kombinasyonu

1. Tavuk ve kırmızı biber

Kolayca kilo verdiren yiyecek kombinasyonlarından biri ucuz bir protein kaynağıyla kırmızı biberin oluşturduğu bu ikili.

Az bir miktar tavuk hem tok hissetmenizi sağlayacak hem de kas gelişiminizi destekleyecek. Kilo almaktan tam anlamıyla kaçınmak için en yağsız yerlerini tercih edebilirsiniz. En ideali tavuğun göğüs kısmıdır.

tavuk kırmızı biber

Kırmızı biberde kapsaisin isimli bir element bulunur. Bu element vücut metabolizmasını harekete geçirmeye yardımcı olur, yağ yakımını hızlandırır ve antioksidan sağlar. Baharatlı yiyecekleri sevmiyorsanız tabağınıza tohumları olmayan bir biber ekleyin yeter.

Biraz tat verecektir. Böylece baharatın acısına katlanmak zorunda da kalmazsınız. İyi seçeneklerden biri tavuk göğsünün üzerine limon, tuz ve biraz kırmızı biber serpip fırına vermektir. Oldukça benzersiz ve lezzetli bir tadı olacaktır.

2. Acı biber serpilmiş avokadolu tam tahıllı ekmek

Kilo verdiren ikinci yiyecek kombinasyonu, hafif ve hızlı bir kahvaltı yapmak için tercih edilebilir. Damarları koruyan sağlıklı yağlar içeren avokado son yıllarda daha popüler oldu.

avokado

Tam tahıllı ekmeğin kilo vermenize yardımcı olmasının sebebi diğer ekmeklerden daha fazla lif içermesidir. Ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize de yardımcı olacaktır.

Ancak tahılın doğal olmasına özen gösterin. Bazı markalar güvenilir olmayabilir. Alırken ekmeğin etiketini kontrol edin, öncelikli malzeme olarak rafine un ve şekerin kullanıldığı ürünlerden kaçının.

Kırmızı biberdekine benzer şekilde acı biberde (Arnavut biberi) de yine aynı şekilde kapsaisin bulunur. Güçlü tadı nedeniyle çok fazla kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Sizin damak zevkinize uymayabilir.

3. Tarçınlı ve fıstık ezmeli elma

Ara öğünler için kremsi dokusu olan bir lezzet aradığınızda bu seçeneği deneyebilirsiniz. Kilo verdiren üçüncü yiyecek kombinasyonu bir klasiktir.

Fıstık ezmesi tekli doymamış yağlar içerir. Bu yağların özelliği, diğerlerine göre biraz daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olmalarıdır. Ayrıca içerdiği çoklu doymamış yağlar da vücudunuzdaki insülin oranını düzenler.

Ayrıca elmadaki lif karın bölgenizdeki biriken yağların yok olmasına da yardımcı olur. Ayrıca vücudu güçlendiren vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

elma dilimleri

Tarçında kan şekerini dengeleyen ve glikoz yükselmesini önleyen polifenol isimli bileşen bulunur. Ayrıca içerdiği sinnamaldehit isimli bir başka bileşen sayesinde yağ yakımına yardımcı olur. Bu bileşen tarçına o özel tadını veren bileşendir.

Bu kombinasyon çok faydalıdır ancak aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Ayrıca aldığınız fıstık ezmesinin üzerinde yazanları mutlaka kontrol edin ve ekstra sodyum ve kimyasallar içermediğinden emin olun.

4. Naneli ve limonlu yeşil çay

Sabah uyandığınızda kahve içer misiniz? Cevabınız evetse, kahve yerine önereceğimiz son ikiliyi tercih etmeyi bir deneyin deriz.

Yeşil çay sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak isteyenlerin tercih edebileceği en iyi içeceklerden biridir. Bunun sebebi antioksidanlar açısından zengin olması ve genel olarak sağlık açısından sağladığı faydalardır. Ayrıca yağ yakmaya yardımcı olur ve hücrelerinizin kalitesini artırır.

yeşil çay

Yeşil çaya birkaç damla limon kattığınızda polifenol ve pektinin kilo verdirici etkisini hızlandırmış olursunuz. Nane eklerseniz iştahınız azalır ve daha az atıştırma yapma isteği duyarsınız.

Sizin favori ikiliniz hangisi? Tavsiye edebileceğiniz başka yiyecek kombinasyonları var mı?

İlginizi çekebilir ...
Ketojenik Diyet: Avantajları ve Dezavantajları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ketojenik Diyet: Avantajları ve Dezavantajları

Ketojenik diyet kilo vermek için etkili bir yöntem olsa da bu diyetin sizin için uygun olup olmadığını bir uzmana danışmak çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Albracht Schulte K., Sudheera Kalupahana N., Ramalingam L., Wang S., et al., Omega 3 fatty acids in obesity and metabolic syndrome: a mechanistic update. J Nutr Biochem, 2018. 58: 1-16.
 • Basturk B, Ozerson Z. K, et al. Evaluation of the effect of macronutrient combination on blood sugar levels in healthy individuals. Iran Journal of Public Health. Febrero 2021. 50 (2): 280-287.
 • Camacho S, Michlig S, et al. Anti-obesity and anti-hyperglycemic effects of cinnamaldehyde via altered ghrelin secretion and functional impact in food intake and gastric emptying. Scientific Reports. Enero 2015. 7919.
 • Fojo F. J. Capsaicina. Léxico médico.
 • Fu J, Wang W, et al. Effects of banana resistant starch on the biochemical indexes and intestinal flora of obese rats induced by a high-fat diet and their correlation analysis. Frontiers in Bioengineering and Biotechnology. Enero 2021.
 • Hursel R, Viechtbauer W, et al. The effects of green tea on weight loss and weight maintenance: a meta-analysis. International Journal of Obesity. Septiembre 2009. 33 (9): 956-61.
 • Kizilaslan M, Erdem N. Z. The effect of different amounts of cinnamon consumption on blood glucose in healthy adult individuals. International Journal of Food Science. Marzo 2019. 4138534.
 • Lynch S. R, Cook J. D. Interaction of vitamin C and iron. Annals of the New York Academy of Sciences. 1980. 355: 32-44.
 • Little T. J, Horowitz M, et al. Modulation by high-fat diets of gastrointestinal function and hormones associated with the regulation of energy intake: implications for the pathophysiology of obesity. American Journal of Clinical Nutrition. Septiembre 2007. 86 (3): 531-41.
 • Rebello C. J, Johnson W. D, et al. Instant oatmeal increases satiety and reduces energy intake compared to a ready-to-eat oat-based breakfast cereal: a randomized crossover trial. Journal of the American College of Nutrition. 2016. 35 (1): 41-9.
 • Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.