Başarılı İnsanların Uyku Öncesi 5 Alışkanlığı

Uyumadan önce kitap okumak stresi unutmanızı ve rahatlamanızı sağlar, sizi rahatlatır, ve daha kolay uyumanıza yardımcı olur. Uyumadan en az bir saat önce elektronik aletleri kapatın. 
Başarılı İnsanların Uyku Öncesi 5 Alışkanlığı

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Yaşam kalitenizi belirleyen şey profesyonel başarı değil, kişisel başarıdır. Aşağıdaki uyku öncesi alışkanlıkları uygulayarak daha çok zevk aldığınız dopdolu bir yaşam yaşayabilirsiniz. Haydi gelin, göz atalım.

Başarılı İnsanların Uyku Öncesi 5 Alışkanlığı

1. Dinlenmiş olarak uyanmak için kaç saat uyumanız gerekir?

huzurla uyuyan kadın

Cevap basit. Bir çok kez insanların gece iyice dinlenmek için 8 saat uykuya ihtiyacı olduğunu duyduk. Ancak gerçek şu ki hiçbirimiz birbirimize benzemeyiz, dolayısıyla hepimiz için aynı şey gerekli değildir. Bazı insanlar için 6 saat, bazıları içinse 9 saat gereklidir. Ortalama 8 saattir.

Ferah ve dinlenmiş olarak uyanmak için ne kadar uyumanız gerektiğini siz bilirsiniz, önemli olan ise bir uyku saati belirlemektir. 7 saat mi uyumanız gerekiyor? O zaman 10-11 gibi uyumak üzere plan yapmalısınız.

Başka bir şey daha: Çalışmalar, uyanıp hemen acele kalkarak koşturmanın iyi olmadığını, 7’de uyanıp 7 buçukta evden çıkmanın faydalı olmadığını belirtiyor. En iyisi uyanmak, sakince kahvaltı etmek, duş almak ve evinizden rahatça ayrılmak. Erken uyanmak günü kavramak için en güzel yol. 

2. Uyku öncesi kitap okumak

kitap okuyan yaşlı kadın

Uyku öncesi kitap okumak sağlıklı bir alışkanlık; birçok çalışma uyumadan önce 15 dakika kitap okumanın stresi azalttığını gösteriyor. Çünkü kitap okumak rahatlatır, ve uyumadan önce okumak, anksiyeteyi azaltır ve daha çabuk uyumamıza yardımcı olur.

Ancak unutmayın: bilgisayar veya tabletten okumak iyi bir okuma değildir. Elektronik cihazlardan gelen ışık bizi rahatlatmak yerine atik tutar. Peki güzel bir basılı kitaba ne demeli?

3. Yürüyüşe ne dersiniz?

yürüyüş

Yaşadığınız bölgede kısa bir yürüyüş yapmanız mümkün mü? Güvenli ve aydınlık mı? Harika! Eğer sizle yürüyecek biri de varsa muhteşem.

15-20 dakikalık bir yürüyüş kanın oksijen oranını arttırır, vücudu rahatlatır, başka bir bakış açısı kazandırır ve ferahlığı arttırır. Yürümek düşünmek için çok uygundur, problemleri başka bir açıdan irdeleyebilirsiniz. Bazen bu rahatlama ani bir yaratıcılığa veya taze fikirlere yol açar, bu tür bir aydınlanma Bill Gates gibi insanların yaşadığı türden bir şeydir.

Uyumadan önce kısa bir yürüyüş yapın, sizi nasıl harika hissettirdiğini göreceksiniz.

4. Aile ve arkadaşlarla daha fazla vakit geçirin

aile

Onlar yaşamımızın arkasındaki itici güç, mutluluğumuzu tetikleyen gerçek enerjidir. Aile ve arkadaşlarla yatağa gitmeden önce kaliteli bir zaman geçirmek tatmin edici bir hayat için çok önemlidir: arkadaşlarla bir akşam yemeği, çocuklarınızla oynamak, eşinizle özel vakit geçirmek vb. Hiç bir masrafı olmaz ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Ailenizle vakit geçirmek mutluluğunuz için nefes almak kadar önemlidir.

5. Bir sonraki günü hayal edin

düşünen kız

Uyumadan önce bir sonraki günü planlamak size yardımcı oluyor mu? Bir sonraki gün yapmak istediklerinizi belirlemek ve yapabileceklerinizi görmek size yardımcı olacak. Her zaman kendinize bir amacınız olduğunu hatırlatın.

Bir sonraki günü düşünmek başarılı insanların ortak özelliğidir ama gerçekçi olmayı ve çok fazla amaç belirlememeyi unutmayın.

Gerçek mutluluk küçük şeylerin içinde yatar, dayanamadığınız bir iş arkadaşıyla dışarı çıkmaya hayır demek ve onun yerine çocuğunuzla parka gitmek çok daha iyi bir fikir. Tabii, bir de bunu uygularsak!

Bu prensipler kişisel başarıya katkı sağlamanın yanında hayattan daha fazla zevk almanıza da yardımcı olacak. Unutmayın, uykuya yatmadan önceki alışkanlıklarınız sağlığınızı etkiler.

Uyku saatinden en az 2 saat önce akşam yemeği yiyin. Ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirirerek duygusal anlamda güçlenin, yürüyüşe çıkın veya rahatlamak için ılık bir duş alın, uykudan önce bir kaç dakika kitap okumaya başlayın. Biraz daha fazla mutlu olmak için yukarıdaki bir kaç öneriyi dikkate alın. Hazır mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.