İyi Bir Uyku Çekmek ve Tazelenmiş Hissederek Uyanmak için 11 İpucu

· 27 Nisan, 2018
Biraz temiz hava almak için dışarı çıkmak ve yatmadan önce sıcak bir şeyler içmek iyi bir uyku çekmek için harika birer yardımcı olabilir

İyi bir uyku çekmek sadece iyi dinlenmeniz için değil aynı zamanda gün içinde aktif kalabilmeniz için de önemlidir. Bu ipuçlarını uygularsanız tazelenmiş hissederek uyanacaksınız ve gününüz daha mutlu geçecektir.

1. İyi bir uyku çekmek

Herkesin vücudu ihtiyacı kadar uykuyu kendine göre düzenler. Ancak, ortalama bir yetişkinin bünyesi için bu 7 ila 9 saat arasında değişir.

Daha az uyuduğunuzu fark ettiyseniz uyku yetersizliği yaşamaya başlamışsınız demektir. Bütün bunlar işteki veriminizi azaltır ve gün içinde daha çok yorulursunuz.

2. Kahve bir çözüm değildir

oturan yorgun kadın

Uykunuzu yeterince almazsanız bazen ayılmak için kahveye başvurma ihtiyacı hissedersiniz. Ancak, dikkatli olmalısınız. Bir bardak kahve içmek çözüm değildir.

Kafeinin adenozin emilimini engellediğini aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu sakinliğinizi azaltarak uyumakta daha fazla güçlük çekmenize sebep olur.

3. Temiz hava alın

Uyumadan önce dışarı çıkıp bir temiz hava almak uyumanız için harika bir yardımcıdır. Sadece yarım saatliğine de olsa yapacağınız bir yürüyüşün yarattığı farkı görmeniz için yeterli olacaktır.

4. Sıcak bir şeyler için

bir fincan bitki çayı

Dışarıda yaptığınız ufak bir yürüyüşten sonra sıcak bir şeyler için (yatmadan önce içmek için uygun olan bir şeyler). Bizim tavsiyelerimizden biri sütlü ya da ballı bitki çaylarıdır.

5. Yastık kullanın

Siz farkında olmasanız da yastık kullanmanın uykunuzun kalitesine olumlu bir etkisi olacaktır.

  • Eğer sırtüstü yatıyorsanız dizlerinizin ve belinizin altına birer yastık koyun.
  • Yan tarafınıza yatıyorsanız en iyisi bacaklarınızın arasına bir yastık koymak olacaktır.
  • Eğer yüzüstü uyumayı tercih ediyorsanız, karın bölgenizin alt kısmına doğru bir yastık koyun. Yastık kullanarak vücudunuzun doğru pozisyonunu ayarlarsanız omurganıza binen ağırlığı azaltabilirsiniz.

6. Evcil hayvanlarınızla beraber uyumayın

pati ile el

Evcil hayvanınızla birlikte uyumak rahatlatıcı görünse de aslında yatak odasını evcil hayvanlarıyla paylaşanların %64’ü uykusunu iyice alamıyor. 

7. Yastığınızın altına sarımsak koyun

Bu uykunuza herhangi bir etkisi olabilen bir şeymiş gibi görünmese de daha iyi uyumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yastığınızın altına sarımsak koymaktır. Bu uygulama antik çağlardan beri yapılmaktadır.

Neden mi? Sarımsağın dışarıya saldığı kükürt yatıştırıcı etkiye sahiptir ve uyku kalitenizi artıracaktır.

8. Mobil cihazlarınızı kapatın

cep telefonuna bakan kadın

Mobil cihazlar uyumanıza izin vermez, ya da en azından kaliteli bir uyku çekmenizi engeller. Yaydıkları ışık sandığınızdan daha rahatsız edici olabilir.

Uykuyu kontrol eden melatonin hormonudur; bu horman da hiç ışık olmadığında salgılanır. Eğer cep telefonunuza bakarsanız bu hormonun üretimini aksatır ve normal bir uyku çekmenize engel olursunuz.

Hatta en iyisi bu aletleri yatak odanızda hiç tutmayın. Beyniniz odada bunların varlığını algılayacaktır.

9. Yakınızda lavanta bulunudurun

Lavanta sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bu da tarih boyunca gözlemlenmiştir.

Bu yüzden baş ucunuzda lavanta bulundurun ya da mum veya lavanta yağı kullanın. Böylece uykusuzlukla mücadele edebileceksiniz.

10. Oda sıcaklığınızı kontrol edin

uyuyan kadın

Odanızın sıcaklığı iyi bir uyku çekip çekmeyeceğinizi belirleyen çok önemlidir faktördür, bu yüzden buna dikkat etmeniz gerekir. İdeal sıcaklık 16 ila 20 °C arasında olmalıdır.

Katlanamadığınız bir sıcaklık gece uyurken dinlenememenize ve gecenin bir yarısı uyanmanıza sebep olarak uykunuzun bölünmesine yol açar.

11. Günlük magnezyum dozunu aldığınızdan emin olun

Vücudumuz gece düzgün bir şekilde uyumak için günlük belli bir miktar magnezyuma ihtiyaç duyar. Bu yüzden, beslenmenize magnezyum içeren yiyecekleri eklemeyi ya da yatmadan 30 dakika önce magnezyum takviyesi almayı unutmayın.