Akıllı Telefon Sendromunu Duydunuz mu?

Akıllı telefonlar, uyuşturucu benzeri bir bağımlılığa yol açabilir. Bazı ülkelerde akıllı telefonları olmadan günlük hayatlarına devam edemeyen kişiler için rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır.
Akıllı Telefon Sendromunu Duydunuz mu?

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeni teknolojiler hem dünya çapında büyük bir etki yarattı hem de hayatlarımızı değiştirdi. Bu yeni cihazlar gün geçtikçe hayatımızda daha çok yer ediniyor; iletişim, iş ve diğer pek çok alanda vazgeçilmez bir hal alıyor. Peki akıllı telefon sendromu diye bir şey duymuş muydunuz? Mutlaka okuyun!

Akıllı telefonlar dünya çapında en yaygın kullanılan elektronik cihazlardan biridir ve yaklaşık 4 milyar kişinin en az bir akıllı telefonu vardır. Bu cihazlar bize pek çok farklı alanda kullanılabilecek binlerce uygulamaya erişim sağlasa da uzmanlar, akıllı telefonların bağımlılığa neden olabildiği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Bu cihazların aşırıya kaçılarak kullanılmasına “akıllı telefon sendromu” deniyor ve bu durum hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kişinin hayat kalitesini kötü şekilde etkiliyor.

Pek çok kişi bu durumdan muzdarip olduğunun bile farkında değildir ve bazı sağlık sorunlarının temelinde bu cihazlara aşırı miktarda bağlı olmanın yatabileceğini düşünmezler. Peki akıllı telefon sendromu ne gibi sorunlarla ilişkilidir?

Akıllı Telefon Sendromu ile İlişkilendirilen Sorunlar

1. Görme problemleri

görme problemleri

Bedenin ilk etkilenen kısımlarından biri gözlerdir. Bu cihazların yaydığı ışık görme bozukluklarına neden olur. Diğer elektronik cihazlara kıyasla, akıllı telefonlar gözlere daha yakın tutulduğu için, ışığın etkisi daha da güçlü olur.

Eğer bir kişi aralıksız 72 saat akıllı telefonunun ekranına bakarsa, bu o kişinin retinasındaki ışığa duyarlı hücrelerin %93’ünü yok eder. Pek çok uzman bu hasarın geri dönüşü olmadığını söylemektedir. Akıllı telefonunuzun ekranına yapıştırabileceğiniz, zararlı ışığı bloklayacak filtreler kullanabilirsiniz.

2. Akıllı telefon sendromunun etkileri: Kas ağrıları

Ara vermeden bir kaç saat akıllı telefonunuzla haşır neşir olmak sırt ve boyun ağrısına neden olabilir. Akıllı telefon kullanımınızı kontrol edemeyip gece uykuya dalana kadar telefonunuz elinizde olduğunda, bu bölgelerde ağrı ve tutulma olur.

Bu alışkanlık üzerine çalışmalar yapan fizyoterapistler, pek çok kişinin akıllı telefonu ile uğraşırken doğru bir pozisyonda olmadıklarını söylüyor. Sırtınız dik bir şekilde bir sandalyede otururken cihazı iki elinizle birden kullanmanızı öneriyorlar.

Çünkü, uzmanlara göre akıllı telefonunuzu sadece baş parmağınız veya tek bir parmağınız ile kullanmak tendinit adı verilen ve bağlarda iltihaplanmaya sebep olan hastalığın riskini artırıyor.

3. Akıllı telefon sendromunun etkileri: Psikolojik bozukluklar

psikolojik bozukluklar

Bir kişi, akıllı telefonuna bakmadan birkaç saat geçiremiyorsa, o kişide çeşitli psikolojik bozukluklar ortaya çıkması mümkündür. Bu cihazların yarattığı bağımlılık ve ihtiyaç hissiyatı depresyon, endişe, stres ve diğer negatif duygusal durumların ortaya çıkmasına ve kişinin özel, sosyal ve iş hayatının etkilenmesine neden oluyor.

Bu cihazların bağımlılık yapmasının en büyük nedenlerinden biri, diğer kişilerin ne yapmakta olduğunu takip etmemize olanak vermeleridir. Bu da çiftler veya yakın arkadaşlar arasında endişe, panik veya kıskançlık gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ayrıca bu cihazlar kişilerin sosyal açıdan izole hale gelip, gerçek ilişkiler yerine sanal ilişkiler kurmasına neden olmaktadır. Bu da gençlerimiz başta olmak üzere, insanların psikolojik sağlığı açısından tehlikeli bir durumdur.

Bu yazımıza da bakın: 4 Yaygın Depresyon Türü

3. Bağımlılık

akıllı telefon bağımlılığı

Bir önceki maddeye ek olarak, bu cihazların neden olduğu bağımlılık üzerinde özellikle durulması gerekiyor. Dünya çapında pek çok kişi akıllı telefon bağımlılıklarının üstesinden gelebilmek için bir uzmandan yardım almaktadır.

Bu konuda ortaya çıkan endişe ve gerginlik uyuşturucu bağımlılarının hissettiği endişe ve gerginlik ile bir benzerlik göstermektedir ve bazı kişiler telefonlarının ellerinde olmamasının bir süre sonra bir boşluk hissine neden olduğunu bildirmiştir.

İnternet bağlantısı, anında mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya siteleri kişilerin en çok yokluğunu hissettikleri şeyler arasındadır. Bu durum aslında o kadar ciddi bir halde ki, bazı ülkelerde akıllı telefonları olmadan günlük hayatlarına devam edemeyen kişiler için rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır.

Peki siz akıllı telefon kullanımınıza dikkat ediyor musunuz? Aşırıya kaçmanın neden olabileceği negatif etkileri öğrendikten sonra, her gün akıllı telefonunuzla geçirdiğiniz zamanı biraz azaltmak isteyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.