Yorgunluğa Karşı 7 Besin

Genelde kilo yapan bir gıda olarak görülse de, avokado kapsamlı bir meyvedir ve birçok vitamin, protein ve lif içermektedir, böylece güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz.
Yorgunluğa Karşı 7 Besin

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Bazen yoğun iş temposu, stres, duygusal sorunlar veya gece yeteri kadar dinlememek yüzünden bitkin düşebiliriz. Yine de, yorgunluk bazen belirli bir sebepten dolayı ortaya çıkmış olmayabilir ve vücut organlarıyla ilgili bir rahatsızlıktan kaynaklanmış olabilir.

Bu yazıda, besleyici özellikleri ile size bol enerji ve zindelik verecek ve sadece birkaç gün içerisinde yorgunlukla mücadele etmenizi sağlayacak bazı besinleri tanıtacağız, bu besinler: yulaf ezmesi, polen, kakao, spirulina yosunu, maca, avokado ve sinir otudur.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi lif, vitamin ve mineral açısından zengin besleyici bir tahıldır. Yulaf ezmesi enerji verme özelliğinin yanı sıra, rahatlatıcı etkiye de sahiptir, bu da stres, endişe veya tedirginliğe oldukça iyi gelmektedir.

Nasıl tüketmeliyim?

  • Çiğ olarak kahvaltıda veya meyve ve yoğurtla karıştırarak yiyebilirsiniz.
  • Yulaf ezmesi süt yerine kullanabilecek lezzetli bir sebze içeceği olarak da tüketilebilir.
  • Yulaf ununu kurabiye, waffle veya kahvaltılık gözleme yapımında kullanabilirsiniz.
  • Kıvamı arttırmak için çorba ve türlülerinize ekleyebilirsiniz.
meyveli yulaf ezmesi

Polen

Polen iştahsız ve yorgun hisseden kişiler için birebir olan bir süper besindir. Ayrıca çocuklar, atletler ve hamile kadınlar için mükemmel bir tamamlayıcı gıdadır.

Sabahları kahvaltınıza karıştırarak tüketin, sindirimini ve emilimini kolaylaştırmak için iyice çekilmiş olduğundan emin olun.

Polen ve arılardan elde edilmiş diğer gıdalar (bal, arı reçinesi) her zaman yorgunluk hissine ve zayıf bağışıklık sistemine iyi gelmektedir.

Kakao

Kakaonun besleyici özelliklerini ortaya çıkarabilmek için öncelikle çikolatadan farkını bilmek gerekmektedir, çikolata zararlı şeker ve yağlar içerdiği için kakao kadar faydalı olmayan bir işlenmiş gıdadır.Yine de, saf acı kakao, bağışıklık sistemi üzerinde etkisi olan özellikleri arttıran ve düzenleyen tıbbi bir gıdadır.

Kakaoyu her türlü smoothie ve tatlı içerisinde kullanabilir ve ayrıca bal, melas veya agave şurubu ile tatlandırabilirsiniz. Eğer yağ içeren bir dokusu olsun isterseniz, ekstra saf Hindistan cevizi yağı ile karıştırın.

kakao tozu

Spirulina Yosunu

Bu yosun türünün sağlığınız üzerinde tabiri caizse mucizevi bir etkisi vardır ve içerdiği kapsamlı besleyicilerle eksikliğini çektiğiniz tüm besin maddelerini giderebilen bir tamamlayıcı gıda olduğu için günlük diyetinizde mutlaka yer almalıdır.

Vitamin ve mineral eksikliği herhangi bir belirti göstermeksizin yorgunluğa sebep olabilmektedir. Spirulina yosunu kapsül şeklinde alınabildiği gibi kahvaltılık smoothielere de eklenebilmektedir.

Maca

Bu kök Peru’da yetişmektedir, enerji verici ve uyarıcı özellikleri sebebiyle tüm dünya genelinde toz şeklinde kullanılan bir besindir. Hormonları düzenleyici özelliği sayesinde özellikle menopoz semptomları gösteren kadınlara tavsiye edilmektedir.

Maca kullanımında dikkatli olmak gereklidir, zira aşırı kullanımı asabiyete sebep olabilmektedir. Bir tutam (yaklaşık 3 gram) kullanarak başlayın ve yavaşça maksimum 9 gram miktarına kadar arttırın. Meyve suyu veya suya katarak tüketin.

Avokado

avokado dilimleri

Muhteşem besleyici içeriği ile var olan en sağlıklı meyvelerden biridir. Vitamin ve mineraller açısından zengindir, ayrıca yüksek miktarda protein, lif ve faydalı yağlar içermektedir.

Eğer her sabah orta büyüklükte bir avokadonun yarısını kahvaltıda yerseniz, güne enerji ile başlamak için vücudunuza yüksek miktarda besleyicileri almış olursunuz.

Avokadoyu salata ve smoothielerinize ekleyebileceğiniz gibi, ayrıca lezzetli bir soğuk krema çorbası şeklinde bir aperitif olarak da tüketebilirsiniz.

Avokado ile ilgili bu yazımızı da okumaya ne dersiniz: Daha Fazla Avokado Yemek için 13 Neden

Sinir otu

Her ne kadar bir meyve olsa da, besleyici değerleri onu bir nişasta tanımına sokmaktadır. Küçük miktarda sinir otu kullanarak önünüzdeki birkaç saat için size zindelik sağlayan ve tokluk hissi veren besleyicileri almış olursunuz.

Doğal olarak tüketebilir veya kakaolu, macalı ve yulaf sütü içeren lezzetli bir smoothie ile tüketebilirsiniz. Sonuç olarak besleyici ve canlandırıcı bir içecek elde etmiş olursunuz. Soğuk kış günlerinde tarçın ve balla fırına atarak, sağlık bir tatlı şeklinde yiyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Duygusal Yorgunluk: Enerjinizi Geri Kazanın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Duygusal Yorgunluk: Enerjinizi Geri Kazanın

Duygusal yorgunluk yaygın yaşanan bir durumdur. Kim olduğunuz ya da ne yapıyor olduğunuz önemli değildir, herkes bu durumu yaşayabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.