Uykusuzluk Hakkında Her Şey: Nedenleri ve Tedavisi

Eğer uyumak sağlığımız için bu kadar önemliyse, neden uykusuzlukla mücadele ettiğimiz dönemlerden geçiyoruz? Uyumamak vücudunuzun gerekli mekanizmalarını günden güne, yani yavaş yavaş kötüleştirir.
Uykusuzluk Hakkında Her Şey: Nedenleri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2019

Uykusuzluğun bir çok nedeni olabilir. Bu yazıda uykusuzluk hakkında bilgi edinebilir ve dinlenme kalitenizi geliştirebilecek tavsiyeler ve stratejiler hakkında bilgi sahbi olabilirsiniz.

Bazen uyku hapı kullanmak zorunda hissedebilirsiniz. Ama eğer uykusuzluğa neden olan faktörleri öğrenip bu bilgileri etkili bir şekilde kullanabilirseniz, bu sorunu doğal yollarla çözebilir ve kısa süre içerisinde rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

Uykusuzluğun Etkileri Nelerdir?

uykusuzluk

Uykusuzluğun hayatınızın bir çok yönünü etkileyen bir gerçeklik olduğunu bilmelisiniz. Üst üste üç, dört, ya da altı gün uyuyamamanın sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır. Ama, bir problemin ortaya çıkmaya başladığını nasıl tespit edebilirsiniz?

 • Her gece dinlenirken zorluk yaşamak. Ayda ayrı ayrı beş veya altı gün değil, daha çok tekrar eden bir durum.
 • Çok erken ya da gece süresince uyanmak.
 • Sinirli, gergin ve hatta üzgün olmak.
 • Yorgun uyanmak.
 • Bütün gün bitkin ve yavaş hissetmek.
 • Bir şeye odaklanamamak ya da unutkanlık.
 • Küçük kazalar yaşamak.
 • Mide problemlerinden şikayetçi olmak.
 • Yatağa gitmeyi düşünmenin gergin hissetirmesi.

Şu da ilginizi çekebilir: İhtiyacınız Olan 4 Uykusuzluk Tedavisi

Uykusuzluğun Nedenleri

uykusuzluk-2

1. Duygusal Problemler

Bazen, hayat karşınıza yüzleşmesi zor durumlar çıkarır. Bu durum ortaya çıktığında, üzüntü, gerginlik, korku ya da endişeden şikayetçi olduğunuzda beyninizde sizi alarm halinde tutan ve dinlenmenize engel olan kimyasal bir dengesizlik ortaya çıkar.

Stres ve kaygı uykunun düşmanıdır. Günlük tasalar gece sizi rahatsız eden güçlü olaylara dönebilir ve bu anda da karanlık ve sessizlik bu düşüncelerin serpilmesine izin verir, sonuç olarak uyanık kalırsınız.

2. Uyarıcılar

Kahve, çay, asitli içecekler, alkol ve tütün tüketimi uyku almanızı engelleyen uyarıcılardır. Bazı insanlar alkolün uyumanıza yardımcı olduğunu düşünür ama bu son derece yanlıştır. Çünkü bu madde sizin “derin bir uyku çekmenize” engel olur ve sık sık uyanmanıza sebep olur. Bunlardan kaçınmaya çalışın ya da dikkatli bir şekilde tüketin.

3. Bazı Hastalıklar

Kireçlenme, şeker hastalığı, kalp hastalığı, Parkinson hastalığı, tiroid problemleri, reflü, Alzheimer hastalığı vücudunuzda uyumanıza engel olan belli başlı etkilere sahiptir. Bunların sebepleri ağrı, nefes darlığı, hormonal değişiklikler yaşamak ya da merkezi sinir sistemi ile alakalı olabilir.

4. İlaçlar

Anti depresan, alerji ya da yüksek tansiyon hapları uykunuzu etkileyebilir. Bu ilaçlar bazen uykusuzluk çekmenize sebep olabilecek kafein veya diğer uyarıcıları içerirler.

Bu yazımıza da bir göz atın: En İyi Doğal Uyku Yardımcıları

5. Dışarıdan Gelen Uyarıcılar

Gece bilgisayar kullanmaya ya da telefonunuzu düzenli olarak kontrol etmeye alışık olabilirsiniz.Bu cihazlardan gelen dalgalar melatonin hormonunuzu doğrudan etkiler ve beyninizde dinlenmenize engel olacak çeşitli nöron bölgelerini uyarır.

Örneğin, gece yarısında bir mesaj alır ve okursanız, muhtemelen ardından uykuya dönmeniz bir süre alacaktır. Telefon ve bilgisayar ekranları normal olarak dinlenmenize engel olan uyarıcılardır.

6. Büyük Akşam Yemeklerine Dikkat Edin

Akşam yemeğinde çok yemek de uykunun düşmanlarındandır. Hazmetme işleminin bitmesi daha uzun sürer, vücudunuz bitene kadar dinlenemez ve asidik ile gastrik sıvılar sizi uyanık tutanır. Bu yüzden de her zaman yatağa gitmeden en az iki saat önce yemelisiniz ve mümkünse, akşam yemeğinde az yemelisiniz.

Uykusuzlukla Baş Etmek

uyuyan kedi
 • Problemleriniz, endişeleriniz ve gerginliklerinizi kontrol edin. Böyle şeylerin yatağa gitme zamanı geldiğinde gözünüzde büyümesine izin vermeyin. Bazen karakteriniz izin vermediği için bunun önüne geçemeyebilirsiniz, ama bu endişelerin yattığınız zaman kuvvetlenmesine izin vermeyin.
 • Her zaman aynı saatte yatağa girin.
 • Akşam yemeğinde çok yemeyin. Yemek bittikten sonra, papatya ve çarkıefelek çayı için çünkü bunlar dinlenebilmeniz için idealdir. Eğer bunu devamlı olarak yaparsanız, vücudunuz buna alışacak ve bu çayların yardımı olmadan da uykuya dalabilmek kolaylaşacaktır.
 • Dizüstü bilgisayarınız ya da telefonunuzla yatağa gitmekten kaçının. Yatağa gitmeden iki saat önce kullanmayı bırakın. Eğer bırakmazsanız, beyninizi aktif tutacak ve heyecanlandıracaklardır.
 • Yatağa gitmeden önce, sıcak su ile banyo yapın veya duş alın.
 • Gün boyunca şekerleme yapmamaya çalışın. Bir spor yapın. Bu şekilde, günün sonunda daha yorgun olacaksınız ve gözlerinizi kapatıp yatakta huzur bulmak isteyeceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.