Uzak Durmanız Gereken 5 Balık

· 9 Aralık, 2014

Denizlerimizdeki yabani balık nüfusu, ve kimyasal atıklar yüzünden oluşan kirlilik öylesine arttı ki, hangi balığın güvenli ve yenilebilir olduğunu ayırt edemez olduk.

“İyi balık” listesi her sene değişebilir, zira bu balıkların nüfusu her geçen yıl, çeşitli sebeplerden ötürü azalmaktadır. Ama, zararlı bileşenleri bünyesinde barındıran balıklar da vardır. İşte,>yemekten kaçınmanız gereken 5 balık.

Kar amacı gütmeyen bir kurum olan Food & Water Watch, günümüzde yaşamakta olan bütün balık türlerini; balıkların yakalanma yöntemleri, yetiştirilen türler, balıklarda bulunan cıva ve PCB gibi zehirli madde seviyleri ve yerel balıkçıların balık temin ettiği yerler gibi unsurları göz önünde bulundurarak incelemiş.

1. İthal Yayınbalığı

Neden kötü? İthal edilen yayın balıklarının büyük bir kısmı Vietnam’dan gelme. Burada, Avrupa birliği ve diğer ülkelerde yasaklanmış olan antibiyotiklerin kullanımı çok yaygındır. Ayrıca, piyasada en çok satılan iki yayın olan Swai ve Basa, teknik olarak yayın balığı kabul edilmeyen türler. Bu nedenle, yayın balığına yapılan teftişler bu balıklara yapılmıyor olabilir.

Bunlar yerine çiftliklerde yetiştirilmiş yayın balıklarını tercih edin. Bunlar, bilinçli ve sağlıklı yetiştirilmiş balıklar olduğundan, yiyebileceğiniz en lezzetli balıklardandır. Ya da sazan balığını deneyin, Asya kökenli bu balığın tadı yayına çok benzer. Hem de nehirlerimizdeki yayın nüfusunu azaltıp ekosistemi tehlikeye atmamış olursunuz.

2. Havyar

Neden kötü? Food & Water Watch raporlarına göre, denizlerden toplanan mersin balığı havyarları, aşırı toplama yüzünden tehlike altında. Bu türün varlığını, yakalamak için kurulan ve denizi kirleten tuzaklar da tehdit etmekte. Bütün havyar türleri, yetişkinliğe erişmesi uzun zaman alan balıklardan elde ediliyor. Bu da demek oluyor ki, balık nüfusunun korunması için, zamana ihtiyaçları var.

Eğer havyarı çok seviyorsanız, bu havyar türü yerine mezgit gibi diğer balıkların yumurtalarını veya marketlerde bulunabilecek imitasyon havyarları tercih edin.

3. Atlantik Morinası

Neden kötü? Atlantik Morinasının nüfusu 90’lı yıllardan beri hızla azalmakta. Günümüzde bu balığın soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Eğer morina seviyorsanız size iyi bir haberimiz var. Pasifik Morinasının nüfusu hala oldukça büyük durumda. Bu türü tercih edebilirsiniz.

4. Amerikan Yılanbalığı

yılanbalığı

Neden kötü? Sarı veya gümüş yılanbalığı olarak da bilinen bu tür, genellikle suşi yapımında kullanılır. Bu balığı listemize dahil etmemizin sebebi, yüksek miktarda PCB ve cıva içeriyor olmasıdır. Ayrıca nüfusu da aşırı avlanma ve kirlilik yüzünden tehlike altındadır.

Yılan balığının tadını seviyorsanız, Amerikan yılanbalığı yerine atlantik yılanbalığı veya pasifik kalamarı iyi birer alternatiftir.

5. Atlantik Yassıbalığı

Neden kötü? İçlerinde dil ve pisi balıklarının da bulunduğu bu grup, Atlantik sahillerinde avlanmakta. Listeye girme sebepleri de Food & Water Watch raporuna göre, 1800lü yıllardan beri aşırı avlanma ve kirliliğe maruz kalıyor oluşları. Bu balıkların nüfusu, avlanılabilirlik bakımından standardın %1 altında.

Atlantik yılanbalığının yerine, Pasifik pisi balığı iyi bir seçenek gibi duruyor. Ama yassı balık türlerinin yerine, tatlı su çipurası gibi diğer beyaz balıklar da tercih edilebilir.