Duruşunuzu Nasıl Düzeltirsiniz?

· 17 Mayıs, 2015

Çoğu zaman kötü bir duruş alırız, bu sadece çirkin bir görünüme değil, kas sorunlarına da neden olur. Hatta daha da kötüsü, omurga sorunlarına yol açar ki, bunların tedavisi çok uzun sürer ve pek çok uzmana görünmemiz gerekebilir. Bazı kötü duruşlarda, omuz ve baş öne doğru kamburlaşmıştır. Bildiğiniz gibi bu yavaş yavaş başlayarak gün geçtikçe artan bir ağrıya yol açar.

Bu sorunların üstesinden gelmek istiyorsanız, şunun gibi egzersizler yapmanız şarttır: zayıf kasları güçlendirmek için güçlendirici hareketler, ve sıkı bölgeler için germe hareketleri.

Aşağıda duruşunuzu tamamen düzeltmek için uygulayabileceğiniz egzersizlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle kaslarınızı ısıtmakla başlamalısınız. Bunu, hiç ara vermeden 10 dakika boyunca jogging yaparak yapabilirsiniz. Sonrasında duruşunuzu düzeltmek için önerilen egzersizlerden istediğinizi yapın:

Egzersiz 1

karın egzersizleri

Tamamen düz ama rahat bir yüzeye yüzüstü yatın. Bu, kambur omuzları düzeltmeye yönelik bir egzersizdir. Ardından kollarınızı ve vücudunuzun üst kısmını yerden kaldırın. Kendinizi zorlamadan kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Herşey yumuşak ve akıcı olmalıdır. Sonrasında kürek kemiklerinizi birbirine doğru sıkın. En az 3 saniye bu şekilde bekleyin, sonra nefes alın, tekrar yüzüstü yatın ve 15-20 kez hareketi tekrarlayın.

Sırtüstü yatın ve bacaklarınızı dümdüz yukarı kaldırın. Sırtınızı yere bastırın. Bu egzersiz karın ve pelvisi güçlendirecektir. Sonra yavaşça bacaklarınızı yere mümkün olduğunca yakın olacak şekilde indirin. Bacaklarınızı yere değmeden tutabildiğiniz son noktada 3 saniye tutun ve sonra tekrar kaldırın. 10-15 tekrar yapın.

Tekrar sırtüstü yere yatın. Kasıklarınızın arasına bir egzersiz topu koyup topu olabildiğince sıkın. Bu duruşu 5 saniye tutun, 10-15 tekrar yapın.

Egzersiz 2

egzersiz

Bu da duruşunuzu düzeltmenizi sağlayacak bir diğer egzersiz: sırtüstü yatın, bacaklarınızı kırın ve olabildiğince yavaş şekilde göğsünüze yaklaştırın. Bunu çok dikkatli yapın, aksi halde yaralanabilirsiniz. Bu egzersizin amacı sırtı uzatmaktır. Bu şekilde 20 saniye bekleyin ve 5 kez tekrarlayın.

Egzersiz 3

egzersiz topu

Bu egzersizde de egzersiz topu kullanılıyor: topun üzerine omurganız dik olacak şekilde oturun. Bacaklarınız V şeklinde olsun. Yavaşça ileri doğru uzanın, ta ki diz arkanız gerilene kadar. Bu şekilde 30 saniye beklemeye çalışın.

Egzersiz 4

yag yakıcı egzersizler

Bir diğer egzersiz şu şekilde uygulanabilir: bir kapının önünde ayakta durun ve sağ elinizi kapıya koyun. Kolunuz dirsekten dik açıyla kırılı olmalıdır. Ardından sol ayağınızı öne atın ve sağ göğüs kasınızda gerilme hissedene dek solunuza dönün. Sonra tekrar dönün ve kol ve ayakları değiştirerek bu kez sol tarafınızı gerin.

Son olarak da, her zaman sırtınız düz şekilde oturmanızı veya ayakta durmanızı öneririz. Hiç baskı uygulamadan karın, kasık ve kalçanız doğal şekilde durduğu halde mümkün olduğunca çok vakit geçirmeniz önemlidir. Omuzlarınız ve boynunuz he zaman geride durmalıdır çünkü siz öne eğilmeye başladığınızda duruşunuz bozulacaktır ve bunu düzeltmek zordur. Özellikle bilgisayar vb. araçların karşısında otururken bunun bilincinde olmalısınız.