Karaciğeri Temizleyen Şifalı Bitkiler

Karaciğeri Temizleyen Şifalı Bitkiler

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Karaciğer, sahip olduğunuz en önemli organlardandır ve sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için karaciğerinize iyi bakmanız gerekir. Karaciğerinize ne kadar önem verirseniz, diğer organlarınız o kadar iyi çalışacaktır. Bu yüzden karaciğerinizi ve safra kesenizi doğal yollarla temizlemek için aşağıdaki listede belirtilen bitkilere çok dikkat etmelisiniz çünkü karaciğeri temizleyen bu bitkiler bahsedilen organları zehirli maddelerden arındırma yeteneğine sahip.

Borotutu Ağacı Kabuğu

borotutu bitkisi

Borotutu, Afrika menşeli bir ağaçtır. Bu ağacın kabuğunun karaciğer, safra kesesi ve genel olarak sindirim sistemini toksinlerden arındırmak için yıllardır kullanılan çok fazla özelliği vardır. Aynı zamanda büyük bir kan temizleyici veya arıtıcıdır.

İçerdiği yüksek miktarda antioksidan, vücudunuzun yeterince güçlü kalarak çevre, su, bazı gıdalar ve stresin neden olduğu toksinlere karşı koyabilmesini sağlar.

Hindiba Kökü

Hindiba kökü, mükemmel özelliklere ve faydalara sahiptir, safra kesesi ve karaciğeri zehirli maddelerden arındırma işleminde büyük bir rol üstlenir. Bu bitkinin kökü, safra kesesi ve karaciğerde taş oluşumunu önleme yeteneğine sahiptir. İki bardak kaynayan suya bir yemek kaşığı hindiba kökü ekleyerek sağlıklı bir çay elde edebilir, bunu günde iki kez içebilirsiniz.

Kırlangıçotu

karaciğeri temizleyen kırlangıçotu

Bu bitki; sıklıkla karaciğeri, safra kesesini ve kanı temizlemek için kullanılır. Ayrıca solunum problemlerinin tedavisinde ve hazımsızlık belirtilerini hafifletmede çok faydalı olabilir.

Deve dikeni Tohumu

Bu çekirdekler, karaciğer dokusunun yenilenme şansını arttırıcı özelliğe sahiptir. Karaciğer dokusu doğal sebeplerden ya da hastalıklardan dolayı kaybolur. Deve dikeni tohumu ayrıca safra üretimini arttırır ki bu da karaciğerin en etkili şekilde çalışması için çok önemlidir.

Bu tohumlarla hazırlanmış güzel bir çay, kolesterol seviyelerinin kontrol edilmesine büyük ölçüde yardımcı olur ve vücudu serbest radikallerden arındırmak için gerekli antioksidanı bol miktarda sağlar. Ayrıca karaciğer ve safra kesesi iltihaplanmasını da önler.

Nane Yaprağı

nane tarlası

Taze bahçe nanesiyle hazırlanmış bir çay, karaciğer ve safra kesesinin düzgün bir şekilde çalışmasına çok büyük oranda katkıda bulunabilir. Ayrıca bu bitkinin, kasları gevşetme ve mide rahatsızlıklarından dolayı oluşan sancıları azaltma özelliğiyle bütün sindirim sistemine faydası vardır.

Zerdeçal

Zerdeçal; güçlü antioksidan özelliğiyle, vücudu zararlı maddelerden arındırmada çok büyük bir yardımcıdır. Vücudunuzu en sağlıklı duruma gelebilecek kadar iyi temizler. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır. Bu yüzden karaciğerinizin sağlıklı kalması için düzenli zerdeçal tüketimi önerilmektedir.

Sarı Ekşiyonca Kökü

Bu kök, karaciğeriniz ve safra keseniz için zararlı olabilecek bazı maddelerin vücuttan atılmasını sağlama özelliğiyle, vücudu zehirlerden arındırma tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca bağırsakları uyarma özelliğine sahiptir, böylece kabızlık şikayetleri olanlar için çok iyi bir çözümdür.

İdrar üretimini arttırdığından böbrek sorunlarını bile hafifletebilir. İdrar üretimi arttığında böbreklerde, idrar kesesinde ve genel olarak tüm vücutta bulunan zararlı maddelerin atılması da kolaylaşır.

Chanca Piedra

Karaciğeri temizleyen bu muhteşem bitkinin faydaları yakın bir zamanda keşfedilmiştir, ancak başta karaciğer ve böbreklerde oluşabilecek sorunları önlemede ve hafifletmede çok etkili olduğu bilinmektedir.

Güzel bir chanca piedra çayı yapmak için, yaklaşık üç su bardağı suyu kaynatıp içerisine üç yemek kaşığı chanca piedra yaprağı ekleyin. 15 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kısıp demlenmesini bekleyin. Bu çayı bir hafta boyunca günde üç kez için.

Hamile ve emziren kadınlar karaciğeri temizleyen bu bitkiyi kullanmamalıdır. Diyabet ya da hipertansiyonunuz varsa dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

Unutmayın…

Karaciğeri temizleyen bu bitkiler, hastalıkların tedavisinde, özellikle de hastalıkları önlemede çok önemli birer yardımcıdır. Bu yüzden her bir bitkiyi nasıl kullanacağınızı bilmeli, özellikle de belirtilen tedavileri uygularken çok dikkatli olmalısınız.

Ters etki yapabileceğinden, tavsiye edilen miktardan fazla kullanmamalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De Vilanova, Carlos. Guía para limpiar el hígado, la vesícula y los riñones. EDITORIAL SIRIO SA, 2016.
  • Chifa, Carlos, and Armando IA Ricciardi. “Especies hidrófitas y palustres utilizadas como medicinales por los habitantes del norte y nordeste de la provincia del Chaco.” Dominguezia 22.1 (2006): 15-20.
  • Crawford, J. M. “El hígado y las vías biliares.” Robbins. Patología (2000).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.