Tarçın ve Bal Çayıyla Kilo Verin

26 Ağustos, 2018
Dengeli bir diyetin ve fiziksel egzersizin yanında, tarçın ve baldan oluşan bu çaydan içerseniz, daha hızlı yağ yakması konusunda vücudunuzu teşvik edebilirsiniz.

Tarçın, gastronomi alanında en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan baharatlardan birisidir. Birçok içecek tarifinin temel bileşenlerinden birini oluşturur ve birçok faydalı özelliğe sahiptir. Bu bilgilerin yanında, tarçın ve bal çayının kilo vermede de büyük bir etkiye sahip olduğunu bilmelisiniz.

Hava sıcaklıkları düştüğünde, vücudunuzu iyi durumda tutmak için tarçın çayı içmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda doğal bir kan durdurucudur ve viral enfeksiyonlara karşı da savaşır.

Tüm bunlara ek olarak bu bitki, kilo vermenize yardımcı olan bazı özelliklere sahiptir.

Kilo vermenize yarımcı olan tarçının özellikleri

bardakta tarçınlı çay

İster inanın ister inanmayın, tarçın ile kilo vermek mümkündür. Bu bitki yağ yakımını destekleyerek metabolizmayı hızlandırır. Vücutta ısı üretilmesine neden olan bir etkiye sahiptir; bu durumun sonucunda da boyun ve karın gibi en önemli yağ dokularını etkiler.

Ancak, eğer kilo vermek dışında başka sağlıklı hedefleriniz de varsa bu bitki daha çok işinize yarayabilir.  Vücudunuza birçok farklı fayda sağlayan bu bitki, kan şekeri seviyelerini ve kolesterolü düşürmesiyle bilinir.

Kanınızdaki şeker seviyesi yüksek olduğunda, bu değişiklik hücrelerin oksijen durumunu etkiler. Hayati organlarınızın her birini etkileyen bu durumun en bilinen sonuçları ise obezite ve diyabettir.

Kişinin kolesterolü yüksek olduğunda, kalp krizi, felç, ve damar tıkanıklığı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bal ve tarçının kozmetik faydaları ve kullanım alanları

ballı papatya

İster dış görünüşünüzü değiştirmek isteyin ister sağlığınıza faydalı bir şey yapmak, bal bu iki konuda da size yardımcı olabilir. Mükemmel bir antioksidan, anti-enflamatuvar ve anti-bakteriyel kaynağıdır.

Yapay ve işlenmiş gıdalarla içecekler veya tatlılar hazırlamak istemediğinizde, bal yardımınıza koşar. Bu maddeyi içeceklerinize ve tatlılarınıza rahatlıkla katabilirsiniz.

Bununla birlikte, ne kadar güçlü özelliklere sahip olursa olsun, balı kontrollü bir şekilde tüketmeniz gerekir.  Bu yoğun madde, rafine şekerle neredeyse aynı kalori miktarına sahiptir. Yani eğer kilo vermek istiyorsanız, önerilen miktarı aşmamak sizin için en iyisi olacaktır.

Ayrıca bu yazıyı da okuyun: Bu Ev Yapımı Ballı ve Zencefilli Şurup İle Soğuk Algınlığına Karşı Savaşın

Tarçın, güzelliğinize ve sağlığınıza iyi gelecek birçok özelliğe sahiptir. Günde bir çay kaşığı tarçın şu faydaları sağlar:

 • Uykuyu destekler.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Enfeksiyonları ortadan kaldırır.
 • Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.
 • İltihabı azaltır.
 • Sindirimi daha düzenli bir hale getirir.
 • Erken yaşlanmayı önler.

Tarçın ve baldan oluşan bu çay nasıl yapılır

Tarçın ve baldan oluşan bu bir fincan çayı hazırlamak, sizi şaşırtacak kadar basittir.

Malzemeler

 • 1/2 tatlı kaşığı tarçın (3,5 gram)
 • 1 tatlı kaşığı bal (7.5 gram)
 • 1 su bardağı sıcak su (250 ml)
 • Birkaç damla limon suyu (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Kaynamasına izin vermeden suyu ısıtın.
 • Tarçın ve balı içine ekleyin.
 • Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra içmeye hazır lezzetli bir çayınız olacak. Bu çay, fazla kilolarınızı kaybetmenize yardımcı olacak!
 • Eğer asidik bir tat almak istiyorsanız bu karışımın içine birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Bu çayı ne zaman içmelisiniz?

limonlu çay

Eğer konu kilo vermekse, uygulayacağınız planla ilgili tüm detayları öğrenmeniz sizin için çok önemlidir. Neyi, ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz.

Kahvaltıdan veya yatmadan yarım saat önce bir bardak bu tarçın ve bal çayından içmenizi öneriyoruz.
Her iki planda da aynı faydaları elde edeceksiniz.

Tarçın ve balın kontraendikasyonları

Tarçın ve bal tüketirken gereken dozu aşmanın bazı kontrendikasyonlarını size açıklayacağız.

 • Aşırı tarçın tüketiminin olası yan etkileri vardır. Fazla tarçın tüketimi depresyona ve karaciğerde hasara neden olabilir.
 • Diğer taraftan bal, polene alerjisi olan kişilerde bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Öyleyse önerilen miktarlara bağlı kalmanızın sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu artık biliyorsunuz.  Sağlığınıza daha çok dikkat edin ve egzersiz rutininizi sağlıklı bir diyetle birleştirin. Bu yazıda anlattığımız bu tarçın ve baldan oluşan çay kilo vermenize yardımcı olur, ancak sihirli bir iksir değildir.