Beyne Giden Kan Akışını Arttırmanın 5 Yolu

Beyinsel kan akışı, beynimize her daim ulaşan kan demektir. Beynimizin, her bir kalp atışından gelen kanın neredeyse %20'sine ihtiyaç duyduğunuzu söylesek şaşırır mısınız? Bu aynı zamanda enerjimiz için yaşamsal olan glikozu da içermektedir.

Eğer bir gün bir anda beyne yeterli miktarda kan gidemezse ne olacağını biliyor musunuz? Bu durum, iskemi oluşmasına sebep olabilir: beyin dokumuzun küçük bir kısmı ölmeye başlar, daha az bağlantı oluşur, hafızamız sekteye uğrar, beyin felci riski artar…

Şunu da bilmek çok önemlidir, beyne giden kanın az bir miktar da olsa artması, ciddi hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur ve sağlıklı bir beynin ve yüksek bilişsel fonksiyonun tadını çıkarırız, hafızamız ve konsantrasyonumuz güçlenir…

Bunu yapmayı öğrenmek ister misiniz? Bugün sayfamızda, beyne giden kanın artmasına yardımcı 5 yolu keşfedeceğiz. Hazır mısınız?

1. Beyne giden kan akışını arttırmak için aerobik egzersizleri

yürüyüş

Aerobik egzersizleri kardiyovasküler fonksiyonumuzu arttırır, aynı zamanda beyne giden kan akışını da çoğaltır. Daha fazlası, vücuda oksijen sağlamak için çok yardımcıdır, bu da beyin hücreleri ve doku bağlantılarının sağlığını iyileştirir.

Beyne giden kan akışını arttırmak için en iyi aerobik egzersizlerini keşfetmek ister misiniz? Aşağıdaki basit aktivitelerden istediğinizi seçebilirsiniz:

 • Her gün yarım saat boyunca yürüyün.
 • Her gün 15 dakika kadar koşun.
 • Dans dersleri alın.
 • Her gün 15 dakikalığına bisiklet sürün.
 • Evde aerobik egzersizleri yapın.

2. Beyne giden kan akışını arttırmak için en iyi gıdalar

kırmızı meyveler

Beyin sağlığınıza iyi gelecek bir çok gıda vardır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu organ her bir kalp atışında üretilen kanın %20’sini kullanır, bu da demektir ki yüksek miktarda enerji gereklidir, bu aynı zamanda glikozdan, karbonhidratlardan ve tabii ki de bazı uygun proteinlerden karşılanır.

Her zaman beslenme alışkanlığınızda olması gereken en iyi gıdaların notunu alın.

 • Tam tahıllar, örneğin, kinoa, esmer pirinç, yulaf ezmesi, arpa, çavdar…
 • Yaşamsal yağ asitleri, örneğin somon, sardalye, avokado, zeytinyağı, ceviz, kabak çekirdeğinin içinde bulabilirsiniz.
 • Yaban mersini, çilek ve narenciyeler.
 • Domates, kara lahana, brokoli, ıspanak, kuşkonmaz…
 • Yumurtalar.
 • Adaçayı.

3. Tütüne, aşırı kiloya ve strese hayır deyin

obezite

Şunu aklınızda tutmanız neredeyse yaşamsal bir boyuttadır: tütün, aşırı kilolu olmak ve stres, beyin sağlığınız için en azılı 3 düşmanınızdır. Örneğin tütün, nikotin formunda kan dolaşımına girmesinin de üzerinde, böbrek üstü bezlerini de uyararak adrenal hormonunun salınımına sebep olur.

Adrenalin aynı zamanda vücut stres altında olduğu zamanlarda da ortaya çıkar, bu da merkezi sinir sistemini uyaran bir şeydir ve bu şekilde de kalp çarpıntısına ve hipertansiyona sebep olur… Bunların hepsi de pankreasın insülin üretimini azaltmasına sebep olur, kan şekeri seviyesi yükselir ve bunlar da beynimizi aşırı heyecanlandırır. Bütün olanlar gördüğünüz gibi birer saatli bombadır.

Peki obeziteye ne dersiniz? Bu hastalık beyne giden kan akışını nasıl etkiler? Aşırı kilolu olmak beyin felci riskini arttırır. Yağın birikmesi damarların ve arterlerin sertleşmesine sebep olur ve böylelikle kan akışı yavaşlar. Bunların hepsi ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirir ama eğer beslenme düzenimize dikkat eder ve daha iyi alışkanlıklar edinirsek bu problemleri engelleyebiliriz. Denemeye değer!

4. Her gün beyin egzersizleri yapın

örgü

“Beyin kaslarınız” ne durumda peki? Beyne ulaşan kanın artması için, bilişsel fonksiyonların egzersizi de çok önemli bir noktadır. Hafıza, merak, günlük aktiviteler, motivasyon… Bunların hepsi nöronlar arasında yeni bağlantılar oluşturur, zamanla daha fazla doku oluşur, yeni yapılar da zamana karşı ve olası hastalıklara daha dayanıklı olur.

Bu yüzden, her gün yeni şeyler öğrenmekten sakın kaçınmayın, kitap okumak, bazı kurslara yazılmak, internet ve online dünyanın size vereceklerini keşfetmek, hafızanızı ve konsantrasyonunuzu güçlendirmek için harika yollardır. Bunların hepsi beyin sağlığınıza çok yardımcı olan şeylerdir.

5. Pozitif duyguların gücü

duygusal sağlık

Günlük stres, anksiyete ve her şeye negatif ve kaderci taraftan yaklaşmak beynin nörokimyasını değiştirebilir, kortizolun ortaya çıkmasına sebep olur, kandaki adrenalin seviyesini arttırır… Bunların hepsi beyinsel döngüde dalgalanmalara sebep olur, eğer uzun bir süre de devam ederse çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Pozitif duygular vitaminlerden ve ağrı kesicilerden çok daha iyi ve etkilidirler. Günlük yaşamımız için gerekli olan, hayallerimizin ve mutluluğun sağlığımıza yansıttığı tipteki enerjiyi verirler. Bu yüzden her zaman şunları edinmeyi deneyin:

 • Her şey için bir mizah anlayışınız olsun. Sizi mutlu eden şeyler hakkında konuşun!
 • Yoga gibi rahatlama tekniklerini deneyin… Bunların hepsi kendinizle bağlantıda olmanıza yardımcı olacak ve “burada ve şimdi”de yaşarken, neyin önemli olduğunu görüp ona değer vereceksiniz.
 • Sosyal ilişkilerinizi çoğaltın; arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirin, bu zamandan keyif alın… Evde yalnız başınıza kös kös oturmayın!