Akıllı Telefon Sendromunu Duydunuz mu?

Akıllı telefonlar, uyuşturucu benzeri bir bağımlılığa yol açabilir. Bazı ülkelerde akıllı telefonları olmadan günlük hayatlarına devam edemeyen kişiler için rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır.

Geliştirilen yeni teknolojiler hem dünya çapında büyük bir etki yarattı hem de hayatlarımızı değiştirdi.Bu yeni cihazlar gün geçtikçe günlük hayatımızda daha çok yer ediniyor, iletişim, iş ve diğer pek çok alanda vazgeçilmez bir hal alıyorlar.

Akıllı telefonlar dünya çapında en yaygın kullanılan elektronik cihazlardan biri ve yaklaşık 4 milyar kişinin en az bir akıllı telefonu var.

Bu cihazlar bize pek çok farklı alanda kullanılabilecek binlerce uygulamaya erişim sağlasa da uzmanlar, akıllı telefonların bağımlılığa neden olabildiği ve sağlık üzerinde negatif etkileri olabildiği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Bu cihazların aşırıya kaçılarak kullanılmasına “akıllı telefon sendromu” deniyor ve bu durum hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kişinin hayat kalitesini kötü şekilde etkiliyor.

Pek çok kişi bu durumdan muzdarip olduğunun bile farkında değil ve bazı sağlık sorunlarının temelinde aşırı miktarda bu cihazlara bağlı olmanın yatabileceğini düşünmüyorlar.

Peki akıllı telefon sendromu ne gibi sorunlarla ilişkili?

Görme problemleri

gorme-problemleri

Bedenin ilk etkilenen kısımlarından birisi gözlerdir. Bu cihazların yaydığı ışık, görme bozukluklarına neden olur.

Ve diğer elektronik cihazlara kıyasla, akıllı telefonlar gözlere daha yakın tutulduğundan dolayı, ışığın etkisi daha da güçlü olur.

Eğer bir kişi aralıksız 72 saat akıllı telefonunun ekranına bakarsa bu o kişinin retinasındaki ışığa duyarlı hücrelerin %93’ünü yok eder.

Pek çok uzman bu hasarın geri dönüşü olmadığını söylemektedir.

Akıllı telefonunuzun ekranına yapıştırabileceğiniz, zararlı ışığı bloklayacak filtreler kullanabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyun: Cep Telefonu Radyasyonu: En Çok Yayan 10 Cihaz

Kas ağrıları

Ara vermeden bir kaç saat akıllı telefonunuzla haşır neşir olmak sırt ve boyun ağrısına neden olabilir.

Akıllı telefon kullanımınızı kontrol edemeyip, gece uykuya dalana kadar telefonunuz elinizde olduğunda, bu bölgelerde ağrı ve tutulma olur

Bu alışkanlık üzerine çalışmalar yapan fizyoterapistler, pek çok kişinin akıllı telefonu ile uğraşırken doğru bir pozisyonda olmadıklarını söylüyor. Sırtınız dik bir şekilde bir sandalyede otururken cihazı iki elinizle birden kullanmanızı öneriyorlar.

Akıllı telefonunuzu sadece baş parmağınız veya tek bir parmağınız ile kullanmanın tendinit riskini arttırdığını söylüyorlar.

Psikolojik bozukluklar

psikolojik-bozukluklar

Bir kişi, akıllı telefonuna bakmadan bir kaç saat geçiremiyor ise, o kişide çeşitli psikolojik bozukluklar ortaya çıkması oldukça mümkündür.

Bu cihazların yarattığı bağımlılık ve ihtiyaç hissiyatı, depresyon, endişe, stres ve diğer negatif duygusal durumların ortaya çıkmasına ve kişinin özel, sosyal ve iş hayatının etkilenmesine neden oluyor.

Bu cihazların bağımlılık yapmasının en büyük nedenlerinden birisi diğer kişilerin ne yapmakta olduğunu takip etmemize olanak vermeleridir. Bu da çiftler veya yakın arkadaşlar arasında endişe, panik veya kıskançlık gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ayrıca bu cihazlar kişilerin sosyal açıdan izole hale gelip, gerçek ilişkiler yerine sanal ilişkiler kurmasına neden oluyor.

Bu yazımıza da bakın: 4 Yaygın Depresyon Türü

Bağımlılık

akilli-telefon-bagimliligi

Bir önceki maddeye ek olarak, bu cihazların neden olduğu bağımlılık üzerinde özellikle durulması gerekiyor. Dünya çapında pek çok kişi, akıllı telefon bağımlılıklarının üstesinden gelebilmek için bir uzmandan yardım almıştır.

Bu konuda ortaya çıkan endişe ve gerginlik, uyuşturucu bağımlılarının hissettiği endişe ve gerginlik ile bir benzerlik göstermektedir ve bazı kişiler telefonlarının ellerinde olmamasının bir süre sonra bir boşluk hissine neden olduğunu bildirmiştir.

İnternet bağlantısı, anında mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya siteleri kişilerin en çok yokluğunu hissettikleri şeyler arasında.

Bu durum aslında o kadar ciddi bir halde ki, bazı ülkelerde akıllı telefonları olmadan günlük hayatlarına devam edemeyen kişiler için rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır.

Peki siz akıllı telefon kullanımınıza dikkat ediyor musunuz? Aşırıya kaçmanın neden olabileceği negatif etkileri öğrendikten sonra, her gün akıllı telefonunuzla geçirdiğiniz zamanı biraz azaltmak isteyebilirsiniz.