Pembe Himalaya Tuzunun 10 Faydası

Normal tuzların yaptıkları etkilerin aksine, pembe himalaya tuzu, vücutta su tutulmasını engelleyebilir. Bu tuz aynı zamanda kan dolaşımınıza da iyi gelmektedir.
Pembe Himalaya Tuzunun 10 Faydası

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Daha önce hiç pembe himalaya tuzunu duydunuz mu? Eğer duymadıysanız veya faydalarını merak ediyorsanız, bu makalemizde pembe himalaya tuzunun faydalarını anlatacağız.

Pembe Himalaya Tuzunun 10 Faydası

Pembe Himalaya tuzu, Pakistan’ın dağlarından ve özellikle Khewra madeninden gelen mineral bir maddedir. Bu tuz madeni, tüm gezegendeki en saf kaynaklardan biri olarak kabul edilmektedir.

Pembe Himalaya tuzu, Avrupa, Amerika ve Asya’da bulunan birçok ülkede başarıyla satılan bir üründür. Bunun nedeni ise diğer tuzlara göre besin değerinin daha yüksek olmasıdır. Pembe Himalaya tuzu vücudunuza ilginç faydalar sağlar.

Pembe Himalaya tuzu, vücuda faydası bol olan 84 farklı sağlıklı bileşeni içerisinde barındırır. Dahası, vücudunuzun hayati sistemlerinin işleyişini daha iyi hale getirmenize yardımcı olan elektrolitlerin ve eser elementlerin ana kaynağıdır.

Aslında ilginç içeriği nedeniyle, terapi ve kozmetik uygulamaları da bulunmaktadır. Böylece bu madde, vücudunuzu rahatlatır ve cildinizi canlandırır.

Bazı insanların pembe Himalaya tuzunun inanılmaz faydalarını halen daha bilmediğini düşünerek, bu tuzun 10 faydasını bu yazıda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bu ilginç faydaları hemen öğrenin!

1. Sıvı tutulmasıyla mücadele eder

Bacaklarda sıvı tutulması

Rafine tuz, sıvı tutulmasına neden olan besin maddelerinden biri olsa da, pembe himalaya tuzu tam tersine bu soruna karşı koyan bir maddedir.

 • Pembe Himalaya tuzu, sayısı 10’u bulan farklı eser elementleri içerir. Vücutta emildiği takdirde bu elementler, dokulardaki sıvı seviyelerini kontrol eden fonksiyonları uyarır.

2. Kandaki pH seviyesinin düzenlenmesi

Suyla seyreltilmiş az miktardaki pembe Himalaya tuzu, kandaki asit miktarını azaltmak için alkalin özellikli bir ilaç olarak kullanılabilir.

 • İçerisinde bulunan temel mineraller, vücudun doğal pH seviyesini iyileştirmeye yardımcı olur; bu tuz, iltihapla ilişkisi bulunan hastalıkları önler ve kronik hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olur.

3. Enerji seviyenizi arttırır

enerjiyle koşan çift

 • Suda seyreltilmiş haldeyken ya da meyve suları ve smoothie’lerin içerisindeyken, hücrelerin oksijen almasına katkıda bulunur, kaslarınızı güçlendirir ve en iyi performansı sağlaması için beyninizi harekete geçirir.

4. Besin emilimini arttırır

Sindirim sistemindeki asit miktarının negatif etkisini gideren bu organik tuz, gıdaların içinde bulunan besin maddelerinden daha iyi yararlanmanızı sağlar.

 • Pembe himalaya tuzunun içinde bulunan besinler, bağırsaktaki bakteri florasını güçlendirir ve vücudun ihtiyaç duymadığı atık maddeleri ayırmasına ve atmasına yardımcı olur.

5. Tansiyonu düşürür

Diyetinizde çok fazla sodyum olması, kan basıncını yükseltir ve bu nedenle kalbiniz de bu durumdan etkilenir.

 • Ancak, pembe himalaya tuzunun içerisinde bulunan mineraller sodyum seviyesini düzenler ve kalp ritmini dengeler, ayrıca hipertansiyonu kontrol etme özelliğine de sahiptir.

6. Varisli damarların oluşmasını önler

Rahatlatıcı ve antienflamatuar etkisinden dolayı bu bileşen, orta toplardamarın duvar ve kapakçıklarının güçsüzlüğüyle mücadele etmek için idealdir.

 • Ciltten emilen mineraller, damarlardaki kan dolaşımını en iyi hale getirir, damarlarda meydana gelen tahrişi ya da genişlemeyi engeller.
 • Bunların yanında, lenfatik sistemin işlevini iyileştirir; toksinlerin kan dolaşımına girmesini önler.

7. Migrenle mücadele etmenize yardımcı olur

migrenli kadın

migren
 • Vücut tarafından emildiği zaman, ağrıyı azaltan ve keyif alımını arttıran bir hormon olan serotonin salınımını teşvik eder.
 • Antienflamatuvar etkisinin yanında bu faydası ile, kafanızda bulunan kasların gerginliğini yatıştırır ve baş ağrılarınızı azaltır.

8. Burun tıkanıklığına iyi gelir

Suda seyrelttiğiniz bu tuzu harici olarak kullanarak, burun tıkanıklığınızı kontrol edebilirsiniz. Bu madde, geniz yolundaki fazla miktardaki mukusu gideren alternatif bir tedavi olabilir.

 • İçindeki mineraller, tıkanmış geniz yolunu temizler ve enflamasyondan kaynaklanan solunum zorluklarını azaltır.

9. Sivilcelerle mücadele eder

sivilceli surat

Tanecikli yapısı nedeniyle bu tuz, uçucu yağlar veya bal ile birleştirilebilir. Böylelikle bu şekilde, mikrop ve kanama önleyici özelliklere sahip doğal bir ölü deri temizleyici oluşturabilirsiniz.

 • Bu tuzun ev yapımı bir maske olarak uygulanması, cildinizdeki gözenekleri temizlemeye yardımcı olur. Bu maske ile, sivilcelerin oluşmasına neden olan yağ ve ölü hücre kalıntılarını temizleyebilirsiniz.
 • İçindeki mineraller yüzünüzde bulunan hücreleri besler. Ayrıca, mineraller dokuların kendilerini yenilemesini de teşvik eder. Bu durum da, yara izleri ve lekeler gibi yüz kusurlarından kaçınmanıza yardımcı olur.

10. Kaslarda ortaya çıkan krampları hafifletir

Pembe himalaya tuzu

Bu doğal tuzun içindeki eser elementler, krampları önlemeye ve kasları sakinleştirmeye yardımcı olan bir kas kuvvetlendiricidir.

 • Bu besinler, kasılmış haldeki kasları rahatlatır ve kan akışını iyileştirerek yüksek enerji harcadığınız etkinlikler sırasında acı çekmenizi önlemiş olur.

Himalaya tuzunun bu özelliklerini biliyor muydunuz? Artık bu tuzun vücudunuz için ne kadar iyi olduğunu öğrendiyseniz, yerel pazarlarda bu ürünü arayıp kullanmanızı tavsiye diyoruz.

Hoşunuza giderse eğer, klasik sofra tuzu yerine pembe Himalaya tuzunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Migren için Pembe Himalaya Tuzu Kullanın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Migren için Pembe Himalaya Tuzu Kullanın

Pembe Himalaya tuzu ile migreni tedavi edebileceğinizi biliyor muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!



 • Farquhar WB, Edwards DG, Jurkovitz CT, Weintraub WS. Dietary sodium and health: more than just blood pressure. J Am Coll Cardiol. 2015;65(10):1042–1050. doi:10.1016/j.jacc.2014.12.039
 • Harriet Hall, MD. Pink Himalayan Sea Salt: An Update. 2017.
  Available in: https://sciencebasedmedicine.org/pink-himalayan-sea-salt-an-update/
 • Tan, W. L., Azlan, A., & Noh, M. F. M. (2016). Sodium and potassium contents in selected salts and sauces. International Food Research Journal23(5), 2181–2186.