Diyetinize Eklediğinizde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 10 Yiyecek

Demir gibi güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız kolay değildir. Ancak sağlıklı bir diyeti benimserseniz çok çaba sarfetmeden güçlü bir bağışıklık sistemine de sahip olabilirsiniz.
Diyetinize Eklediğinizde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 10 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Modern dünyada buluna birçok faktör bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Hava değişimleri, sona ermeyen stres ve yorgunluk bağışıklığınıza zarar veren ve dikkat etmeniz gereken faktörlerdendir.

Sağlıklı bir diyet uygulamanız her zaman iyi bir fikirdir ve bağışıklık sisteminizi iyi bir durumda tutar. Vücudunuzun savunma sistemini en iyi şekilde koruyabilmesi için dengeli bir diyete sahip olmanız hayati önem taşır.

Bu yazıda diyetinize eklediğiniz takdirde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren 10 besini size anlatacağız. Bu besinleri tüketmeye başladığınızda, bağışıklığınızı güçlendirmek için dışarıdan ekstra vitaminler almak zorunda kalmayacaksınız. Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan birçok kişi dışarıdan destek almaktadır.

İçerisinde yüksek miktarda makro besinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar olan sebze ve meyveleri tüketmenizi öneriyoruz. Tüm bu maddeler, vücudunuzu saldırılara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinize destek olur.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 10 yiyecek

1. Sarımsak

diş ve bütün halde sarımsak

Sarımsak genelde yemeklere hoş bir tat vermesi için kullanılır. Ancak bu besin maddesinin sayısız faydası, sağlığınız için onu gerçek bir müttefike dönüştürüyor.

Bu besin maddesi, bakteri ve düşman karşıtı birçok özelliği içinde barındırır, böylece hastalıklar karşısında daha güçlü bir hale gelirsiniz.

2. Turunçgiller

hasta kız

Portakal, limon, greyfurt ve lime gibi meyveler turunçgil olarak adlandırılır ve bu meyveler özellikle C vitamini bakımından zengindir. Bu meyveleri yerseniz eğer, bağışıklık sisteminiz güçlenir. Özellikle sıcaklık değişimleri nedeniyle ortaya çıkan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önlemenize yardımcı olacak.

Eğer çoktan hasta olmuşsanız, bu meyveleri yediğiniz takdirde bağışıklık sistemini güçlenmeye başlayacak ve kısa süre içinde iyileşeceksiniz. 

3. Soğan

ikiye bölünmüş soğan

Soğanı çay halinde tüketmeniz bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar ve savunma sisteminizin kapasitesini arttırır. 

  • Soğanı suda kaynatın. Nezle ve tıkanıklık gibi solunum problemlerini hafifletmek için yüksek bir sıcaklıkta içmenizi öneriyoruz.

İsterseniz eğer, öksürük ve burun akıntısının neden olduğu sorunları azaltmaya yardımcı olmak için çiğ halde de yiyebilirsiniz. Her iki durumda da soğan, savunmanızı güçlendirecek ve hastalıklara karşı daha zinde olmanızı sağlayacak.

4. Kırmızı meyve ve sebzeler

kırmızı domates

Bu kategorinin içerisinde kırmızı biber, domates, kiraz ve çilek bulunmaktadır. Bu saydığımız yiyecekler A vitamini ve karoten bakımından zengindir. Bu iki bileşen, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir ve olası hastalıkları önler.

5. Su

su içen çift

Her bir damla su, bağışık sisteminizi güçlendirir. Vücudunuzu susuz bırakmazsanız eğer, boğazınız da kurumaz.

Böylelikle, solunum yollarınızın tıkanmasını da önlemiş olursunuz. Aynı zamanda bu hassas bölgelerinizi su içerek bakteri ve virüslere karşı daha güçlü bir hale getireceksiniz.

  • Virüsleri uzak tutmak için günde en az 6 bardak su için.

Vücudunuzdaki elektrolit miktarını arttırmak için Hindistan cevizi suyu da içebilirsiniz. Özellikle vücudunuzun fiziksel bir eylem sonrasında çok fazla miktarda su kaybettiğini düşünüyorsanız bu içeceği içmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

6. Badem gibi çerezlikler

Çerezler, E vitamini bakımında zengindir ve toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Bu vitamin önemli bir antioksidandır ve vücudunuzu hastalıklardan, virüslerden ve bakterilerden koruyan lökositlerin sayısını artırır.

Özellikle badem, omega-3 içeriği sayesinde kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Her türlü gıdaya eşlik edebilen bu yiyeceği diyetinizden eksik etmeyin. Badem kullanarak hazırlayabileceğiniz birçok tarif bulunmaktadır.

7. Bal

kavanozda bal

antiseptik özellikleri savunma mekanizmanızı güçlendirecek. 

8. Yulaflar

yulaflı besinler

Yulaflar, magnezyum , çinko ve bakır bakımından çok zengindir. Bu maddeler direkt olarak bağışıklık sisteminize yardım eder. Hastalıklara neden olan bakteri ve virüslere karşı dayanıklılığınızı arttırır.

9. Mantarlar

mantarlar

Mantarların virüs ve mikrop önleyici özellikleri vardır. 

Bu besin çeşidi, bağışıklık sistemini muhtemel tehlikelere karşı güçlü tutar. Yatmadan önce soğan ve sarımsakla beraber bu besini tüketebilirsiniz.

10. Arı sütü

arı sütü

Arı sütü, arılar tarafından üretilen bir besin kaynağıdır. Arı sütü için, bağışıklık sistemini tümüyle destekleyen ”bir süper doğal yiyecektir” diyebiliriz. Kışın hava sıcaklığı iyice düştüğünde, bu yiyecek bağışıklık sisteminizi mükemmel bir şekilde koruyacaktır.

Ek bilgi: Stresle savaşın!

yoga yapan kadın

Yediğiniz yiyecekler veya hava şartarı dışında da birçok nedenden dolayı bağışıklık sisteminiz zayıflar. Bu yazının daha en başında yorgunluk ve stresten bahsetmiştik. Stres, vücut için yıkıcı bir faktördür. 

Stres, bağışıklık sisteminizin bir çeşit depresyona girmesine neden olabilir. Yoğun stres altında olduğunuzda, kan basıncınız ve kolesterol seviyeniz dengesini yitirir. Sonuç olarak stres dışında birçok başka sorunları da yaşamaya başlarsınız.

Bu nedenle bu 10 yiyeceği diyetinize dahil etmenin yanında, ruh sağlığınıza iyi gelen aktiviteleri de düzenli olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek sizin için günlük bir göreve dönüşmelidir.

İlginizi çekebilir ...
Uzun Bir Hayat Sağlayan Sağlıklı Alışkanlıklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Uzun Bir Hayat Sağlayan Sağlıklı Alışkanlıklar

Hayat tarzımız sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bize uzun bir ömür sağlayabilecek olan sağlıklı alışkanlıklar nelerdir? Okuyun!  •  Percival SS., Aged garlic extract modifies human immunity. J Nutr, 2016. 146 (2): 433-436.
  • Huang Z., Liu Y., Qi G., Brand D., Zheng SG., Role of vitamin A in the immune system. J Clin Med, 2018.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.