Vücut Savunmasını Güçlendirici Doğal Yollar

Egzersiz yapmak, vücudunuzu hastalıklara karşı nasıl daha dirençli kılabilir? Egzersiz yaptığınız zaman, kan basıncınız artar ve beyaz kan hücreleri ile antikorlar, vücudunuzun her yerine, çok daha hızlı hareket ederler.
Vücut Savunmasını Güçlendirici Doğal Yollar
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzu virüslerden, bakterilerden, mantar ve parazitlerden kaynaklanabilecek hastalıklara karşı koruma konusunda çok büyük rol üstlenmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı doğal yollar vardır, öğrenmek için okumaya devam edin…

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak; sağlıklı bir insan olmayı, günlük aktivitelerinizi yerine getirebilmeyi ve yüksek bir yaşam kalitesine sahip olabilmenizi mümkün kılar. Vücudun savunma sistemini nasıl kuvvetlendirebilirsiniz, öğrenmek için okumaya devam edin!

Bağışıklık sisteminin görevi, vücuda zararlı ve dışarıdan gelmiş organizmaları tanımlamak ve yok etmektir. Normalde, bağışıklık sistemi bu tarz tüm oluşumları tanıyabilme yetisine sahiptir, ancak günlük alışkanlıklarımıza veya kötü yaşam koşullarına bağlı olarak zayıflayabilir ve bu durum da bizi birçok hastalığa karşı savunmasız hale getirebilir.

Neyse ki; günlük alışkanlıklarımızı değiştirerek ve bahsedeceğimiz doğal tedavileri uygulayarak, vücudumuzun savunma sistemini yeniden güçlü kılabilmek mümkündür.

Savunmayı Arttırıcı İpuçları

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek, vücudun savunma sistemini arttırıcı yolları açıklamadan önce, her daim uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarını sizlerle paylaşalım.

Yağsız Protein Tüketin

dilim somon

Uzmanlara göre, dana eti gibi etlerin aşırıya kaçmadan tüketimi faydalı olabilir, ancak bunların yanı sıra balık ve kabuklu deniz hayvanlarının tüketimlerini arttırmanız, vücudun savunmasını kuvvetlendirici anahtar besleyicileri içerdiklerinden oldukça önemlidir.

Meyve ve Sebze Tüketiminizi Arttırın

Meyveler, başlıca A, C ve E vitamini kaynaklarındandır ve bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirici etki ederler. Daha fazla A vitamini için, daha fazla havuç ve yeşil yapraklı sebzeler tüketin. C vitamini alımınızı arttırmak için, beslenmenize daha fazla narenciye ürünü ekleyin. Ve eğer daha fazla E vitamini almak isterseniz, kuru yemiş ve tohumlu besinler tüketmeyi deneyin.

Günlük Otuz Dakika Egzersiz Yapın

doğal yollar

Sağlık uzmanlarına göre, günlük en az otuz dakikanızı egzersiz yapmaya ayırmak, sizi sadece formda tutmaya değil; aynı zamanda bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye de yardımcıdır. Çünkü fiziksel egzersizler, beyaz kan hücrelerinin ve antikorların vücutta daha hızlı hareket edebilmesini sağlarlar.

Stresli Durumlardan Kaçının

Stres, harfi harfine, bütün enerjinizi sünger gibi çeker ve vücudun savunma mekanizması rezervlerini tüketir. Bu sebeple, en ideali, stresli durumlardan tamamen kaçınmak, iş yükünüzü azaltmaya çalışmak, sizi rahatsız eden olayları önemsememek ve bir yoga grubuna dahil olmak veya köpeğinizi yürüyüşe çıkartmak olacaktır. Bu tarz aktiviteler, sizi rahatlatacak ve stresten arındıracaktır.

Vücudun Savunmasını Arttırıcı Doğal Yollar

Yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeleri uyguladıktan sonra, şimdi bahsedeceğimiz doğal yollar, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yarayacaktır. Bu tedavileri sık sık uygulamaya özen gösterin; çünkü bunlar sizi birçok hastalığa karşı koruyabilir ve vücudunuzu virüs ve bakterilere karşı savaşmaya hazır hale getirebilirler.

Portakal ve Havuç Suyu

bardakta havuç suyu

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz lezzetli bir meyve suyu olmanın yanı sıra, havuç ve portakal suyu; A ve C vitamini, antioksidanlar gibi önemli besleyicileri içerir ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Malzemeler

  • 1 adet havuç
  • 2 adet portakal
  • Çok az miktarda su

Nasıl Hazırlanır?

Havucun suyunu çıkartabilmek için, katı meyve sıkacağını kullanın. Eğer sadece blenderınız varsa, bir miktar su ekleyerek karıştırabilirsiniz. Sonra bu suyu, portakal suyu ile karıştırın ve için. Bu içecek, vücudunuzun savunmasını arttıracaktır.

Kivi ve Portakal Suyu

Kivi, C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. Bu tarife göre, portakal suyunu da ekleyerek çok güçlü bir meyve suyu elde edeceksiniz, ki bu da savunmanızı arttıracaktır.

Malzemeler

  • 2 adet kivi
  • 1 yemek kaşığı arı poleni
  • 1 adet portakal

Nasıl Hazırlanır?

Kivileri yıkayın, soyun, dilimleyin ve blendera koyun, arı poleni ve portakalı da ekleyerek, birkaç dakika karıştırın. Bu meyve suyunu her gün için, özellikle soğuk algınlığı ve grip riskinin daha yüksek olduğu kış aylarında.

Propolis

Propolis, arılar tarafından, kovanda bulunan delikleri kapatarak, mikropların yayılmasını engellemek amacıyla üretilen bir çeşit doğal reçinedir. Propolis tüketildiğinde, bakterilerle savaşır, dezenfektan gibi davranır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yirmi damla propolisi bir bardak suya ekleyin ve bu içeceği günde üç defa tüketin.

Savunma Arttırıcı Sebze-Meyve Suyu

sarı smoothie

Bu sebze-meyve suyu; sarımsak, portakal, soğan ve brokolinin tüm faydalarını birleştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirici çok güçlü bir tedavi olarak karşımıza çıkar. Mükemmel bir tadı olmasa da, sağlığımıza olan faydaları inanılmazdır ve bizi birçok hastalığa karşı korur.

Malzemeler

  • 1 portakal
  • 2 diş sarımsak
  • 1 soğan
  • Bir çiçek brokoli

Nasıl Hazırlanır?

Portakalın suyunu sıkın ve tüm malzemeleri blendera koyun, akıcı hale gelinceye dek karıştırın. Bu içeceği bir hafta boyunca her gün için, bir ay ara verin ve sonra tekrar içmeye başlayın.

Bu doğal yollar size nasıl geldi? Bizce, bağışıklık sistemini güçlendirmek için denemeye değer!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.