Kalsiyum Eksikliği İçin Ne Yapmalı?

· 14 Kasım, 2014

Kalsiyum eksikliği vücutta yeterli kalsiyum olmadığında ortaya çıkan bir durumdur. Kalsiyum, başta kemiklerin ve dişlerin sağlığı, yeterli ve normal kalp ritmi olmak üzere, genel sağlığımız için çok önemli bir mineraldir.

Bu mineral kasların kasılmaları, sinir ve hormon fonksiyonları ve kan basıncının düzenlenmesi ve kontrolü için de çok önemlidir.

Kalsiyum eksikliği belirti gösterir mi?

Genelde kalsiyum eksikliğinin belirtileri, eksikliğin ciddiyetine göre kişiden kişiye değişmektedir. Ayrıca burada eksikliğin etkenleri ve nedenleri de etkili olmaktadır.

Kalsiyum eksikliğinin semptomları çok nadiren durumun en başından belli olur çünkü kalsiyum eksikliği kemikler zayıfladığında ve çatlaklar oluşmaya başladığında fark edilebilir hale gelir.

Semptomlar o kadar belli belirsizdir ki, bazı vakalarda fark edilmelerinden önce yıllar geçer. Semptomlar fark edildiğinde hastanın zaten ileri osteoporozunun olması çok sık rastlanan bir durumdur.

Bazı semptomlar…

  • Omurgada oluşan çatlaklardan dolayı, çoğu vakada şiddetli boyun ve sırt ağrıları.
  • Hafif çarpmaların bile ciddi çatlaklara yol açması.
  • Boy kısalması, hastanın boyu gün geçtikçe kısalmaya devam edebilir.
  • Omurgada abnormal bir eğilme ve kambur duruş

Kalsiyum yetersizliği tedavisi

kemiklerde-kalyisum

Bu durumda en uygun tedaviler çeşitli yöntemlerle vücuttaki kalsiyum rezervlerinin yenilenmesidir.

  • Kalsiyum eksikliğiniz olduğunu öğrendiğinizde ilk yapmanız gereken şey yüksek oranda kalsiyum içeren yiyecekler tüketmektir. Örneğin, yeşil yapraklı sebzeler, fasulyeler, yemişler, deniz ürünleri, portakal suyu ve daha nicesi…
  • İdrar söktürücüler gibi kalsiyum kaybı ile bağdaştırılan bazı ilaçların değiştirilmesi. (Bu konuda mutlaka bir uzmana danışın, asla kendi başınıza karar vermeyin).
  • Çok yorucu olmayan hareketlerle hafif bir egzersiz programı yapmak
  • D vitamini ve fosforun yanı sıra kalsiyum takviyesi alın. Herhangi bir gıda takviyesi almadan önce mutlaka bir uzmana danışın. Ayrıca, çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden dolayı asla kendi kendinize ilaç almayın.