9 Doğal Kas Gevşetici

9 Doğal Kas Gevşetici

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Günümüzde hayat yükümlülükler, stres ve hareketsiz işlerle dolu. Bu da sayısız sağlık sorununa neden oluyor. İş kaslara gelince, en çok gerilenler, uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturmanın sonucu boyun, omuz ve omurga kasları. Tıbbi tedaviye başvurmak zorunda kalmamak için doğal kas gevşetici görevi gören bitkilerin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Aşırı ağrı

Günümüzde şehir hayatında pek çok kişi aşırı ağrı çekiyor. Bir ofiste 9 saat veya daha fazla süre geçirmenin doğuracağı sorunlar uzun bir listeyi kaplayabilir.

Üstüne bir de güneşten uzak olmanız, bir sürü yükümlülüğünüzün olması, doğru bir beslenme programınızın olmaması ve kötü bir pozisyonda oturmanız gibi faktörleri eklediğimizde durum daha da ciddileşir. Stres, kas spazmlarına ve ağrılarına neden olur, iyi bir uyku çekmenizi engeller.

Boyun ve sırt ağrıları

Başınızı neredeyse hareket ettirememenize neden olan boyun veya sırt ağrısı günümüzde sıkça rastlanan bir durum haline gelmiştir. Sırtınızda, kalçanızda, genel olarak vücudunuzun tamamında derin bir ağrı hissediyor olabilirsiniz.

Bu ağrıları gidermek için masaj yaptırabilirsiniz, sıcak kompres uygulayabilirsiniz veya daha rahat bir koltukta oturmaya başlayabilirsiniz. Ancak bunlar kalıcı çözümler değildir.

Ağrılar gerçek manada tedavi edilmediği için bir süre sonra tekrar eski hallerine dönerler. Bu nedenle, kas ağrılarını geride bırakmak için doğal bitkiler ve kas gevşeticilerden faydalanabilirsiniz.

boyun ağrısı

Doğal çözüm listesi

Bunlar genel olarak, hem kaslarınızın durumunda bir iyileşme sağlamak, hem de beyninizi, midenizi ve tüm organlarınızı rahatlatmak için demlenmiş olarak tüketilirler. Böylece daha iyi dinlenirsiniz, ağrıları geride bırakırsınız ve günlük hayatınızda daha verimli olursunuz.

Neyse ki sizi rahatsız eden kas ağrılarını iyileştirmek için faydalanabileceğiniz uzun bir doğal kas gevşetici listesi var. Daha da iyisi, bunların neredeyse hiç yan etkileri yok. Bu da onların ilaçlara göre çok daha sağlıklı olmalarını sağlıyor. Ancak elbette, etkilerini göstermeleri, ilaçlara göre biraz daha fazla vakit alabiliyor.

Sağlıklı beslenmek

Eğer kaliteli bir çözüm arıyorsanız, ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız, o zaman bu şifalı bitkileri günlük hayatınızın bir parçası yapın. Unutmayın, aynı zamanda sağlıklı ve dengeli bir beslenme programınızın olması da büyük önem taşır. Bu, kaslarınızın gerginliğini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Günde 1.500 mg kalsiyum, 1.500 mg magnezyum, 99 mg potasyum ve 3.000 mg C vitamini almanız önerilir.

çiçek yaprakları banyo küvet

Doğal Kas Gevşetici Listesi

Biberiye

Biberiye, yemeklere tat ve aroma kazandırmak için mutfaklarda sıkça kullanılan bir baharattır. Başta bir gevşetici olarak sağlık açısından pek çok faydası vardır.

Adet kramplarını veya kas spazmlarını rahatlatmak için içerisine bir miktar biberiye eklenmiş suyla banyo yapabilirsiniz. Ayrıca eklemlerinize biberiye yağı masajı da uygulayabilirsiniz. Ağrılı veya iltihaplı bölgelere yapılan sıcak kompresler de artritin belirtilerini hafifletir.

Kedi otu

Kedi otu, boyundaki gerilmeleri rahatlatmak için yüzyıllardır kullanılan bir ottur. Anksiyete ve uyku sorunlarını kontrol altına almak için sakinleştirici bir etkisi de vardır.

Kedi otunu demleme veya çay olarak tüketebilirsiniz. Ancak, bu bitkinin keskin bir kokusu vardır. Bu nedenle herkes içemeyebilir. Onun yerine sağlık ürünleri satılan dükkanlardan hap şeklinde satılan versiyonlarını da alabilirsiniz.

kedi otu

Papatya

Papatya, “harika bir sakinleştirici” olarak bilinen ve en çok tavsiye edilen bitkilerden biridir. Kas ağrılarını tedavi etmek için kullanılır ama aynı zamanda adet krampları, tansiyon, baş ağrısı, anksiyete, stres, gerginlik gibi pek çok duruma da iyi gelir. Gergin kasları gevşeten bir doğal kas gevşetici olmasının yanında iltihap giderici özelliği sayesinde krampları gidermeye de yardımcı olur.

Kedi nanesi

Avrupa kökenli bir bitkidir ve nane ailesindendir. Kuzey Amerika’da ve Asya’da yetiştirilir. Doğal bir rahatlatıcı ve kas gevşeticidir. Bunların yanı sıra eklemlerdeki şişlikleri yatıştırmaya, gerginlik nedeniyle oluşan baş ağrılarını iyileştirmeye ve yumuşak doku yaralanmalarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Arnavut biberi

Genellikle yemeklerde kullanılır. Aynı zamanda kas kramplarının neden olduğu ağrıları etkili ve hızlı bir şekilde rahatlatmak ve tedavi etmek için de kullanılabileceği kanıtlanmıştır.

arnavut biberi

Turp

Özellikle baharat olarak tüketilen versiyonu eski zamanlardan beri kas gerginliklerini gidermek,  krampları ve ağrıları tedavi etmek için kullanılmıştır. Esansiyel turp yağı yapabilir veya bu yağı satın alabilirsiniz. Yağı sıcak suyla karıştırıp banyo yapabilir veya yağı kullanarak masaj yapabilirsiniz.

Yabani kekik

Kekiğe benzer bir bitkidir ve içerdiği esansiyel yağlar sayesinde kasları doğal bir şekilde gevşetir. Gün içinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Passiflora

Çarkıfelek olarak da bilinen bu güzel bitki, faydalarını öğrendiğinizde gözünüze daha da güzel görünecek. Passiflora bitkisinin yaprakları fitosteroller ve flavonoidler içerir. İki madde de antioksidan etkiye sahiptir.

Ayrıca içerdiği alkaloitler, uçucu yağlar ve diğer maddeler sayesinde gevşetici ve ağrı kesici özelliği vardır. Uykusuzluk, kas kasılmaları, stres, anksiyete, sinirlilik ve benzeri durumları için kullanılır. Demleyerek içebilirsiniz.

Lavanta

Mavimsi mor renge sahip bu gösterişli çiçek, farklı hastalıklara iyi gelen pek çok özelliğe sahiptir. Örneğin lavanta yağı en etkili doğal kas gevşeticilerden biri olarak bilinir.

Bu yağı kullanarak ağrının olduğu bölgeye  dairesel hareketlerle masaj yaparak kan akışını artırmalısınız. Ardından sıcak bir duş alın ve hem zihninizi, hem de vücudunuzu dinlendirin. Böylece kaslarınız dinlenme ve iyileşme fırsatı bulacaklardır.

Görseller Unique Hotels, c.e. Delohery, Dennis Wong, Pato Novoa, John Athayde ve Alvaro Galve izinleriyle kullanılmıştır.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Black CD, O’Connor PJ. Acute effects of dietary ginger on muscle pain induced by eccentric exercise. Phytother Res. 2010 Nov;24(11):1620-6.
  • Caudal D, Guinobert I, Lafoux A, Bardot V, Cotte C, Ripoche I, Chalard P, Huchet C. Skeletal muscle relaxant effect of a standardized extract of Valeriana officinalis L. after acute administration in mice. J Tradit Complement Med. 2017 Oct 12;8(2):335-340.
  • Davis JM, Murphy EA, Carmichael MD, Zielinski MR, Groschwitz CM, Brown AS, Gangemi JD, Ghaffar A, Mayer EP. Curcumin effects on inflammation and performance recovery following eccentric exercise-induced muscle damage. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2007 Jun;292(6):R2168-73.
  • Ghasemzadeh Rahbardar M, Hosseinzadeh H. Therapeutic effects of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) and its active constituents on nervous system disorders. Iran J Basic Med Sci. 2020 Sep;23(9):1100-1112.
  • Meamarbashi A, Rajabi A. Preventive effects of 10-day supplementation with saffron and indomethacin on the delayed-onset muscle soreness. Clin J Sport Med. 2015 Mar;25(2):105-12.
  • Mehmood MH, Munir S, Khalid UA, Asrar M, Gilani AH. Antidiarrhoeal, antisecretory and antispasmodic activities of Matricaria chamomilla are mediated predominantly through K(+)-channels activation. BMC Complement Altern Med. 2015 Mar 24;15:75.
  • Park CH, Kwak YS, Seo HK, Kim HY. Assessing the Values of Blueberries Intake on Exercise Performance, TAS, and Inflammatory Factors. Iran J Public Health. 2018 Jul;47(Suppl 1):27-32.
  • Poma A, Fontecchio G, Carlucci G, Chichiriccò G. Anti-inflammatory properties of drugs from saffron crocus. Antiinflamm Antiallergy Agents Med Chem. 2012;11(1):37-51.
  • Su QS, Tian Y, Zhang JG, Zhang H. Effects of allicin supplementation on plasma markers of exercise-induced muscle damage, IL-6 and antioxidant capacity. Eur J Appl Physiol. 2008 Jun;103(3):275-83.
  • Trombold JR, Reinfeld AS, Casler JR, Coyle EF. The effect of pomegranate juice supplementation on strength and soreness after eccentric exercise. J Strength Cond Res. 2011 Jul;25(7):1782-8.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.