Günde Kaç Saat Uyumak Gerekir?

Konsantre olamazsınız, unutkanlık yaşarsınız ve hatta cildiniz bile buruş buruş görünür. Nedenini anlamazsınız. Aslında sandığınızın aksine, uyumakla geçen zaman iyi geçirilmiş zamandır. 
Günde Kaç Saat Uyumak Gerekir?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

“Az zaman çok iş var. Eğer geç yatar ve erken kalkarsam vaktimi daha iyi değerlendirebilirim.” Kaç kez uyku saatlerinizden çaldınız? Evet başta her şey yolundadır fakat birkaç gün sonra tükenirsiniz. Peki, günde kaç saat uyumak gerekir?

Kendinizi toparlayabilmek için iki veya üç saatlik uykular yeterli değildir. Vücut dinlenmek, toparlanmak ve çeşitli metabolik ve yenileyici fonksiyonlarını gerçekleştirmek için belli bir zamana ihtiyaç duyar. Kaç saat uyumak gerekir diye soruyorsanız, aradığınız cevap bu makalede.

Neden uyuruz?

Uyanık kaldığınız saatlerden sonra uykuya geçmek doğal ve döngüsel bir süreçtir. Bu sırada hormon salınımı, metabolizma, kalp-damar sistemi, solunum yolu ve ısı düzenleyici fonksiyonlarda değişim olur. Uyku, gece boyunca değişen beş farklı evreden oluşur.

Uyku evreleri

1) Uyuklama hali

Bu ilk evre sadece birkaç dakika sürer. Uykuya dalmak üzere olduğunuz evredir ama herhangi bir gürültü, ne kadar sessiz olursa olsun, bizi uyandırabilir. Vücut gevşemeye başlar ve yavaş, aralıklı, göz hareketleri başlayabilir.

2) Hafif uyku

Uykunun en tuhaf evrelerinden birisidir çünkü insanlar sizinle konuşurken cevap verebilirsiniz ve ertesi gün neler olduğunu hatırlamazsınız. Vücut gevşemeye devam eder.

3-4) Yavaş veya derin uyku

Evre 3 ve 4, yavaş veya derin uykudur, kas tonusu azalır, nefes alma sıklığı azalır, kan basıncı düzenlenir, kalp atışları yavaşlar. Mide ve bağırsak hareketleri artar. Uykunun bu evresinde büyüme hormonlarının salınımı artar (özellikle ergenlik çağında).

Ayrıca gonadotropin hormonlarının (FSH ve LH) da üretimi artar; bu hormonlar sırasıyla yumurtlama ve sperm oluşumundan sorumludurlar. Yani bu evreler sırasında uyanmamanız çok önemlidir.

5) REM uykusu

Bu evre hızlı göz hareketleri ve orta kulakta kasların kasılması ile karakterize edilir. Rüyaların görüldüğü evredir. Beyin aktivitesi yüksektir, kalp ve solunum sistemi hızlanır, vücut ısısı düşer ve prolaktin (progesteronu etkiler) seviyesinde artış olur, penis ereksiyonu ve klitoris sertleşmesi olur.

Görebileceğiniz gibi her uyku evresi günlük aktivite sonrası vücudun dinlenmesi ve kendini toparlaması için gereklidir. Bu süreçte salgılanan hormonlar genel durumumuzda belirgin değişiklikler yaratırlar, sindirim işleminin zirve yapması ise besinlerin enerji için emilimini sağlar.

Yeterince uyumanın sayısız faydası

Günde kaç saat uyumak gerekir?

uyku

Kaç saat uyumak gerekir sorusunun cevabı yaşa göre değişir ama pek çok çalışmaya göre, yeni doğanlar ve küçük çocuklar haricinde, ertesi gün maksimum potansiyelini kullanabilmesi için kişinin 8 saat uyuması gerekmektedir.

Çeşitli uyku bozuklukları mevcuttur ama insanlar genelde sonuçları ciddi hale gelene dek iyi uyku uyumaya önem vermezler. Aşağıda, bu sonuçların bazılarından bahsedeceğiz.

Yeterince uyumamanın sonuçları

Tükenmişlikten korunmak için günde kaç saat uyumak gerekir?

Yetersiz uyku tükenmişliğe yol açar, stres seviyesini ve toksin birikimini arttırır. Vücudunuz ertesi gün ihtiyaçlarınıza cevap veremeyecektir. Yorgun, yavaş ve uykulu hissedersiniz.

Hastalıklardan korunmak için günde kaç saat uyumak gerekir?

Uyku eksikliği sağlıklı insanları yakalayan metabolik hastalıklara yol açar. Hepsinden en endişe verici olanı hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini arttırmasıdır.

Hafıza ve yaratıcılık için günde kaç saat uyumak gerekir?

Yeterince uyumamak, beynin gün boyunca topladığı bilgileri kayıt ve organize etmesini engeller. Bu da hafıza bozukluklarına, duygudurum değişikliklerine, kötü hissetmeye, huzursuzluğa, reflekslerde azalmaya, davranış ve öğrenme sorunlarına ve depresyona yol açar.

Uzmanlara göre, eğer iyi dinlenirseniz yeni ve yenilikçi fikirler üretirsiniz. 

Enfeksiyonlar

Yeterince uyumamak bağışıklık sistemini baskılayabilir, sizi bakteri ve virüslere karşı zayıf hale getirir.

Estetik

Dinlenme eksikliği cilde yansır, hücreler tam olarak yenilenmediği için buruşuk ve soluk görünür.

Gözler

Gözlerinizi dinlendirmek için uyumanız gerekir, aksi halde gözleriniz kızarır, gözaltı torbaları oluşur ve görme problemleri ortaya çıkar.

Nefes Alma

Uykusuzluk, hücrelerin oksijenlenmesini etkiler.

Zayıflama

Vücut yeterince dinlenmediğinde, özellikle karın bölgesinde, yağları biriktirmeye eğilim gösterir. İyi dinlenmiş bir vücut ideal kilosunu korur ve hatta iştah ve besin emilimini etkilediğinden zayıflamayı teşvik eder.

Her zaman kendinize dikkat edin

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için günde kaç saat uyumak gerekir?

Unutmayın, tavsiye edildiği gibi 8 saat uyumak sayısız faydalar getirecektir. Sadece dinlenmekle kalmayacaksınız, ayrıca:

  • Gün içinde ihtiyacınız olan enerji seviyesini elde edeceksiniz.
  • Mide ve bağırsağınıza kan akımı artacak, böylece sindiriminiz düzenlenecek.
  • Stresiniz azalacak ve beyin hücreleriniz yenilenecek. Bu da sizi ertesi gün daha uyanık yapacak, öğrenme ve hafıza kapasitenizi geliştirecek.
  • Toksik maddelerin atılımı kolaylaşacak.
  • Bağışıklık sisteminiz aktive olacak ve antikor üretimi artacak. Diğer bir deyişle daha az hastalanacaksınız.
  • Cinsel hücre üretimi uyarılacak.
  • Özellikle cilt dokularınız yenilenecek.

Eğer uzun ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız her gün yeteri kadar uyumak, fiziksel egzersiz yapmak ve dengeli beslenmekten daha iyi bir şey yoktur. Uzmanlara göre işin sırrı budur.

İlginizi çekebilir ...
Uykusuzluk ile Savaşmak İçin 7 Doğal Çare
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Uykusuzluk ile Savaşmak İçin 7 Doğal Çare

Yaygın bir durum olsa da uykusuzluk ile savaşmak için önlem almanız genel sağlığınız ve esenliğiniz açısından büyük önem taşır.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.