Duruş Bozukluğu ve Bel Ağrısı ile Savaşmak için 5 Öneri

Duruşunuza dikkat etmenin yanı sıra, eğer bilgisayarın önünde çok fazla zaman harcıyorsanız, ayağa kalkmak ve esnemek için her gün birkaç dakika ayırmayı deneyin. Bu bel ağrınızı önlemeniz açısından size yardımcı olacaktır.
Duruş Bozukluğu ve Bel Ağrısı ile Savaşmak için 5 Öneri
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Duruşunuz nasıl? Duruşunuzu düzeltmenin bel ağrısı ile savaşmak konusunda size yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bel ağrısına çeşitli faktörler neden olabilir, bazılarına katlanmak daha zordur.

Bunların arasında en çok dikkati çeken ve başlıca nedenlerden biri olarak kabul edilen, kötü duruştur. Genel olarak, vücudunuzu doğru bir şekilde tutmadığınız için bel ağrısı ortaya çıkar.

Özellikle kötü bel ve omuz duruşu birçok ağrının ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Bunların arasında aşağıdaki ağrılar göze çarpar:

  • Bel ağrısı
  • Boyun ağrısı
  • Servikal ağrı
  • Omuz ağrısı

Bununla birlikte, duruş bozukluğu tek başına olmaz. Vücudunuz için sağlıksız alışkanlıklarınız vardır. Doğru yapmadığınız fiziksel iş nedeniyle böyledir. Rahat olmayan yüzeylerde uyumak ve en önemlisi: hareketsiz olmak.

Hareketsiz olmak ve duruşunuz

duruş

Tarih boyunca insan, alışkanlıklarını geliştirmiştir. Bu, onun yaptığı işten boş zamanlarını geçirdiği zamana kadar her şeyi içerir. Halen, çoğu etkinlik bir çatı altında ve evinizin konforu dahilinde yapılır. Rahat gibi gözükse de, bu uygulama insanoğlunun hareketsiz olmasına neden olmuştur.

Buna evinizde ya da üniversitelerde, okullarda ve ofiste bulunan bilgisayarları ve mobil cihazları da ekleyin. Bu yerler hareketsiz olmayı teşvik eder ve bu durum vücudunuz için doğal olmayan kötü bir duruşu da beraberinde getirir.

Hareketsiz olmanın, vücudunuzun bir pozisyonda pasif olarak kalmasının bir sonucu olduğunu hatırlamalısınız. Bunun açık bir örneği, ofislerdeki iş günü boyunca yaşanır.

Duruşunuzu geliştirme ve bel ağrısı ile mücadele için öneriler

Az önce söylenenleri temel alarak, size uygun bir duruş sağlamak için bir dizi tavsiye vereceğiz. Bu, bel ağrısı ile mücadele etmemize yardımcı olur.

1. Konforunuzu öncelikli hale getirin

Gecenin sorumluluklarını sabaha bırakmak oldukça zordur. Ders ya da ofis çalışmanız olması önemli değildir. Bununla birlikte, bunlar mümkün olduğunca rahat bir şekilde yapılmalıdır.

Rahat bir yer oluşturmak için, günün çoğunu harcayacağınız çevreye odaklanmanızı öneririz. Unutmayın, onu sebep dahilinde biraz değiştirmek gereklidir.

İşinizi en iyi şekilde yapabilmek için şunları yapmalısınız:

  • Rahat bir sandalye kullanın.
  • Belinizi sandalyenin arkasına doğru dik tutun. Bacaklarınız dik açı yapmalıdır: bu, bilgisayarda çalışmak için doğru duruştur.
  • Öte yandan, ekranın yüksekliği gözlerinizin tam önünde olmalıdır. Bu şekilde omurganız kolayca kaymaz.

2. Hayal gücünüzü kullanın

balon

Belki de duruşunuzun konusu ve bel ağrılarından kaçınmak kulağa biraz katı ve sıkıcı gelebilir. Bununla birlikte, her şey bu şekilde yapılmak zorunda değildir. Ayrıca eğlenip, öğrenerek de vücudunuza yardım etmek mümkündür.

İyi bir duruş elde etmek için bir alternatif olarak hayal gücünüzü kullanabilirsiniz.

  • Bunu yapmak için, yalnızca başınızın üst kısmına yapışmış bir ip düşünün (ya da boynunuzun üstü olabilir).
  • Vücudunuz kaymaya başladığında, düz oturmanıza yardımcı olan bu ipi düşünmelisiniz.

3. Rahat giysiler kullanın

Bu öneri, konforunuzu öncelikli hale getirmekle alakalıdır. Bununla birlikte, kıyafetler normalden daha dar bir hale dönüşüyor. Gevşek ya da rahat giysiler kullanmak sadece iyi bir duruşa sahip olmayı teşvik etmekle kalmaz; ayrıca vücudunuzdaki ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Buna bel ağrısı da dahildir.

Bu öneri aynı zamanda ayağınızı da kapsar. Ayakkabı daha düz tabanlı ve yere daha yakın olursa iyi olur. Buna yeterince uymak kan akışınızı geliştirir. Bunun nedeni kanınızın bir noktada birikmesini önlemesi ve genel olarak vücudunuzun oksijen alınımını arttırmasıdır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Sırt Ağrısı için Basit Egzersizler

4. Aktif molalar verin

bel ağrısı

Günümüzde pek çok şirket, şirket çalışanlarına hareketsiz olmak konusunda bilgi vermeleri için, sağlık uzmanlarıyla birlikte sözleşmeli olarak çalışmaya odaklanmıştır.

Bununla birlikte, bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Duruşunuzu düzeltmek ve bel ağrısına karşı mücadele etmek için aktif molalar vermek yeterlidir.

  • Olduğunuz yerde esneyin ve yavaşça gezin ya da ofisinizde dolaşın. Bunlar, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olur. On beş ila yirmi dakika yeterince aktif bir mola vermek için yeterlidir.

5. Nefes alış verişinizi yönetin

Basit ve akışkan nefesler olabilir. Burundan nefes alıp ağzından dışarı verin. Bununla birlikte, yoga veya Pilates gibi disiplinlerdeki pratikler de duruşunuzu geliştirir. Öte yandan, nefesinizi yönetmeyi öğrenerek, oksijeni vücudunuzun her köşesine ulaştırabilirsiniz. Bu da bel ağrısı ile mücadele etmenize yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.