Doğal Yollarla Varisli Damar Tedavisi

Bu tedaviyi günlük olarak uygulamanın yanı sıra, varislere doğal olarak müdahale etmek istiyorsanız iyi bir diyet ve düzenli egzersiz de çok önemlidir.
Doğal Yollarla Varisli Damar Tedavisi

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Bu yazımızda, zeytinyağı ve sarımsak kullanılarak uygulanan doğal bir varisli damar tedavisi yönteminden sizlere bahsetmek istiyoruz. Bu doğal nemlendirici;  iltihaplanma ve dolaşım sorunlarının azalmasına yardımcı olur ve vücuda temel besin maddelerini sağlar.

Varis, kılcal damarlar ve diğer kan damarları genişlemesiyle ortaya çıkar. İltihap oluşumundan ya da anormal kan birikiminden kaynaklanır. Bu duruma vücudun dolaşım sistemine ait duvarlarda ve kan kapakçıklarında oluşan zayıflamalar da neden olabilir.

Varisli damarlar kırmızımsı, mor renkleriyle bilinir.  Erkekleri de etkiler ancak yaygın olarak kadınlarda görülen lekeler olarak kabul edilirler. Genellikle boyutları büyüktür ve alt bacakla kalçanın iç tarafı gibi bölgelerde ortaya çıkma eğilimine sahiplerdir.

Çoğunlukla 50 yaş üstü kadınlarda görülürler. Bununla birlikte, genç kadınlarda da oluşumuna neden olabilen birtakım faktörler vardır. Neyse ki, varisli damarların boyutunu azaltmaya yardımcı olan çok çeşitli tedaviler ve kozmetik ürünler mevcuttur. Buna ek olarak, bu ürün ve tedavi yöntemleri dolaşım sistemi sağlığına da iyi gelirler.

Sunulan seçeneklerden bir tanesi % 100 doğaldır. Bileşimi sayesinde rahatsız edici yan etkilere neden olmaksızın sorunun tedavisi açısından yardımcı olabilir. Nasıl yapıldığını öğrenmeye hazır mısınız?

Varisli damarlar için zeytinyağı ve sarımsak tedavisi

varisli damar tedavisi

Zeytinyağını sarımsak ile birleştirmek yağlı bir dokuya sahip bir losyon oluşturur. Biraz limon suyu ile birleştiğinde, varikoz damarları daha az görünür kılmaya yardımcı olur.

Bu karışım güçlü bir anti-enflamatuvar, tonlayıcı ve sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Bu durum, kılcal damarların ve damarların genişlemesini azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, daha iyi bir kan akışı sağlar.

Losyonun dairesel, masaj hareketleri ile uygulanması kan dolaşımını arttırır ve lenfatik sistemi harekete geçirir. Ek olarak, hücrelerinize oksijen akışını kesen toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Daha da iyisi, durum ağırlaştığı zaman birçok insanın yaşadığı rahatsızlığı ve acıyı azaltabilen yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Bununla birlikte, ilk anormal damar ortaya çıkmaya başlar başlamaz bu tedaviye başlanmasının her zaman tavsiye edildiğini unutmayın. Sonuç olarak, sorunu hızlı bir şekilde tedavi etmeye başlarsanız sonuç alınması da o kadar kolay olur.

Tabi ki, sonuçların sadece tek bir uygulamadan sonra görülmeyeceğini unutmamak önemlidir. Arzulanan etkiyi elde etmek için tedaviyi düzenli olarak sürdürmelisiniz.

Bu doğal tedavi nasıl hazırlanır

zeytinyağı ve sarımsak

Varisli damar tedavisi için hazırlığın ilk adımı olarak, bulabileceğiniz en kaliteli malzemeleri elde etmeniz olacaktır. Daha ucuz alternatifler aynı özellikleri taşımaz. Hazırladığınız tedavinin güçlü özelliklere sahip olmasını sağlamak için sızma zeytinyağı ve bütün sarımsak seçin.

Malzemeler

 • 12 diş sarımsak
 • ½ su bardağı ekstra sızma zeytinyağı (100 g)
 • 1 limon suyu
 • 1 cam kavanoz

Yöntem

 • Önce sarımsak dişlerini soyun, onları yarıya kesin ve bir macun kıvamına gelene kadar bir havanda tuz kullanarak ezin.
 • Daha sonra ezilmiş sarımsağı bir cam kavanoz içine koyun ve zeytinyağı ile limon suyu ilave edin.
 • Kabı iyice kapatın ve gece boyunca serin, karanlık bir yerde bırakın.
 • Ertesi sabah, malzemeleri ahşap bir alet kullanarak çıkarın. Daha küçük parçalara ayırmak için elekten geçirin.

Nasıl kullanılır

 • Önce, bol miktarda bu karışımdan alıp vücudunuzdaki varisli damarlardan etkilenen tüm kısımlara nazik, dairesel hareketlerle birlikte uygulayın.
 • Kan dolaşımını harekete geçirmek için parmaklarınızın ucuyla basınç uygulayın.
 • Bir saat boyunca etki etmesi için bırakın. Belirlenen zamandan sonra, bölgeyi soğuk suyla durulayın.
 • Bu adımları haftada en az üç kez, tercihen gece tekrarlayın.

Hızlı ve uzun süreli sonuçlar elde etmek için bu tedavinin günlük egzersiz ve dengeli bir beslenme planı ile birleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Bu alışkanlıklar dolaşım sisteminizin sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kilo vermenize ve iltihaplanmayı azaltmanıza yardımcı olur. Bunlar, bacaklarınızın genel sağlığını etkileyen iki önemli faktördür. Şimdi tedaviye başlayın ve kendi evinizde, varisli damar tedavisi uygulamanın ne kadar ucuz ve kolay olabileceğini keşfedin!

İlginizi çekebilir ...
Varisler için Neler Yapmalısınız?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Varisler için Neler Yapmalısınız?

Genelde nedeni genetiktir ama hamilelik, zayıf beslenme, sigara içmek ve vurdumduymaz bir hayat sonucunda da varisler oluşabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arora, M. (2017). Management of varicose veins. JK Science. https://doi.org/10.1080/00325481.1957.11691434

 • Balch, James F., Stengler, Mark, Young-Baich, R. (2011). Prescription for Natural Cures : A Self-care Guide for Treating Health Problems with Natural Remedies Including Diet, Nutrition, Supplements, and Other Holistic Methods. John Wiley & sons Inc.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.