Uyumanıza Yardımcı Olacak Rahatlatıcı Çaylar

Uyumanıza Yardımcı Olacak Rahatlatıcı Çaylar
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Günümüzde stres, gerginlik ve uykusuzluk; yaşam şeklimiz, iş yerindeki sorumluluklarımız, evdeki sorumluluklarımız ve diğer etkenlerden dolayı çok sık rastlanan problemler haline gelmiş durumda. Gerginliği azaltıp uyumamıza yardımcı olan ilaçlar olmasına rağmen, doğal yöntemlerle uyuyabilmemizi ve daha iyi dinlenmemizi sağlayabilecek rahatlatıcı çaylar da var.

Şimdi sizinle hem daha kolay hem de daha derin uyumanızı sağlayacak beş çay tarifi paylaşacağız.

Çarkıfelek çayı

Çarkıfelek veya diğer adıyla yabani kayısı çayı gerginlik ile baş edip stresi ortadan kaldırmak için var olan rahatlatıcı çaylar arasında bulunur. Hafif bir sakinleştirici etkisi gösterir. Bu sayede çarkıfelek çayı daha iyi uyumanızı sağlar. Ayrıca pek çok aktarda bulabileceğiniz bir bitkidir.

Bazı insanlar çarkıfelek çayının tadının pek hoş olmadığını söylüyorlar ama bu içerisine bir miktar bal veya konsantre meyve suyu ekleyerek üstesinden gelebileceğiniz bir durum.

Papatya çayı

Papatya çayı uykusuzluk ile baş etme konusunda en bilinen doğal çözümlerden birisidir. Neredeyse tüm marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Çok güzel bir tadı vardır. Ayrıca süzme papatya çayı poşetlerini, rahatlatıcı ve keyifli bir papatya banyosu yapmak için de kullanabilirsiniz.

Kediotu çayı

Kediotu çayı uykusuzluk için çok etkili bir çözüm olmuş durumda. Kediotunun uyumanıza tam olarak nasıl yardımcı olduğu netlik kazanmamış olsa da, üzerine yapılan çalışmalar umut verici. Günümüzde kediotunu marketlerden, aktarlardan veya İnternet üzerinden satın alabilirsiniz.

Kediotu çayı etkisini en iyi belirli bir süre kullanıldığında gösterdiğinden dolayı, kronik uykusuzluk durumunda çok iyi bir çözümdür.

Ihlamur çiçeği çayı

Bu da sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile tanınan bir başka çaydır. Ayrıca herhangi bir markette veya aktarda onu rahatlıkla bulabilirsiniz. Yatmadan önce içilen ıhlamur çiçeği çayı, damar genişletici etkisinden dolayı daha çabuk uykuya dalmanızı sağlar. Eğer bir bardak sizin için yeterli değilse, gün içinde farklı zamanlarda dört bardağa kadar içebilirsiniz. Ama daha fazla içmemelisiniz çünkü ıhlamur çiçeği toksik bir etki yapabilir.

Kava çayı

Kava çayının dinlendirici etkileri pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Tamamen güvenli, doğal ve bağımlılık yapmayan bir çay. Kava çayı hazırlamak için en önemli olan şey iyi kalitede ve saf kava bulmaktır çünkü marketlerden veya çeşitli yerlerden alacağınız kava, istenen etkiyi yaratacak kadar yoğun olmayabilir. Gerginlikten kurtulduğunuzda, uykuya dalabilmek için kava çayı çok güzel bir yöntemdir.

Son olarak, farklı teknikler veya şimdi size bahsettiğimiz doğal rahatlatıcı çaylar gibi çeşitli yöntemleri de denedikten sonra hala uyumakta zorluk çekiyorsanız, bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.