Sırt Ağrısına Sebep Olan 5 Sağlık Sorunu

Önemli bir sorundan kaynaklanmıyor da olsa, sırt ağrılarına dikkat etmeliyiz ve özellikle de bir haftadan uzun sürdüğünde sırt ağrılarını küçümsememeliyiz.
Sırt Ağrısına Sebep Olan 5 Sağlık Sorunu
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bazen vücudunuz sırt ağrısıyla bazı sağlık sorunları hakkında size uyarılar verebilir. Ağrılar, sağlığınız bozulmaya başladığında belirli bölgelerde hissedilir. Vücudunuzun bir şeyler yolunda gitmediğinde size verdiği ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Eklemleriniz, kemikleriniz, kaslarınız veya diğer bölgeleriniz olması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir. Bu yazıda, sırt ağrısına sebep olan 5 sağlık sorununa değineceğiz.

Peki, “sırt” derken neyi kastediyoruz? “Sırt” derken, boynun alt kısmından ve omuzlardan bele kadar olan bölgeyi kastediyoruz. Sırtınızın uzunluğunu omurganız belirliyor. Vücudun bu kısmı, ciğerlerin ve böbreklerin bulunduğu yerdir.

Sırtınızın çok önemli bir işlevi vardır. Sizin komutlarınıza göre, vücudunuzu sabit tutar veya hareket ettirir. Buna ek olarak, vücudunuzun sabit ağırlık merkezini korumasını sağlar. Sırtınız aynı zamanda omuriliğinizi koruma görevini de yürütür.

Sırt Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

sırt ağrısı sebepleri

En sık görülen sağlık sorunlarından biri olan sırt ağrısı kronik olarak hissedilebilir veya aralıklarla ancak şiddetli olabilir. Bir diğer deyişle, ağrı bir haftada sona da erebilir, üç aydan fazla da sürebilir.

Aynı şekilde, sebebini bilmiyor da olsanız sırt ağrısı bazı zamanlarda kendi kendine geçebilir. Ve ağrının sebebi önemli bir sorunsa tedavi edilebilir. Tedavi yöntemleri soğuk ve sıcak baskılı kompresyondan anti-enflamatuvar ilaçlara uzanabilir.

Sırt Ağrısına Sebep Olan 5 Sağlık Sorunu

Bu yazımızda, sırt ağrısını doğrudan etkileyen bazı sağlık sorunlarına göz atacağız.

1. Prostat kanseri

sırt ağrısının sebepleri

Sırt ağrısına sebep olan prostat kanseri, beşinci omurgayı ve omurga bel kemiğini etkileyebilir ve sırtınızın sağ tarafında bir ağrıya ya da lumbagoya sebep olabilir. Bunun yanında, sakroileite de sebep olabilir. Bu, omurganın ucunda, pelvik alanın yanında bulunan kalça kemiği ekleminin şişmesi anlamına gelir.

2. Endometriyozis

Endometriyozis, çok şiddetli ağrılara sebep olabilir. Rahimdeki sorunlar bu ağrıların sebebidir. Endometriyozisten kaynaklanan hasarın sebep olduğu yaralar ağrılara sebep olabilir. Hasarlar içerdeyse, sırtınızda veya göğsünüzde ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrıyı ilaçlar yardımıyla hafifletebilirsiniz ve sırt kaslarınızı rahatlatmak için sıcak bir duş alabilirsiniz.

3. Skolyoz

skolyos

Skolyoz, omurganın yanlara bükülmesiyle oluşan ve çok bilinen bir hastalıktır. Bu sebeple, skolyozun semptomlarından biri sırt ağrısıdır. Ağrı rahatsız edici veya çok şiddetli olabilir.

4. Lumbago

Lumbago, sırttaki bağ ve kasların şişmesine sebep olduğu için sırt ağrılarına neden olur. Yaptığınız küçük bir hareket bu ağrıların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ağır bir cismi kaldırırken veya yanlış yapılan esneme hareketleri sırasında, ani bir hareketle ortaya çıkabilir. Ağrı kısa sürebilir veya hareket etmeyi imkansızlaştıracak kadar şiddetli olabilir.

5. Kemik erimesi (osteoporoz)

sırt ağrısına sebep olan hastalıklar

Kemik erimesi, omurda ve omurga bel kemiğinde sebep olduğu sürekli hasarlar nedeniyle şiddetli sırt ağrılarına sebep olabilir. Bu hastalık, yıllarca herhangi bir semptoma sebep olmadan ilerleyebilir ve zaman içinde çok acı verici hale gelebilir.

Sırt ağrısını önlemek için vücudunuza iyi bakın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.