Hindistan Cevizi Suyu İçmenin 10 Faydası

Hindistan cevizi suyu, size doğal şeker sağlamasının yanı sıra kan şekerinizi de azaltmaya yardımcı olur çünkü glikozu metabolize eder ve enerjiye dönüştürür.
Hindistan Cevizi Suyu İçmenin 10 Faydası
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hindistan cevizi suyu, besleyici ve sağlığa faydalı içeriği sayesinde bütün dünyada popüler olmuş, ferahlatıcı ve enerji veren bir içecektir. Peki, hindistan cevizi suyu içmenin müthiş faydalarından haberdar mısınız?

Yeşil Hindistan cevizinden elde edilen bu %100 doğal içecek %95 su, antioksidanlar, şekerler ve mineraller içerir.

Farklı bir besin bileşimine sahip ve tüketilmek için işlenmesi gereken Hindistan cevizi sütüyle karıştırılmamalıdır.

Hindistan cevizi suyu, içeriğindeki temel yağ asitlerine ve aminoasitlere rağmen düşük kalorilidir ve vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almasının sağlıklı bir yoludur.

Birçok muhteşem özelliğini bilmiyor olabilirsiniz, bu yüzden bugün, düzenli olarak Hindistan cevizi suyu içmek için 10 tane nedeni bir araya getirdik.

Hindistan Cevizi Suyu İçmenin Faydaları

1. Ödemle mücadele eder

ödemli hasta ve doktor

Hindistan cevizi suyu, temel mineraller ve özellikle de potasyum bakımından zengin olmasıyla dokulardaki ödemle savaşmanın doğal bir yoludur.

 • Besleyici maddeleriyle böbrek fonksiyonlarını destekler, sodyum seviyesini düşürür ve idrar üretiminizi artırır.
 • Bir diğer deyişle bu içecek, doğal bir idrar söktürücü olarak enflamasyonla ve ödemle ilgili diğer sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olur.

2. Böbreklerinizi temizler

Hindistan cevizi suyundaki elektrolitler vücudun mineral tuz seviyesini dengelemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da böbreklerinizi temizler.

 • Bu bileşenler ağır metallerin ve toksinlerin giderilmesini teşvik eder. Böylece böbrek taşı ya da böbrek fonskiyonlarının aksaması gibi problemleri önlemenize yardım eder.

3. Yüksek tansiyonu kontrol altına alır

tansiyon ölçümü

Potasyum, magnezyum ve çinko içeriği ile bu içecek, yüksek tansiyon hastaları için harika bir tedavi olabilir.

 • Temel mineraller, sodyumun atılmasını teşvik ederek atardamarlarınızın esnekliğini artırır ve kan dolaşımını destekler.

4. İyi bir enerji kaynağıdır

Hindistan cevizi suyu, kolay parçalanan temel yağ asitleri, protein ve karbonhidratlar ile beyninizin ve kaslarınızın sağlığına iyi gelir ve enerji veren bir içecektir.

 • Kaslarınızdaki gerginliği kontrol etmeye yardım eder ve sinir sisteminizin fonksiyonlarının düzgün çalışmasını destekler.
 • Spor içeceği olarak da önerilmesinin sebebi, içeriğindeki doğal elektrolitlerin egzersiz esnasında kaybettiğiniz besin maddelerini geri kazanmanıza yardımcı olmasıdır.

5. Hindistan suyu cevizi içmenin sindirime faydası vardır

hindistan cevizi suyu içmenin faydaları

Hindistan cevizi suyu, kabızlık ve parazit gibi sindirim sorunlarını çözümlemeye yardımcı olan lif ve antioksidanlar içerir.

 • Bu bileşenler besin maddelerinin vücudunuz tarafından emilimini kolaylaştırarak biyoaktif enzimleri çoğaltır.
 • Bu maddeler bağırsaklarda kalan atıkların temizlenmesine imkan verir ve midenizin pH değerini düzenler.
 • Hindistan cevizi suyu reflü ve hazımsızlık gibi durumlarda çok başarılı sonuçlar verir.

Hindistan cevizi suyu içmenin diğer faydaları

6. Asit seviyesini dengeler

Vücuttaki asit seviyesinin yüksek olması, enflamasyonla ve yaşam kalitenizi etkileyen birçok çeşit kronik rahatsızlıkla ilgili olabilir.

 • Hindistan cevizi suyu vücudunuzun pH dengesini kurar, doğal yoldan kanı alkalileştirerek bu tür problemlerden korunmanızı sağlar.

7. Kan dolaşımını destekler

hindistan cevizi suyu içmenin kan dolaşımına faydası

Hindistan cevizi suyu kalbinize çok iyi gelen temel besin maddeleri içerir. Bunlar fazla kolesterol seviyesini ve atardamarlara olumsuz etkisi olan diğer maddeleri saf dışı bırakır.

 • Antioksidanlara ek olarak temel yağ asitleri ile damarların temizlenmesine ve kronik kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

8. Enfeksiyonları önler

Bu doğal içecekte bulunan temel besin maddeleri virüsler ve bakterilerle karşılaşan vücudunuzun bağışıklık tepkisini geliştirir.

Dahası, Hindistan cevizinin düzenli tüketimi hızlı çoğalmalarına imkan sağlayan ortamı değiştirerek  mikroorganizmaları ve mantarları yok eder.

9. Kan şekeri seviyesini kontrol eder

kan şekeri ölçümü

Hindistan cevizi suyu doğal şeker içeriyor olsa da kan şekerinizi düzenlemenin harika bir yoludur.

 • Aslında vücudunuzun şekerleri metabolize ederek enerjiye dönüştürme becerisini artırır ve yüksek kan şekeri seviyesini azaltır. 

10. Erken yaşlanmayı önler

Bu doğal içecekteki sitokinin erken yaşlanma süreciyle mücadele eder ve hücresel aktiviteyi geliştirir.

Bu bitkisel maddelerle birlikte E vitamini ve temel yağ asitleri, serbest radikallerin sebep olduğu hasara karşı bir bariyer oluşturur. Bu da cildinizin olduğu kadar organlarınızın da erken yaşlanma riskini azaltır.

Gördüğünüz gibi bu içecekle vücudunuza yeterli suyu sağladığınızda birçok faydasını görebilirsiniz.

Sonuç olarak, haftada birkaç kez Hindistan cevizi suyu içmeyi deneyin ve sağlıklı kalmanın başka bir yolunu keşfedin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sociedad Española de Patología Digestiva. Enfermedad por reflujo gastroesofágico.Arán Ediciones. 2007.
 • Javier Molina Infante, Alfredo Lucendo Villarín. Esofagitis eosinofílica: Clínicas Iberoamericanas de Gastroenterología y Hepatología, Volumen 5.Elsevier España, 2015.
 • Diego García Copeán y Héctor Maldonado Gaza. Gastroenterología y hepatología: Objetivos y su desarrollo. Manual Moderno, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.