Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 6 Öneri

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 6 Öneri
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 29 Kasım, 2018

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, bilhassa hava değişimleri ve stresli zamanlarda sık sık hasta olmaya meyilli kişiler için önemlidir. Bazı değişiklikler, vücudun savunma mekanizmasının zayıflamasına neden olur ve sağlık problemlerine yol açar, üstelik bu problemler neredeyse her defasında tekrarlanır.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek, daha sağlıklı hale getirmek ve böylece kronik hale gelebilecek hastalıklardan kaçınmanın yollarını öğrenmek çok önemlidir.

İşte bu nedenle bugünkü yazımızda, bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Sağlıklı Olmanın Yolları

Sağlığa Bir Adım olarak tüm yazılarımızda belirli sorunları gidermek için çözüm yollarından veya güzellikle ilgili püf noktalardan bahsediyoruz, ancak bu yazıda genel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak çözüm önerileri vereceğiz.

Bu püf noktaları vücudunuzun geneline odaklanarak metabolizmanızın doğru çalışmasını teşvik edecektir.

Özellikle kolay hastalanan biriyseniz, bu önerilerimizi düzenli olarak, uzun süre boyunca uygulayın.

Aç Karnına Su İçin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilerimizden birincisi su içmek. Bu, çok basit ve ekonomik bir tedavi yöntemidir. Suyun faydalarından yararlanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey iradedir.

Su, vücudu temizler ve sıvı ihtiyacını karşılar. Ne var ki hepimiz su içmeyi unutuyoruz, hatta öğünler arasında birkaç bardak su içmekte bile zorlanıyoruz.

Gerçek şu ki suyun şifa verici özelliklerinden en çok yararlananlar, gün boyu ellerinde bir su şişesiyle dolaşanlardır. Daha kolay su içmek için bazen içine limon da katarlar.

Sabah kalkar kalmaz içilen bir bardak su, vücudunuz için yapacağınız en iyi şeylerden biridir çünkü boş mideye içilen su, bir gün öncesinin toksinlerinden sizi arındıracak ve organlarınızı çalıştıracaktır.

Deneyin, farkı birkaç gün içinde göreceksiniz.

Zeytinyağı ve Limon

bağışıklık sistemini güçlendirmek

Bu kadim tarif, en önemli detoks organlarımız olan böbrek ve karaciğere iyi gelmektedir.

Bir kaşık sızma zeytinyağı ve bir kaşık limon suyunu bir bardak suyla karıştırıp aç karnına, birkaç bardak suyun ardından için .

Bu karışım, karaciğeri harekete geçirir. Ayrıca her gün zeytinyağı ve limon içmek, böbrek taşları oluşumunu da engeller.

Elma Sirkesi ve Kabartma Tozu

Elma sirkesi ve kabartma tozlu karışımın bir çok faydası vardır. Bu karışım, iyi bir detoks yöntemi olduğu gibi, sağlığınızı düzenlemeye de yarar.

Bir kaşık organik elma suyu sirkesine bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin ve öğünlerinizden birer saat önce tüketin.

baking-soda tr

Gargara Yağı

Yağ ile gargara yapmak, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağızdaki yaralar ve kötü koku gibi bir çok sorunu hedef alırken, aynı zamanda sindirim sistemine de yardımcı olur. Ayrıca ağızdaki salyayı toksinlerden temizler.

Bu kolay işlem için tek ihtiyacınız olan şey, kaliteli ay çiçek yağı ve her sabah kalkar kalkmaz 15 dakikanızı ayırmak.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Çiğ Sarımsak

Bu sihirli yiyecek, eski zamanlardan beri tüketilmektedir. Kalp sağlığınıza önem veriyorsanız, sarımsağı beslenmenizden eksik etmeyin.

Sarımsakla ilgili tek sorun, ağızda kötü kokuya neden olması ve sindiriminin bazılarımız için zor olmasıdır. Bu sorunları yaşayanlar için sarımsak hapı almayı öneriyoruz.

Öte yandan, eğer sarımsak yemekle ilgili bir sorununuz yoksa, evde kolayca uygulayabileceğiniz, çok faydalı bir tarif olan Tibet kürünü denemenizi öneriyoruz. Tibetli din adamlarına göre bu kür, sadece 5 yılda 1 kere uygulanmalıdır.

bağışıklık sistemini güçlendirmek için sarımsak

Yemeğin Yanında Acı Otlar Tüketin

Karaciğer; kötü beslenme, negatif veya bastırılmış düşünceler ve kötü alışkanlıklardan en çok etkilenen organdır, bu sebeple karaciğerinizi korumayı ihmal etmemelisiniz.

Karaciğerinizi korumak için çok fazla yemek yememeyi ve karaciğerinizin çalışmasını kolaylaştırmak için aldığınız besinlere acı yiyecekleri eklemenizi tavsiye ederiz.

Hindiba, enginar ve greyfurt yiyebileceğiniz gibi ya da boldo bitkisi, karahindiba çiçeği, deve dikeni ve şehtere otu çayı tüketebilirsiniz.

Bu kolay tarifler gece daha iyi dinlenmenizi sağlayacak, enerji dolu uyanmanızı kolaylaştıracak ve karaciğerinizi yenilemeye yardımcı olacaktır.

Fotoğraflar, elle_ann, morberg, ve katalopolis izinleriyle kullanılmıştır


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Michael S. Richardson. ENCICLOPEDIA DE LA SALUD: Qué debemos hacer para disfrutar de una buena salud. Editorial AMAT, 2004.
  • Mario R. Garcia Palmieri. Lo Que Debes Saber Sobre Tu Salud. La Editorial, UPR, 2000.
  • Paul Pitchford. Sanando con alimentos integrales: tradiciones asiáticas y nutrición moderna. North Atlantic Books, 2007.
  • James A. Duke. La nueva farmacia natural: Alimentos curativos para prevenir y tratar más de 75 males comunes. Rodale, 2010.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.