Kolayca Kilo Vermek İçin Yapabileceğiniz 4 Yiyecek Kombinasyonu

Kolayca kilo vermenize yardımcı olacak besleyici yiyecek kombinasyonlarını keşfedin. Onlara bayılacaksınız! 
Kolayca Kilo Vermek İçin Yapabileceğiniz 4 Yiyecek Kombinasyonu

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekeceği için kilo vermek her zaman zorlu bir mücadeledir. İlk mücadele neler yiyeceğinizi planlamaktır. Sevdiğiniz yiyecekleri tercih etmeniz gerekir ama sağlıklı da olmalılar. Neyse ki bu mümkündür. Bu yazıda size kolayca kilo vermenize yardımcı olacak 4 yiyecek kombinasyonu göstereceğiz.

Hem sağlıklı beslenmenin hem de kilo vermenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Üstelik bu ikililer metabolizmanızı hızlandırmanıza ve yağlarınızı yakmanıza da yardımcı olacak. Her gün yağlı, paketli ve sağlıksız gıdalar tüketmek yerine bu 4 yiyecek kombinasyonu arasından birini tercih etmeye çalışın.

Kolayca kilo vermek için yapabileceğiniz 4 yiyecek kombinasyonu

1. Tavuk ve kırmızı biber

Kolayca kilo verdiren yiyecek kombinasyonlarından biri ucuz bir protein kaynağıyla kırmızı biberin oluşturduğu bu ikili.

Az bir miktar tavuk hem tok hissetmenizi sağlayacak hem de kas gelişiminizi destekleyecek. Kilo almaktan tam anlamıyla kaçınmak için en yağsız yerlerini tercih edebilirsiniz. En ideali tavuğun göğüs kısmıdır.

tavuk kırmızı biber

Kırmızı biberde kapsaisin isimli bir element bulunur. Bu element vücut metabolizmasını harekete geçirmeye yardımcı olur, yağ yakımını hızlandırır ve antioksidan sağlar. Baharatlı yiyecekleri sevmiyorsanız tabağınıza tohumları olmayan bir biber ekleyin yeter.

Biraz tat verecektir. Böylece baharatın acısına katlanmak zorunda da kalmazsınız. İyi seçeneklerden biri tavuk göğsünün üzerine limon, tuz ve biraz kırmızı biber serpip fırına vermektir. Oldukça benzersiz ve lezzetli bir tadı olacaktır.

2. Acı biber serpilmiş avokadolu tam tahıllı ekmek

Kilo verdiren ikinci yiyecek kombinasyonu, hafif ve hızlı bir kahvaltı yapmak için tercih edilebilir. Damarları koruyan sağlıklı yağlar içeren avokado son yıllarda daha popüler oldu.

avokado

Tam tahıllı ekmeğin kilo vermenize yardımcı olmasının sebebi diğer ekmeklerden daha fazla lif içermesidir. Ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize de yardımcı olacaktır.

Ancak tahılın doğal olmasına özen gösterin. Bazı markalar güvenilir olmayabilir. Alırken ekmeğin etiketini kontrol edin, öncelikli malzeme olarak rafine un ve şekerin kullanıldığı ürünlerden kaçının.

Kırmızı biberdekine benzer şekilde acı biberde (Arnavut biberi) de yine aynı şekilde kapsaisin bulunur. Güçlü tadı nedeniyle çok fazla kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Sizin damak zevkinize uymayabilir.

3. Tarçınlı ve fıstık ezmeli elma

Ara öğünler için kremsi dokusu olan bir lezzet aradığınızda bu seçeneği deneyebilirsiniz. Kilo verdiren üçüncü yiyecek kombinasyonu bir klasiktir.

Fıstık ezmesi tekli doymamış yağlar içerir. Bu yağların özelliği, diğerlerine göre biraz daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olmalarıdır. Ayrıca içerdiği çoklu doymamış yağlar da vücudunuzdaki insülin oranını düzenler.

Ayrıca elmadaki lif karın bölgenizdeki biriken yağların yok olmasına da yardımcı olur. Ayrıca vücudu güçlendiren vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

elma dilimleri

Tarçında kan şekerini dengeleyen ve glikoz yükselmesini önleyen polifenol isimli bileşen bulunur. Ayrıca içerdiği sinnamaldehit isimli bir başka bileşen sayesinde yağ yakımına yardımcı olur. Bu bileşen tarçına o özel tadını veren bileşendir.

Bu kombinasyon çok faydalıdır ancak aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Ayrıca aldığınız fıstık ezmesinin üzerinde yazanları mutlaka kontrol edin ve ekstra sodyum ve kimyasallar içermediğinden emin olun.

4. Naneli ve limonlu yeşil çay

Sabah uyandığınızda kahve içer misiniz? Cevabınız evetse, kahve yerine önereceğimiz son ikiliyi tercih etmeyi bir deneyin deriz.

Yeşil çay sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak isteyenlerin tercih edebileceği en iyi içeceklerden biridir. Bunun sebebi antioksidanlar açısından zengin olması ve genel olarak sağlık açısından sağladığı faydalardır. Ayrıca yağ yakmaya yardımcı olur ve hücrelerinizin kalitesini artırır.

yeşil çay

Yeşil çaya birkaç damla limon kattığınızda polifenol ve pektinin kilo verdirici etkisini hızlandırmış olursunuz. Nane eklerseniz iştahınız azalır ve daha az atıştırma yapma isteği duyarsınız.

Sizin favori ikiliniz hangisi? Tavsiye edebileceğiniz başka yiyecek kombinasyonları var mı?

İlginizi çekebilir ...
Ketojenik Diyet: Avantajları ve Dezavantajları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ketojenik Diyet: Avantajları ve Dezavantajları

Ketojenik diyet kilo vermek için etkili bir yöntem olsa da bu diyetin sizin için uygun olup olmadığını bir uzmana danışmak çok önemlidir.  • Varguese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.
  • Albracht Schulte K., Sudheera Kalupahana N., Ramalingam L., Wang S., et al., Omega 3 fatty acids in obesity and metabolic syndrome: a mechanistic update. J Nutr Biochem, 2018. 58: 1-16.