Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 6 Öneri

Bazı insanlar hava değişimlerinde, stresli zamanlarda, tatillerde ve benzeri durumlarda sık sık hasta olmaya meyillidir. Herhangi bir değişiklik, vücudun savunma mekanizmasının zayıflamasına neden olur ve sağlık problemlerine yol açar, üstelik bu problemler neredeyse her defasında tekrarlar.

Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmenin, daha sağlıklı hale getirmenin ve zamanında tedavi edilmezse kronik hale gelebilecek hastalıklardan kaçınmanın yollarını öğrenmek çok önemlidir. Bu yazıda, bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceğinizi anlatacağız.

Sağlıklı Olmanın Yolları

Blogdaki yazılarımızda genelde belirli sorunları giderme yollarından veya güzellikle ilgili püf noktalardan bahsetmekteyiz, ancak bu yazıda, genel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak uygulamaları anlatacağız. Bu püf noktalar vücudunuzun genelini hedef alır ve organlarınızın çalışmasını güçlendirmeleri amaçlanmaktadır.

Özellikle kolay hastalanan biriyseniz, bu önerilerimizi düzenli olarak, uzun süreler boyunca uygulayın.

Aç Karnına Su İçin

Su, çok basit ve ekonomik bir tedavi yöntemidir. Suyun faydalarından yararlanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey iradedir. Su, vücudu temizler ve sıvı ihtiyacını karşılar. Fakat su içmeyi unutmak hepimizin yaptığı bir şeydir. Su içmeyi unuturuz veya öğünler arasında birkaç bardak su içmekte bile zorlanabiliriz. Suyun faydalarından sonuna kadar nasibini alabilen insanlar, gün boyunca ellerinden su dolu şişeyle dolaşanlardır, suyun içimini kolaylaştırmak için bazen içine biraz limon da koyarlar.

Sabah kalkar kalmaz içilen bir bardak su, en iyi uygulamalardan biridir çünkü boş mideye içilen su, bir gün öncesinin toksinlerinden sizi arındıracak ve organlarınızı çalıştıracaktır.

Deneyin, farkı birkaç gün içinde göreceksiniz.

Zeytinyağı ve Limon

Bu kadim tarif, sağlık için önemli organlar olan böbrek ve karaciğere iyi gelmektedir.

Bu karışımı, aç karnına, birkaç bardak suyun ardından için. Bir kaşık sızma zeytinyağı ve bir kaşık limon suyunu bir bardak suyla karıştırın. Bu karışım, karaciğeri harekete geçirir ve her gün bu karışımı içmek, potansiyel böbrek taşlarını da engeller.

oil-and-lemon tr

Elma Sirkesi ve Kabartma Tozu

Elma sirkesi ve kabartma tozlu karışımın bir çok faydası vardır. Bu karışım, iyi bir temizleyici olduğu gibi, sağlığı düzenlemeye de yarar. Bir kaşık organik elma suyu sirkesine bir çağ kaşığı kabartma tozu ekleyin ve öğünlerinizden birer saat önce tüketin.

baking-soda tr

Gargara Yağı

Yağ ile gargara yapmak, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağızdaki yaralar ve kötü kokulu nefes gibi bir çok sorunu hedef alırken, aynı zamanda sindirim sistemine de yardımcı olur. Ayrıca ağızdaki salyayı toksinlerden temizler.

Bu kolay işlem için tek ihtiyacınız olan, yüksek kalitede ayçiçek yağı ve her sabah kalkar kalkmaz ayıracağınız 15 dakika.

Çiğ Sarımsak

Bu sihirli yiyecek, eski zamanlardan beri tüketilmektedir. Kalp sağlığınıza önem veriyorsanız, sarımsağı beslenmenizden eksik etmeyin. Sarımsakla ilgili sorunlar, ağızda kötü kokuya neden olması ve sindiriminin bazılarımız için zor olmasıdır. Bu sorunları yaşayanlar için sarımsak hapı almayı öneriyoruz. Öte yandan, eğer sarımsak yemekle ilgili bir sorununuz yoksa, ünlü Tibet sarımsak kürünü denemenizi öneriyoruz, bu kür evde kolayca uygulayabileceğiniz, çok faydalı bir tarif. Tibetli din adamlarına göre bu kür, sadece 5 yılda 1 kere uygulanmalıdır.

garlic-2 tr

Yatmadan Önce Acı Şeyler Tüketin

Karaciğer; kötü beslenme, negatif veya bastırılmış düşünceler ve kötü alışkanlıklardan en çok etkilenen organdır, bu sebeple karaciğerinizi korumayı ihmal etmemelisiniz. Bunun için, çok fazla yemek yememenizi ve karaciğerinizin çalışmasını kolaylaştırmak için aldığınız besinlere acı yiyecekleri eklemenizi tavsiye ederiz.

Hindiba, enginar ve greyfurt yiyebileceğiniz gibi; boldo bitkisi, karahindiba çiçeği, deve dikeni ve şehtere otu çayı tüketebilirsiniz.

Bu kolay tarifler gece daha iyi dinlenmenizi sağlayacak, enerji dolu uyanmanızı kolaylaştıracak ve karaciğerinizi yenilemeye yardımcı olacaktır.

Fotoğraflar, elle_ann, morberg, ve katalopolis izinleriyle kullanılmıştır.