Uzak Durmanız Gereken 5 Balık

16 Mart, 2019

Denizlerimizdeki yabani balık nüfusu ve kimyasal atıklar yüzünden oluşan kirlilik öylesine arttı ki, hangi balığın güvenli ve yenilebilir olduğunu ayırt edemez olduk.

“İyi balık” listesi her sene değişebilir, zira bu balıkların nüfusu her geçen yıl, çeşitli sebeplerden ötürü azalmaktadır. Ama, zararlı bileşenleri bünyesinde barındıran balıklar da vardır. İşte, yemekten kaçınmanız gereken 5 balık.

Zararlı Balıklar

Kar amacı gütmeyen bir kurum olan Food & Water Watch, günümüzde yaşamakta olan bütün balık türlerini; balıkların yakalanma yöntemleri, yetiştirilen türler, balıklarda bulunan cıva ve PCB gibi zehirli madde seviyeleri ve yerel balıkçıların balık temin ettiği yerler gibi unsurları göz önünde bulundurarak incelemiş.

1. İthal Yayın balığı

Neden kötü? İthal edilen yayın balıklarının büyük bir kısmı Vietnam’dan gelmektedir. Burada, Avrupa birliği ve diğer ülkelerde yasaklanmış olan antibiyotiklerin kullanımı çok yaygındır.

Ayrıca, piyasada en çok satılan iki yayın olan Swai ve Basa, teknik olarak yayın balığı olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle, yayın balığına yapılan teftişler bu balıklara yapılmıyor olabilir.

Bunların yerine çiftliklerde yetiştirilmiş yayın balıklarını tercih edin. Bunlar, bilinçli ve sağlıklı yetiştirildikleri için yiyebileceğiniz en lezzetli balık türlerinden bir tanesidir.

Ya da sazan balığını deneyin; Asya kökenli bu balığın tadı yayına çok benzer. Hem de nehirlerimizdeki yayın nüfusunu azaltıp ekosistemi tehlikeye atmamış olursunuz.

Ayrıca bakınız: Asla Yememeniz Gereken 6 Riskli Balık Türü

2. Havyar

buzun üzerinde havyar

Neden uzak durmalıyız? Food & Water Watch raporlarına göre, denizlerden toplanan mersin balığı havyarları, aşırı toplama yüzünden tehlike altında. Bu türün varlığını, yakalamak için kurulan ve denizi kirleten tuzaklar da tehdit etmekte.

Bütün havyar türleri, yetişkinliğe erişmesi uzun zaman alan balıklardan elde ediliyor. Bu da balık nüfusunun korunması için zamana ihtiyaçları oldukları anlamına gelmektedir.

Eğer havyarı çok seviyorsanız, bu havyar türü yerine mezgit gibi diğer balıkların yumurtalarını veya marketlerde bulunabilecek imitasyon havyarları tercih edin.

Ayrıca bakınız: Omega 3: Yağlı Balıktan Başka Yiyecekler

3. Atlantik Morinası

Atlantik Morinası’nın nüfusu 90’lı yıllardan beri hızla azalmakta. Günümüzde bu balığın soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Eğer morina seviyorsanız size iyi bir haberimiz var. Pasifik Morinası’nın nüfusu hala iyi durumda. Bu türü tercih edebilirsiniz.

4. Amerikan Yılanbalığı

yılanbalığı

Sarı veya gümüş yılanbalığı olarak da bilinen bu tür, genellikle suşi yapımında kullanılır. Bu balığı listemize dahil etmemizin sebebi, yüksek miktarda PCB ve cıva içeriyor olmasıdır.

Ayrıca nüfusu da aşırı avlanma ve kirlilik yüzünden tehlike altındadır.

Yılan balığının tadını seviyorsanız, Amerikan yılanbalığı yerine atlantik yılanbalığı veya pasifik kalamarı iyi birer alternatiftir.

5. Atlantik Yassıbalığı

Neden kötü? İçlerinde dil ve pisi balıklarının da bulunduğu bu grup, Atlantik sahillerinde avlanmaktadır. 

Listeye girme sebepleri de Food & Water Watch raporuna göre, 1800’lü yıllardan beri aşırı avlanma ve kirliliğe maruz kalmaları. Bu balıkların nüfusu, avlanılabilirlik bakımından standart oranın %1 altında.

Atlantik yılanbalığının yerine, Pasifik pisi balığı iyi bir seçenek gibi duruyor. Ama yassı balık türlerinin yerine, tatlı su çipurası gibi diğer beyaz balıklar da tercih edilebilir.

 • Healthline.com Tilapia Fish: Benefits and Dangers [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/tilapia-fish
 • Healthline.com Should You Avoid Fish Because of the Mercury? [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/mercury-content-of-fish
 • 7CUICN Lista Roja de UICN [Online] Available at: www.iucn.org/es/regiones/am%C3%A9rica-del-sur/nuestro-trabajo/pol%C3%ADticas-de-biodiversidad/lista-roja-de-uicn
 • Food and Water Watch [Online] Available at: www.foodandwaterwatch.org/
 • Wikipedia. Catfish Dispute. https://en.wikipedia.org/wiki/Catfish_Dispute
 • FAO. Catfish farming in Viet Nam – the challenges of change.  http://www.fao.org/climate-smart-agriculture-sourcebook/production-resources/module-b4-fisheries/b4-case-studies/case-study-b4-1/en/
 • Wiley Online Library. (2016). Perceived versus real toxicological safety of pangasius catfish: a review modifying market perspectives. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/raq.12151
 • IUCNRelist. Atlantic Cod. https://www.iucnredlist.org/species/8784/12931575
  Environ Sci Pollut Res Int. 2015 Jan;22(1):679-88. Epub 2014 Aug 8.
 • Mercury toxicity and the protective role of selenium in eel, Anguilla anguilla. doi: 10.1007/s11356-014-3382-x.
 • IUCNRelist. Atlantic Halibut. https://www.iucnredlist.org/species/10097/3162182