Evde Susamlı Tavuk Tarifi

Diğer parçaları da kullanabilmenize rağmen susamlı tavuğu hazırlamak için en iyi seçenek göğüs etidir. Bu sayede, tarif ekstra sulu olacaktır.
Evde Susamlı Tavuk Tarifi
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Farklı bir yemek hazırlamak istiyorsanız, ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız ya da her şeyden sıkıldıysanız endişelenmeyin. Gerçekten lezzetli susamlı tavuk tarifi kulağa nasıl geliyor? Bu yemek diğer lezzetli yemekler ile servis edildiğinde mükemmeldir.

Susamlı tavuğu ve evde pişirmenin sizin için neden daha iyi olduğunu öğrenmek için, evde yapılan yemeklerle hazır yemekler arasındaki farkları ortaya koymak zorundayız.

Bugün önerdiğimiz tarif, eski bir Çin tarifine dayanmaktadır. Bildiğiniz gibi, hemen hemen tüm tariflerin bir kökü vardır ve susamlı tavuk da bir istisna değildir. Elbette, benzer tarifleri de herhangi bir yerde bulabilirsiniz.

Önemli olan mutfakta yenilikçi ve dikkatli olmaktır.

Yani, eğer evdeyseniz, zamanınız varsa, enerjiniz yerindeyse, eliniz de yatkınsa neden bu lezzetli yemeği hazırlamaya başlamıyorsunuz? Uzun sürmeyecek ve ne yapmanız gerektiğini sormak için herkesi aramanıza gerek kalmayacak.

Size birazdan göstereceğimiz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Biz, yemeğin kalitesini, vücut için ne ifade ettiğini gerçekten önemsiyoruz ve bazı özellikleri sizinle de paylaşmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Kuru ve az yağlı olan tavuk eti, tüketmek için idealdir. Sadece hangi bölümün kullanılacağını bilmeniz ve tarifin ihtiyaç duyduğu pişirme tipine bağlı olarak daha fazla veya daha az besin alacağınızı bilmeniz gerekir.

Şimdi, evde susamlı tavuk hazırlamak için neye ihtiyacınız var? Çok basit: tavuk göğsü. Bu sizin ana malzemeniz. Pişirme sırasında, diğer malzemelerle birlikte sote edilmiş veya tavada kızartılmış yöntemi kullanacaksınız.

susam

damağınızda en iyi şekilde acı tatlı bir his uyandırabilen bir kombinasyon.

Şimdi geri kalan adımlarla başlayabilirsiniz.

Evde lezzetli susamlı tavuk hazırlamayı öğrenin

Bu tarifi yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi göstermeden önce, ana yemekle servis edebileceğiniz birkaç lezzeti de eklemeyi düşünebilirsiniz.

Patates harika bir örnektir. Patatesi farklı şekillere pişirebilirsiniz. Tamamen sizin seçimize kalmış. Açlığınızı giderip aynı zamanda yemekten zevk almak istiyorsanız patatesi kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde, beyaz pirinç de harika bir garnitür olabilir. Üzerine sotelenmiş sebzeler ekleyebilir, biraz renk katmak için zerdeçal kullanabilir ya da sadece tuz ve sarımsak ile servis edebilirsiniz. Pilav her yemeği yanına giden oldukça geleneksel bir tamamlayıcıdır.

Son olarak, herhangi bir tavuk sosu veya salata ile biraz daha lezzet katabileceğinizi unutmayın. Önemli olan şey, bir şekilde, tercih ettiğiniz yemek gruplarıyla yemeğinize kaliteye katkıda bulunduğunuzu bilmenizdir. Sağlık ve lezzet, her zaman pozitif bir denklemdir.

Malzemeler

 • 4 derisiz tavuk göğsü (600 g)
 • 1/2 bardak bal (167 g)
 • 2 bardak su (500 ml)
 • ½ soya sosu (125 ml)
 • 1 çorba kaşığı toz zencefil (15 g)
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası (30 g)
 • 2 yemek kaşığı susam (30 g)
susamlı tavuk

Hazırlanışı

 • İlk önce, tavukları çok iyi yıkayın ve temizleyin.
 • Daha sonra, parçalara ayırıp başka malzemeler eklemeden dinlendirin.
 • Daha sonra, biraz zeytinyağı ile tavayı yağlayın ve ateşi orta seviyede ayarlayın. Biraz ısınmasına izin verin ve bekleyin.
 • Tava yeterince sıcak olduğunda, tavuk göğsü filetolarını atın ve 7 dakika pişirin.
 • Daha sonra, tavuk pişirirken, sosu hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 • Bal, soya sosu, su, mısır nişastası ve öğütülmüş zencefile ihtiyacınız olacak. Yapmanız gereken şey onları orta boy bir kaba koymak ve çok iyi karıştırmak.
 • Topak topak olmamasına dikkat edin. Gerekirse ve çok fazla kalınlaştığını fark ederseniz, biraz su ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 • Ardından, karışımı tavaya ekleyin ve sosun tavuklara karışmasını bekleyin. Tavuğun sosu emdiğini (hepsini değil) görene kadar pişirmeye devam edin.
 • Son olarak, susamları tavuğun üzerine serpin ve her tarafı kapladığından emin olun.
 • 1 dakika daha pişirin ve tavdan alın. Artık tadını çıkarabilirsiniz! Afiyet olsun!
İlginizi çekebilir ...
Peynir Sosuyla Kaplı Lezzetli Bir Tavuk Göğsü Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Peynir Sosuyla Kaplı Lezzetli Bir Tavuk Göğsü Tarifi

Sporcular ve kilo vermeye çalışanlar beslenme programlarına tavuk etini dahil ederler. Bu yazıda peynir soslu lezzetli bir tavuk göğsü tarifimiz va...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Marangoni F, Corsello G, Cricelli C, et al. Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food Nutr Res. 2015;59:27606. Published 2015 Jun 9. doi:10.3402/fnr.v59.27606
 • Pathak N, Rai AK, Kumari R, Bhat KV. Value addition in sesame: A perspective on bioactive components for enhancing utility and profitability. Pharmacogn Rev. 2014;8(16):147–155. doi:10.4103/0973-7847.134249

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.