Daha Fazla Enerji İçin Çay ve Yulaf Ezmesi

Rhodiola çayı kronik stres ve yorgunluğun atılmasına yardımcı olur. Bu arada yulaf ezmesi ekstra enerji ekleyen vitamin ve mineral deposudur.
Daha Fazla Enerji İçin Çay ve Yulaf Ezmesi
María Belén del Río

Yazan ve doğrulayan biyolog, doktor María Belén del Río.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Zaman zaman enerji takviyesine ihtiyaç duymak için atlet olmanıza gerek yok. Bazı günler normalden daha çok yorgun hissederek uyanabilirsiniz ve kendinizi aynada günün üstesinden nasıl geleceğinizi düşünürken bulabilirsiniz. Yulaf ezmesi çözüm olabilir.

Peki işten eve sonsuz bir yapılacaklar listesi ile döndüğünüz akşamlar ne olacak? Panik olmayın. Bugün sizlerle enerjinizi kısa sürede geri kazanmanız için basit bir ipucu paylaşacağız. Hazırlaması o kadar kolay ki her zaman elinizin altında bulundurmak isteyeceksiniz. Okumaya devam!

Enerji için yulaf ezmesi ve rhodiola çayı ile bitkisel bir tedavi

yulaf smoothie

Bu smoothie çocuklar, yaşlılar ve yetişkinler için harikadır. Özellikleri mükemmel ve etkilidir. Ne gibi faydaları olduğunu öğrenmek ister misiniz?

 •  Yorgunluk ve genel güçsüzlük hissi ile savaşır;
 • Dolaşıma iyi gelir ve beyne daha çok oksijen gitmesini sağlayarak baş ağrılarını da azaltır;
 • Konsantrasyon düzeyini arttırır;
 • Vitamin ve mineraller ile antioksidan “kokteyli” sunar, bu sayede ne zaman kendinizi zayıf veya güçsüz hissederseniz bu smoothie size çok iyi gelecektir. Bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar için hemen sonuç veren doğal bir toniktir.

Yapılışı

Aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 1 bardak mineral suyu (200 ml)
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi (40 gram)
 • 1 rhodiola poşet çay veya 20 gram rhodiola
 • 2 yemek kaşığı bal (40 gram)

Rhodiola çayın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse size aktarlarda ve hatta süpermarketinizin çay bölümünde kolaylıkla bulabileceğinizi söyleyerek başlayacağız.

Rhodiola Rus askerlerinin savaş sırasında güçlerini yeniden kazanmak için kullandıkları şifalı bir bitkidir. Çin’de yenileyici ve enerji veren özellikleri sayesinde “altın kök” olarak bilinir. Ayrıca ruh durumunuza da iyi gelir.

Rhodiolanın kronik stres seviyesini azaltma, yorgunlukla savaşma ve bağışıklığı güçlendirme özelliğiyle de bilindiğini not düşelim. Çok yüksek düzey stres yaşayan insanların bağışıklık sistemlerinin güçsüz düştüğünü ve enfeksiyon ve hastalıklara daha meyilli hale geldiklerini hatırlayalım. Rhodiola çayını evde mutlaka hazır bulundurmayı ihmal etmeyin.

Yulaf ezmesinin faydaları hakkında neler söyleyebiliriz? Bu blogda üzerine daima konuşuyoruz. Süper gıda olarak nitelendirilen yulaf vitamin ve mineral deposu olup “kötü” kolesterolün düzenlenmesine ve genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olarak aynı zamanda kilo vermenize de destek verir. Gerçekten harika bir gıdadır.

yulaf ezmesi

Bu enerji bombası içeceğin hazırlanışı

 • İlk yapmanız gereken rhodiola çayını almak. Poşet şeklinde alırsanız, bir poşet çayı yarım bardak sıcak suya ekleyin. Aktardan yaprak şeklinde alırsanız çayı sos tavasında hazırlamalısınız. 20 dakika boyunca düşük ateşte yarım bardak suyun içinde demlendirin.
 • Şimdi yulaf ezmesini hazırlamalısınız. Çabuk pişen yulaf kullanırsanız, işiniz çok daha hızlı olacaktır. Bu çeşitten iki yemek kaşığını yarım bardak suya ekleyin ve kaynatın. Gayet basit. Normal yulaf kullanırsanız önce iki saat suyun içinde ıslatarak bekletmeniz gerekmektedir.
 • Bir sonraki adım? Rhodiola çayını ve yulaf ezmesini iyice karışana kadar blenderden geçirin. İçeceğin kısa sürede hoş ve kremsi bir tadını olduğunu göreceksiniz.
 • Şimdi ise yapmanız gereken bu karışımdan süzgeç yardımıyla artakalan katı maddeleri elemek ve en sevdiğiniz bardağınıza boşaltmak.  İsterseniz birkaç parça buz parçası da ekleyebilir veya oda sıcaklığında da içebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.
 • Smoothienizi tatlandırmak isterseniz, iki yemek kaşığı bal ekleyin. Bazıları üstüne toz tarçın dökerler. Ne dökerseniz dökün tadının güzelliği değişmeyecek ve midenize ulaştığında hazmı oldukça kolay olacaktır. Hem çocuklar hem de yetişkinlerin hoşuna gidecektir. Aynı zamanda diyabet hastaları için de iyi bir seçenektir.
 • Sonuç olarak, size şu ipucunu öneriyoruz: Smoothieyi yavaşça ve otururken için. Acele etmeyin. Yaklaşık yarım saat sonunda kendinizi daha güçlü ve daha rahatlamış ve enerji dolu hissedeceksiniz. Bu tedavi günün her saatine uymakla beraber günde bir defadan fazla içmemelisiniz; çünkü çok fazla rhodiola fazla etki gösterebilir.

Bu eşsiz rhodiola ve yulaf ezmesi karışımını denemeye hazır mısınız? Hiç zaman kaybetmeyin ve bu basit tedaviyle bugünden yorgunluğa savaş açın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sharangi, A. B. (2009). Medicinal and therapeutic potentialities of tea (Camellia sinensis L.) – A review. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2009.01.007
 • Khan, N., & Mukhtar, H. (2013). Tea and Health: Studies in Humans. Current Pharmaceutical Design. https://doi.org/10.2174/1381612811319340008
 • Khalaf, N. A., Shakya, A. K., Al-Othman, A., El-Agbar, Z., & Farah, H. (2008). Antioxidant activity of some common plants. Turkish Journal of Biology.
 • Adom, K. K., & Liu, R. H. (2002). Antioxidant activity of grains. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf0205099

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.