Beyne Giden Kan Akışını Arttırmanın 5 Yolu

Beyne giden kan akışı, beynimize her daim ulaşan kan demektir. Beynimizin, her bir kalp atışında pompalanan kanın neredeyse %20'sine ihtiyaç duyduğunu söylesek şaşırır mısınız? Bu aynı zamanda enerjimiz için yaşamsal olan glikozu da içermektedir.
Beyne Giden Kan Akışını Arttırmanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Eğer bir gün bir anda beyne yeterli miktarda kan gidemezse ne olacağını biliyor musunuz? Bu durum, iskemi oluşmasına sebep olabilir: beyin dokumuzun küçük bir kısmı ölmeye başlar, daha az bağlantı oluşur, hafızamız sekteye uğrar, beyin felci riski artar…

Şunu da bilmek çok önemlidir, beyne giden kanın az bir miktar da olsa artması ciddi hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Böylece sağlıklı bir beynin ve yüksek bilişsel fonksiyonlarımızın tadını çıkarırız, hafızamız ve konsantrasyonumuz güçlenir…

Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek ister misiniz? Bugünkü yazımızda, beyne daha fazla kan gitmesine yardımcı olacak 5 yolu keşfedeceğiz. Hazır mısınız?

1. Beyne giden kan akışını arttırmak için aerobik egzersizleri

beyne giden kan akışı için yürüyüş

Aerobik egzersizleri kardiyovasküler fonksiyonumuzu arttırır, böylece beyne giden kan akışını da arttırmış olur. Dahası, vücuda oksijen sağlamak için çok yardımcıdır, bu da beyin hücreleri ile doku bağlantılarının sağlığını iyileştirir.

Beyne giden kan akışını arttırmak için yapabileceğiniz en iyi aerobik egzersizleri keşfetmek ister misiniz? Aşağıdaki basit aktivitelerden istediğinizi seçebilirsiniz:

 • Her gün yarım saat boyunca yürüyün.
 • Her gün 15 dakika kadar koşun.
 • Dans dersleri alın.
 • Her gün 15 dakikalığına bisiklet sürün.
 • Evde aerobik egzersizleri yapın.

2. Beyne giden kan akışını arttırmak için en iyi gıdalar

kırmızı meyveler

Beyin sağlığınıza iyi gelecek birçok gıda vardır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu organ her bir kalp atışında üretilen kanın %20’sini kullanır, bu da demektir ki yüksek oranda enerji harcar. Bu ihtiyacını aynı zamanda glikozdan, karbonhidratlardan ve tabii ki de bazı uygun proteinlerden karşılar.

Her zaman beslenme alışkanlığınızda olması gereken en iyi gıdaları not alın.

 • Tam tahıllar: örneğin, kinoa, esmer pirinç, yulaf ezmesi, arpa, çavdar…
 • Yaşamsal yağ asitleri: örneğin somon, sardalya, avokado, zeytinyağı, ceviz, kabak çekirdeğinin içinde bulabilirsiniz.
 • Yaban mersini, çilek ve narenciyeler.
 • Domates, kara lahana, brokoli, ıspanak, kuşkonmaz…
 • Yumurtalar.
 • Adaçayı.

3. Tütüne, fazla kilolara ve strese hayır deyin

obezite hastasının belini ölçen doktor

Şunu aklınızda tutmanız neredeyse yaşamsal bir boyuttadır: tütün, aşırı kilolu olmak ve stres, beyin sağlığınızın en azılı 3 düşmanıdır. Örneğin tütün, nikotin formunda kan dolaşımına girmesiyle böbrek üstü bezlerini de uyararak adrenal hormonunun salınmasına sebep olur.

Adrenalin aynı zamanda vücut stres altında olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bu da merkezi sinir sistemini uyaran bir şeydir ve bu şekilde de kalp çarpıntısına ve hipertansiyona sebep olur…

Bütün bunlar pankreasın daha az insülin üretmesine sebep olur, kan şekeri seviyesi yükselir ve bu da beynimizi aşırı derecede uyarır. Gördüğünüz gibi bunlar birer saatli bomba gibidir.

Peki ya obezite? Bu hastalık beyne giden kan akışını nasıl etkiler? Aşırı kilolu olmak beyin felci riskini arttırır. Yağın birikmesiyle damarlar ve arterler sertleşir ve böylelikle kan akışı yavaşlar.

Bunların hepsi ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirir ama eğer beslenmemize dikkat eder ve daha iyi alışkanlıklar edinirsek bu problemlerin önüne geçebiliriz. Denemeye değer!

4. Her gün beyin egzersizleri yapın

örgü ören kadın

Peki “beyin kaslarınız” ne durumda? Beyne daha fazla kan gitmesi için bilişsel fonksiyonların egzersizi de çok önemli bir noktadır. Hafıza, merak, günlük aktiviteler, motivasyon

Bunların hepsi nöronlar arasında yeni bağlantılar oluşturur; zamanla daha fazla doku, zamana karşı koyan yeni yapılanmalar oluşur ve beyniniz olası hastalıklara karşı daha dayanıklı olur.

Bu yüzden, her gün yeni şeyler öğrenmekten sakın kaçınmayın, kitap okumak, bazı kurslara yazılmak, internetin ve online dünyanın size sunduklarını keşfetmek hafızanızı ve konsantrasyonunuzu güçlendirmek için harika yollardır. Bunların hepsi beyin sağlığınıza çok iyi gelen şeylerdir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Hafızanıza Yardımcı 5 Besin

5. Pozitif duyguların gücü

duygusal sağlık

Günlük stres, anksiyete ve her şeye negatif ve kaderci yönden yaklaşmak beynin nörokimyasını değiştirebilir; kortizolun ortaya çıkmasına sebep olur, kandaki adrenalin seviyesini arttırır… Bunların hepsi beyinsel döngüde dalgalanmalara sebep olur, eğer uzun bir süre devam ederse de çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Pozitif duygular vitaminlerden ve ağrı kesicilerden çok daha iyi ve etkilidirler. Günlük yaşamımız için gerekli olan, hayallerimizin ve mutluluğumuzun sağlığımıza da yansıdığı bir enerji verirler. Bu yüzden her zaman şunları edinmeyi deneyin:

 • Her zaman bir mizah anlayışınız olsun. Sizi mutlu eden şeyler hakkında konuşun!
 • Yoga gibi rahatlama tekniklerini deneyin… Bunların hepsi kendinizle bağlantıda olmanıza yardımcı olacak ve “burada ve şimdi”de yaşarken, neyin önemli olduğunu görüp ona değer vereceksiniz.
 • Sosyal ilişkilerinizi geliştirin; arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirin, bu zamandan keyif alın… Evde yalnız başınıza kös kös oturmayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.