Ağız Sağlığı İçin Doğal Bir Çözüm: Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının dişlerinizi fırçalamak ve yıkamak için ideal bir malzeme olduğunu ve ağız sağlığına iyi geldiğini biliyor muydunuz? 
Ağız Sağlığı İçin Doğal Bir Çözüm: Hindistan Cevizi Yağı
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2019

Hindistan cevizi yağı içerdiği inanılmaz besinler sayesinde gün geçtikçe popülaritesi artan bir “süper yiyecek”tir. Yüzeysel kullanımları için de her geçen gün yeni keşifler yapılmaktadır. Bugün size ağız sağlığı için Hindistan cevizini nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Bu yazıda dişlerin ve diş etlerinin sağlığını korumaya yardımcı olmak için Hindistan cevizi yağı ile yapılmış bir çözümü paylaşacağız. Bu çözüm diş enfeksiyonları, çürük ve diş eti iltihabı gibi belli sorunları önlemeye veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Ağız sağlığı için Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Bu yağ dengeli beslenme için önemli bir yiyecektir. Yağ olmasına rağmen metabolizmanızı hızlandırdığı için söz konusu kilo vermek olduğunda etkilidir.

Yüzeysel anlamda pek çok kullanım alanı olduğunu da bilmelisiniz. Bu yağ cilt, ağız, saç gibi bölgelerde kullanılabilen harika bir tedavidir.

Ayrıca aşağıda bahsedeceğimiz terapatik özellikleri sayesinde ağız sağlığını iyileştirme konusunda da harikadır:

 • Hindistan cevizi yağı içerdiği laurik asit sayesinde bakteriler nedeniyle oluşan diş enfeksiyonlarıyla savaşır.
 • Diş minenize zarar vermeden onu beyazlatır ve tartar oluşumunu önler.
 • Bu yağ diş etlerindeki enflamasyonu ve kanamayı azaltabilir.

Evde hazırlanan bu doğal çözüm için natürel sıkma Hindistan cevizi yağını seçmenizi öneriyoruz. Çünkü sağlık açısından rahatlatıcı etkileri en fazla olan tür odur.

Yağ 23.8 derecenin altındaki sıcaklıkta katı hale gelir ancak vücut sıcaklığıyla buluştuğunda yeniden sıvı hale gelecektir.

Ağız sağlığına iyi gelen bir çözüm

Ağız sağlığı için bugün tavsiye edeceğimiz çözüm iki adımdan oluşuyor. En iyi sonuçları elde etmek ve ağız sağlığınızı korumak için bu çözümü her gün uygulamayı ihmal etmeyin:

 • Sabah: Hindistan cevizi yağı ile yıkayın veya ovalayın.
 • Gece: Diş fırçanızın üzerine diş macunu sürer gibi Hindistan cevizi yağı sürün ve dişlerinizi fırçalayın.

Bu tek malzemeli ev yapımı çözümü ağız sağlığı için nasıl kullanabileceğinizden aşağıda daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

1. Günlük ovalama

Ağız sağlığınızı ve sindirim sisteminizi iyileştirmek için dişlerinizi her gün Hindistan cevizi yağıyla ovmak veya yıkamak antik bir tekniktir. Hindistan cevizi yağını öneriyoruz ancak içerdiği antibakteriyel maddeler nedeniyle özellikle natürel sızma Hindistan cevizi yağını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Hindistan cevizi yağıyla yıkamak ağzınızı derin bir şekilde temizlemenize ve sindirim sisteminizi dengelemenize yardımcı olur. Böylece ağzınızdaki hassas pH dengenizi değiştirmeden bakterileri ve toksinleri etkili bir şekilde yok eder.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı tartarı yok etmenizi, nefesinizi iyileştirmenizi ve diş etlerindeki enflamasyonu azaltmanızı sağlar.

Nasıl uygulamalısınız?

Kahvaltı yapmadan önce ağzınıza bir yemek kaşığı (15 ml) Hindistan cevizi yağı koyun. Elinizdeki Hindistan cevizi yağının olabilecek en kaliteli seçenek olduğundan emin olun.

 • Yağı ağzınızın tamamına yaymaya başlayın. Yağın boğazınıza kaçmasını engellemek için gargara yapmayın.
 • Yaklaşık 20 saniye boyunca ağzınızı yıkamaya çalışın. Bu süre boyunca yağın dokusunun yoğunluğunun hafiflediğini ve sulandığını fark edeceksiniz. Bu iyiye işarettir.
 • Yağı tükürün ve her zaman kullandığınız diş macununu kullanarak dişlerinizi fırçalayın.

Kahvaltı yapmadan önce en az 15 dakika beklemenizi ve vücudunuzdaki toksinleri atmaya yardımcı olması için her zaman bir bardak su içerek kahvaltıya başlamanızı öneririz.

 • Bu işlemi her gün tekrar edin.

2. Doğal bir diş macunu

Ağzınızı sağlıklı tutmak ve diş enfeksiyonlarına dayanıklı hale getirmek için sadece doğal diş macunlarını seçmenizi öneriyoruz. Bu, sülfat, florin gibi sağlığınızı etkileyen ve salyanızın pH seviyesini değiştiren katkı maddelerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bazı etkili doğal seçeneklerin içerisinde bitkisel ve esansiyel yağlar, kil, aktif kömür gibi maddeler bulunur.

 • Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın.
 • Bu işlemin etkisini artırmak için günde en az bir kez diş macunu yerine Hindistan cevizi yağını tercih edin.

Sonuçta Hindistan cevizi yağının tamamen doğal bir diş macunu olarak ağzınızdaki doğal koruyucu mekanizmaları güçlendireceğini söyleyebiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.