Sırt Ağrısı Yaşamanıza Sebep Olan 6 Sağlık Sorunu

Sırt ağrısı, bu bölge ile alakası olmayan bazı rahatsızlıkların ve hastalıkların bir semptomu olabilir; fakat bunun iyileşmesi için tedavi gereklidir.
Sırt Ağrısı Yaşamanıza Sebep Olan 6 Sağlık Sorunu
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hiç geçmeyen bir sırt ağrısı probleminiz mi var? Bu problemi sürekli olarak yaşayan insanlar vardır ve bu yüzden bu durumu normal olarak görüyor olabilirler. Fakat bu normal değildir ve sırt ağrısına alışmamalısınız.

Sırtınız vücudunuzun en büyük destek sistemine sahiptir: Omurga. Eğer sağlığınıza yeterli özeni göstermezseniz, kendinizi bu sıkıntıyı yaşarken bulabilirsiniz.

Sırt ağrısına neden olabilecek şeyler arasında; uygun önlemler almadan fazla ağırlık kaldırmak ve daha ciddi problemler vardır. Bugün bunların bir kısmı hakkında konuşacağız.

Bugünkü yazımızı okumaya devam edin ve sırt ağrısı probleminin daha ciddi bir sorunun işaretçisi olabileceğini öğrenin. Dikkatli olun ve sağlığınızın etkilenmesini önlemek için buna göre hareket edin.

1. Omurlar arası disk yıpranması

masada otururken beli ağrıyan kadın

Bildiğiniz gibi, omurga; disk denilen küçük kemiklerle ayrılmış omurlardan oluşur. Bu disklerin işlevi, hareketi desteklemek ve kemiklerin düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak için omurgaya yastık olmaktır.

Zamanla, duruşunuz ve hareketleriniz sebebiyle bu diskler incelir. Bu bozukluk yaşlılarda yaygındır. Bununla birlikte, epidural doğum yapmış genç kadınlarda da görülebilir.

Eğer bu sorun ile karşılaşırsanız, ağrıyla baş edebilmek için ilaç yazması için doktorunuzu görmeniz önemlidir. Omurganızı yerinde tutmaya yardımcı olması için bir sırt desteği de kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak masaj, sırt ağrısı için mükemmel bir tedavidir ve bu sorunun daha da kötüleşmesini engellemek için bir kalsiyum takviyesi almalısınız.

2. Sırt ağrısı yaşamanıza sebep olan sorunlar: Bel ağrısı

Bel ağrısı, göğüs kafesinden kalçanıza kadar hissedilebilir. Yaşam boyunca her insanın yaşayabileceği bir durumdur. Bu yaygın bir problem olduğu için, pek çok insan gerçek bir sebebi olmadığını düşünür.

Ancak bu doğru değildir. Birkaç test gerekebilir; ancak bel ağrısının her zaman bir sebep vardır. Yalnızca zaman zaman bunu yaşıyorsanız, yaptığınız aktivitelere dikkat edin.

Masaya oturduğunuzda ya da işteki kötü duruşunuz bu ağrıya neden oluyor olabilir. Daha ciddi bir sorun varsa, bunu tespit etmek için doktora gitmeniz gerekir.

3. Osteoporoz

yatakta sırt ağrısı

Osteoporoz, bir kemik hastalığıdır. Kemik kütle yoğunluğunu kaybettiğinizde ve kemikler daha gözenekli olduğunda ortaya çıkar. Bu hastalık kemiklerinizin kırılgan olmasına ve en az etkiyle bile ciddi yaralanmalara eğilimli olmanıza sebep olur.

Çoğu durumda belirgin semptomları yoktur; ancak sırt ağrısına sebep olabilir. 40 yaşın üzerindeyseniz ve diyetiniz özellikle kalsiyum açısından zengin değilse, bu soruna imkan vermemek için düzenli olarak doktor muayenesi görmeniz iyi bir fikirdir.

Sırt ağrınızın omurganızın ortasında meydana geldiğini fark ederseniz ve dokunduğunuzda bir tık sesi duyuyorsanız kesinlikle doktora gitmelisiniz. Bu hiçbir zaman normal değildir.

4. Fibromiyalji

Fibromiyalji kronik bir hastalıktır. Uzun süreli ağrı, en ayırt edici özelliklerinden biridir. Bu sadece sırt ağrısı değil; aynı zamanda eklem ve kas ağrınızın da olabileceği anlamına gelir. Aşağıdaki semptomlar sıklıkla fibromiyalji ile ilişkilidir:

 • Uyku bozuklukları
 • Yorgunluk
 • Şişkinlik hissi
 • Sertlik
 • Bağırsak bozuklukları
 • Eklemlerde uyuşma
 • Mide ekşimesi

Bu sorunu yaşarsanız, doktorunuz her bir rahatsızlığı ayrı ayrı tedavi etmek için birkaç ilaç yazabilir. Fibromiyalji tedavi edilemese de, ağrıyı kontrol etmek için seçenekler vardır; ancak sizin için en iyi olanı bulmak zorundasınız.

5. Skolyoz

skolyoz tedavisi

Sırt ağrısına neden olabilen başka bir sağlık problemi ise skolyozdur. Bu, omurganın yanal olarak normal aralığının dışında yamulmasıdır. Bu doğuştan veya nöromüsküler nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir bozukluktur; ancak bazen hiçbir sebebi olmadan da görülebilir.

Skolyoz ileri evrelerde olduğunda, genellikle omurgada ağrıya yol açan basınca veya kramplara neden olur. Skolyozdan kaynaklanan ağrıyı azaltmak için tıbbi tedavi görmeniz gerekir. Bu tedavi genellikle şunları içerir:

 • Fizyoterapi rutinleri
 • Bir destek giymek
 • Sorunun kötüye gidip gitmediğini anlamak için düzenli kontroller

6. Endometriozis

Endometriozis, en sık kadınlarda görülen hastalıklardan biridir. Bu durumda, sırt ağrısı endometriyumda ortaya çıkan sıra dışı hücresel büyümelere bağlıdır.

Ağrı tipik olarak akuttur ve regl süresince daha sık görülür. Piyasadaki ağrı kesiciler faydalı olmasına rağmen, doğru tedaviyi almak için bir jinekoloğa görünmek en iyisidir.

Bu problemlerle başa çıkmak için genel öneriler

 • Rahatsızlığınıza göre uygun bir tedavi görmek için bir uzmana görünün.
 • Yoga yapın.
 • Vücudunuzu rahatlatmak, ağrı ve enflamasyon ile savaşmak için harika bir yoldur.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fontecha, C. García, M. Aguirre, and F. Soldado. “Dolor de espalda.” Pediatr Integral 10.7 (2006): 485-494.
 • Guevara-López, Uría, et al. “Parámetros de práctica para el manejo del dolor de espalda baja.” Cirugía y Cirujanos 79.3 (2011): 286-302.
 • Rull, M. “Abordaje multidisciplinar del dolor de espalda.” Revista de la Sociedad Española del Dolor 11.3 (2004): 119-121.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.