Kolesterolü Yüksek Kişilerin Yaptığı 5 Diyet Hatası

28 Mart, 2019
Kolesterolü yüksek kişiler, bu problemi etkin şekilde tedavi etmek için belirli bir biçimde yemek yemelidir. Öte yandan, gelişme kaydetmenizi önleyecek hatalar yapıyor olabilirsiniz.

Kolesterolü yüksek olan pek çok kişi, iyi yemek yemenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Öte yandan, ya bilmediğiniz için ya da yanlış bilgilendirildiğiniz için çabalarınızı çöpe atan hatalar yapıyor olabilirsiniz.

Bu, çok hayal kırıcı olabilir çünkü ne yerseniz yiyin, hangi ilacı alırsanız alın, kolesterolünüzü normale düşüremezsiniz. En endişe verici şey ise bu problemi daha da kötü yapabilecek oluşunuz ve komplikasyonlar oldukça ciddi hale gelebilir.

Bu nedenle yaptığınız hatanın ne olduğunu ve bunların zararsız görünse bile neden bu kadar zararlı olduğunu keşfedin.

Aşağıda kolesterolü yüksek kişilerin yaptığı en yaygın 5 hatayı keşfedebilirsiniz. Bu sayede siz de bu problemle akıllıca baş edebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: İdeal Kolesterol Seviyesi İle İlgili Endişeler

Diyet hataları ve yüksek kolesterol

Yüksek kolesterol ya da hiperkolesterolemi hastası teşhisi konmuş herkes, doktorlarının verdiği diyet tavsiyelerine uymalıdır.

Bu, günlük diyetinizde şiddetli bir değişim anlamına gelse bile eğer daha ciddi problemlerin oluşmasını önlemek istiyorsanız, kesinlikle olmazsa olmazdır.

kolesterol

Öte yandan iyi yemek, sadece daha fazla meyve ve sebze yemek anlamına gelmez. Farkında olmasanız bile, yapmanız gereken başka önemli değişiklikler vardır. Aynı zamanda kişiden kişiye değişir çünkü her vücut farklıdır.

Yeme alışkanlığınızda bir hata olduğunu düşünüyor musunuz? Kolesterolünüzü düşürmekte zorlanıyor musunuz? Eğer öyleyse, önemli noktayı kaçırdığınızı düşünüyorsanız okumaya devam edin.

1. Şekere dikkat etmemek

Şeker tüketimi, vücudunuzdaki kolesterol seviyesine direkt etki etmez. Öte yandan fazla şeker içeren yiyecekler genellikle zararlı yağlar içerir, örneğin trans ya da doymuş yağ.

donut

Bu tip yiyecekleri düzenli yemek, size kilo aldırabilir. Fazla kilolu ya da obez olmak da, yüksek kolesterollü olmayla yakından ilgilidir.

Bu yiyeceklerin yüksek glisemik endeksi, kan şekerinizi yükseltir ve bu da zaman içinde damarlarınızın duvarına zarar verir.

2. Sadece yiyeceklerin içindeki kolesterole dikkat etmek

Kolesterolü yüksek olan bazı insanlar, yüksek kolesterollü bütün gıdaları keserek iyi yediklerine inanır. Açıkçası, bu gerçekten yapmanız gereken bir şey fakat bunun yeterli olduğunu düşünmek bir hatadır. 

Kolesterol, belirli yiyeceklerle gelen bir tip yağdır, fakat karaciğeriniz de aynı zamanda bunu üretir. Bu nedenle, onları daha az yemek yetmeyecektir.

Aynı zamanda trans yağ ve doymuş yağ kaynaklarından da kaçınmalısınız çünkü bunlar karaciğerinize fazla yükleme yapar.

Ayrıca bakınız: İyi Kolesterolü Arttırmak için İpuçları

3. Diyetinizden tüm yağları çıkarmak

Bu muhtemelen, kolesterolü yüksek olan insanların en sık yaptığı hatalardan biridir. Yağ içeren her yiyeceği diyetinizden çıkarmak, muhtemelen iyi bir fikir değildir. Yapmanız gereken şey, iyi yağları seçmektir.

Farklı tip yağlar içeren yiyecekler: doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış (omega 3 ve 6). Bunların yanında, mümkün mertebe az doymuş yağ tüketmek ve iyi yağ tüketiminizi artırmak istersiniz.

Doymuş yağ, kalp hastalığı riskinizi artırken, doymamış yağ iyi kolesterolünüzü (HDL) artırmaya yardım eder. Karşılık olarak bu, damarlarınızı korur. İyi yağlara örnek olarak avokado, zeytinyağı ve kuru yemişleri verebiliriz.

4. Bir mucize diyetten öbürüne atlamak

Hızlı çözüm diyetleri, sağlıklı kolesterol seviyelerine bir kısayol gibi görünebilir. Problem şu ki bu tür diyetler sınırlayıcıdır ve sadece belli besin kategorilerini almanıza izin verir.

kısıtlayıcı yağ

Çok sayıda insanın hızlı sonuçlar almasının ve birkaç hafta sonra da sonuçta raydan çıkmasının nedeni tam da budur. Kilo verseler ve birkaç beden küçülseler de sonradan normal yeme alışkanlıklarına dönerler. Dolayısıyla, harcadıkları tüm çaba çöpe giderler.

Öte yandan kolesterolünüzü düşüren iyi bir diyet, kalıcı bir şey olmalıdır. Eğer sadece birkaç gün sürüyorsa en kısa zamanda yüksek kolesterol seviyelerine ve fazla kiloya geri döneceksiniz demektir.

5. Greyfurt suyu ile birlikte statin almak

Doktorlar sık sık, hastalarının yüksel kolesterol seviyesini azaltmak için hastalarına statin yazarlar.

Öte yandan statin ile birlikte greyfurt tüketmek bir hatadır. İlacınızın düzgün bir biçimde emilmesine engel olur. Evet, greyfurt çok sağlıklı ve  düşük kalorili bir meyvedir fakat statin içiyorsanız iyi bir fikir değildir.

Sonuç olarak

Tedavi planınızın işe yaraması için diyet hatalarınızı düzeltmeniz çok önemlidir. Aynı zamanda düzenli check up yaptırmalısınız çünkü bu problem her zaman belirgin semptomlar göstermeyebilir.

  • Verschuren, W. M. M. (2012). Diet and cardiovascular disease. Current Cardiology Reports. https:/