Peynir Sosuyla Kaplı Lezzetli Bir Tavuk Göğsü Tarifi

Peynir Sosuyla Kaplı Lezzetli Bir Tavuk Göğsü Tarifi
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Tavuk göğsü neredeyse her zaman mutfakta kullanılan bir malzemedir. Tavuk eti, yağsız ve besleyici bir et türüdür. Bu nedenle sporcular ve kilo vermeye çalışanlar beslenme programlarına tavuk etini dahil ederler. Bu yazıda size peynir soslu lezzetli bir tavuk göğsü tarifi vereceğiz.

Tavuk Göğsü Tarifi İçin Temel Malzemeler

Aşağıdaki malzemeler iki kişilik peynir soslu tavuk göğsü hazırlamak için yeterli olacaktır:

 • 1 kutu krema (250 ml)
 • 1 kase olgunlaşmış cheddar peyniri (200 g)
 • 2 adet tavuk göğsü (500 g)
 • Zeytinyağı (zevke göre)
 • Tuz ve karabiber (zevke göre)
 • 4 diş sarımsak (5g)
 • 1 adet soğan (60 g)

Peynir Soslu Tavuk Göğsü Tarifi

iki parça tavuk göğsü

Tavuk Göğüslerinin Hazırlanışı

Bu tarif gerçekten oldukça basittir. Önce tavuk göğüslerini ısırmalık boyutta küpler halinde doğrayın. Sonra üzerlerine tuz ve karabiber serpin. Sonra da yüksek ateşte büyük bir tavanın içinde biraz zeytinyağı ısıtın.

Zeytinyağı ısındığında tavuk parçalarını tavanın içine yerleştirin ve kavurun. Bu işlem tavuk göğüslerinin içlerindeki nemi kaybetmelerini engelleyecektir. 3 dakika sonra, tavuk parçaları altın rengini aldığında, tam pişmeden onları tavanın içinden alın.

Peynir Sosunun Hazırlanışı

Tavuk parçaları büyük ihtimalle tavadaki yağın tamamını çekmiş olacaktır. Bu nedenle tavaya biraz daha yağ ekleyin ve kısık ateşe geçin. Yağ ısınırken soğanları ince ince doğrayın ve sarımsakları ince ince dilimleyin.

Soğanları tavaya koyun ve yaklaşık 10 – 15 dakika altın rengine dönünceye ve yarı saydam hale gelinceye kadar kısık ateşte pişirin.

Sonra sarımsak dilimlerini ekleyin ve yalnızca birkaç saniye pişirin. Sarımsakları soğanlarla aynı anda eklememeniz çok önemli. Aksi halde soğanlar düzgün bir şekilde pişmeden sarımsaklar yanmış olacaktır.

Sarımsak altın rengine dönünce, kremayı ve peyniri ekleyin. Bir miktar da tuz atın. Ateş kısık kalsın. Tüm malzemeleri peynir iyice eriyip, sarımsağın ve soğan dilimlerinin iyice karıştığı homojen bir karışım haline gelinceye kadar karıştırın.

Soğanın yumuşak dokusu ile kızarmış sarımsağın çıtır çıtır dokusu arasındaki zıtlık bu tarife keyif katan şeylerden biri. Son olarak tavuk parçalarını tavaya koyun, sosun içinde pişme sürelerini tamamlasınlar. 5 dakika boyunca pişirin. Karışımınız servise hazır.

Tavuk Parmak

Tavuk parmak da tavuk göğüslerini kullanarak yapabileceğiniz alternatif bir tariftir. Oldukça keyifli bir yan lezzet olarak her sofrada kendine yer bulabilir. Yukarıdaki tavuk göğsü tarifi için de tavuk parmak kullanabilirsiniz.

Tavuk parmak yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

 • 1 çay kaşığı doğranmış maydanoz (5 g)
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber (5 g)
 • 1 kase rendelenmiş peynir (300 g)
 • 2 adet tavuk göğsü (500 g)
 • Zeytinyağı (zevkinize göre)
 • Tuz ve karabiber (zevkinize göre)
 • 2 diş sarımsak (3 g)
 • 3 adet yumurta (180 g)
tavuk brokoli yemek

Önce tavuk göğüslerini parmak genişliğinde şeritler halinde doğrayın. Sonra sarımsağı, maydanozu ve kırmızı biberi bir havanda dövün. Üzerlerine tuz ve zeytinyağını ekleyin.

Sonra karışımı ayrı bir kaseye koyun. İçine yumurtaları ekleyin ve iyice çırpın. Tavuk şeritlerini karışıma ekleyin ve iyice sosa bulayın. Sonra karışımı 1 – 2 saat buzdolabında bekletin.

Birkaç saat geçtikten sonra buzdolabından çıkarın ve her bir şeridi ekmek kırıntısıyla kaplayın. Şeritlerin üzerlerinin tamamen ekmek kırıntısıyla kaplandığından emin olun. Tavada bol miktarda zeytinyağını ısıtın. Şeritleri ekleyin ve dışları altın rengini alıp içleri iyice pişinceye kadar tavadan almayın.

Son olarak fazla yağı çekmesi için tavuk şeritlerini bir kağıt havlunun üzerine alın. Böylece tavuk parmakları peynir sosuna batırmak çok daha kolay olacaktır.

Bu Amerikan tipi tavuk göğüslerini deneyip tatlarına bakmayı ihmal etmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Oakley, B. B., Lillehoj, H. S., Kogut, M. H., Kim, W. K., Maurer, J. J., Pedroso, A., … Cox, N. A. (2014). The chicken gastrointestinal microbiome. FEMS Microbiology Letters. https://doi.org/10.1111/1574-6968.12608
 • Marangoni F, Corsello G, Cricelli C, et al. Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food Nutr Res. 2015;59:27606. Published 2015 Jun 9. doi:10.3402/fnr.v59.27606
 • Caillaud, B., & Jullien, B. (2003). Chicken & Egg: Competition among Intermediation Service Providers. The RAND Journal of Economics. https://doi.org/10.2307/1593720
 • Cogburn, L. A., Porter, T. E., Duclos, M. J., Simon, J., Burgess, S. C., Zhu, J. J., … Burnside, J. (2007). Functional genomics of the chicken – A model organism. Poultry Science. https://doi.org/10.1093/ps/86.10.2059

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.