Beslenme ve Sağlığınız

Dengeli bir diyet sağlıklı bir vücutla eş değerdir. Her zaman diyetinizde taze meyveler ve sebzelerle sağlıklı yağlar bulundurmayı hatırlayın.

Beslenme vücuda düzgün işlemesi için ihtiyacı olan besin maddelerini ve sağladığından sağlık için çok önemli bir rol oynar. Beslenme ve sağlığınız hakkındaki efsaneleri, gerçekleri ve gıda piramidinin nasıl değiştiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Zayıf beslenme vücudun en büyük düşmanlarından biridir. Sağlıksız yiyecekler besin maddelerinden yoksundur ve vücuda zarar verebilecek bir çok madde içerir.

Gündelik yaşamın hızı ve gıda endüstrisinin ekonomik çıkarları bir çok insanı beslenme açısından aburcubur ve fast food dediğimiz gıdalara yönlendirdiği için dünya çapında zayıf beslenme ile ilgili veriler endişe verici.

Düzenli yeme alışkanlıklarınızın bir parçası haline gelen pizza, hamburger, kızartılmış yiyecekler, patates kızartması, sosisli, işlenmiş etler, tatlılar, tatlandırıcılar ve gazlı içecekler ve dahası sağlığınız için tıklamakta olan birer saatli bombadır.

Beslenme ve sağlığınız hakkında efsaneler ve gerçekler

Beslenme konusu çok önemlidir ve her bireysel diyet potansiyel sağlık problemleri için analiz edilmelidir. Ancak, yediğimizi ve yediğimiz şey yüzünden bizi bekleyen durumları analiz etmek için bir çok yöntem vardır.

Proteinler

Vücudun ihtiyacı olan ve vücut için hiç de iyi olmayan proteinler arasındaki farkı öğrenmek ve anlamak oldukça önemli. Sebze proteinleri ve yağsız etteki proteinler vücuda olumlu etki eder, kas yoğunluğunun oluşumuna ve kasların güçlenmesine yardımcı olur.

Kırmızı et bir çok maddenin yanı sıra toksik yağlar, antibiyotik, çözücüler, katkı maddeleri ve hormon içerir, bunlar sindirim sistemini olumsuz etkiler ve hastalıklara yol açabilir.

Bir çok çalışma haftada beş kez kırmızı et yemenin kolon kanseri olma riskini haftada bir kez et yemeye oranla dört kat arttırdığını ortaya koymuştur. 

Süt

süt

Süt yıllardır vücuda yeterli miktarda kalsiyum katmayı sağlayan bir gıda olarak sunulsa da, işin aslı biraz arka planda bırakılıyor ve şimdi biliniyor ki doğru oranda kalsiyum almak için süt içmek gerekli değil. 

Çalışmalar süt içmenin dolaşım ve solunum yollarında görülen alerjiler ve diyabet gibi çeşitli sağlık problemleri ile bağlantılandırıldığını ortaya koydu. 

Buna ek olarak, süt içinde belli başlı kanserlerin oluşumunu destekleyecek casein isimli proteini de taşımaktadır.

Şeker

Bu yiyecek, yani şeker dünyada en çok tüketilen ama aynı zamanda vücuda en zararlı olan yiyeceklerden biridir. Şeker bağımlılık yaratır ve diyabetin ana nedenlerinden biridir, bu da dünyada 300 milyona yakın sayıda insanı etkiler ve dünya ölümlerinin %5’i bundan kaynaklıdır.

Şeker bağışıklık sistemini zayıflatır, kanserli hücreleri besler, adrenalini arttırır ve sinir bozukluğu ile depresyona yol açar. 

Gıda Piramidi değişti

salata

Aslında, gıda piramidinde tatlılar en yukarıda yer alır, altında süt ürünleri vardır, sonra meyveler, sebzeler ve son olarak da karbonhidratlar bulunur.

Bugün, gıda piramidi tamamen değişti. Karbonhidratlar en yukarıda, ardından süt ve kırmızı şaraplar, sonra kuruyemişler, kümes hayvanları, balık, deniz ürünleri ve tam tahıllar.

Sebzeler, meyveler, sızma zeytinyağı ve sağlıklı omega-3 yağları tabanı oluşturur. 

Herkes nasıl besin maddeleri aldığını ve yedikleri yiyeceklerin vücutlarına gerekli olan işlevleri yerine getirebilmesi için neler sağladığını, gerekli besinleri verip vermediğini bilmelidir. 

Besin maddelerinden yoksunluk veya bunların yetersizliği tedavisi zor olan kısa veya uzun süreli sağlık problemlerine yol açabilir. Ayrıca aklınızda bulundurmalısınız ki zayıf beslenme obezite, kalp hastalıkları, depresyon, karaciğer ve böbrek hastalıkları ve daha bir çok sorunun sebebidir.

Yiyecekler bazı besinsel özelliklerini işlenme veya pişirilme sırasında kaybederler. Organik yiyecekler önerilir çünkü onlar içeriğinde katkı maddesi bulundurmaz ve vücuda olumsuz etki eden yapay gübre ve pestisitler içermezler.

Sonuç olarak, beslenme problemleri yaşıyorsanız, beslenmenizin ve sağlığınızın kontrolünü elinize almanız çok önemlidir. Diyetinizde bulunmayan veya bulunduramadığınız besin maddelerini takviyeler alarak desteklemelisiniz, ama aynı zamanda ideal olarak bu besin maddeleri doğal yiyecekler aracılığıyla sindirilmelidir.