Hafızayı Kuvvetlendirmeye Yardımcı 5 Besin

Hafızayı Kuvvetlendirmeye Yardımcı 5 Besin

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hafızamız hayatımıza anlam veren şeydir. Normalde bize çok zor gelebilecek pek çok şeyi hafızamız sayesinde yapabiliyoruz. Hafızamız sayesinde hayatımıza dair anılar ve deneyimler biriktirebiliyoruz. Bu yazımızda size hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı olacak yiyeceklerin 5 tanesinden bahsedeceğiz.

Hafızayı Kuvvetlendirmeye Yardımcı Besinler

1- Hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı besinler: Yaban mersini

Günümüzde söz konusu sağlık olduğunda, en popüler meyvelerden birisi yaban mersinidir. Son yıllarda sağlıklı özellikleri ve faydaları sayesinde yaban mersininin adını sıkça duyar olduk.

Yaban mersinine rengini veren antosiyanin adlı pigment serebral dejenerasyonu azaltarak hafızanıza yardımcı olur. Bu sayede yaban mersini hafızanızın bilişsel sürecine destek olur. Ayrıca Alzheimer veya demans gibi hastalıkların da önlenmesine yardımcı olur.

2- Hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı besinler: Elma

yeşil elmalar

Hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı olacak bir başka meyve de elmadır. Elmanın içerdiği kuersetin, ister patolojik bir nedenle ister yaşlanma sonucu olsun, ortaya çıkan dejenerasyon sürecini yavaşlatan ve önleyen bir antioksidandır.

Bu madde elmanın içinde de bulunur; fakat en yoğun olduğu yer elmanın kabuğudur. Elma serebral sinapsların oluşmasını ve sağlam kalmasını sağlayarak hafızanızın daha güçlü olmasına yardımcı olurlar.

3- Ispanak

Ispanak hafızayı güçlendirmek için ilk akla gelen besinlerdendir. Ispanağın beynimize ve hafızamıza iyi geldiği yaygın olarak bilinmektedir. Bu sebze, beyin hücrelerini dejenerasyondan koruyan lütein adlı bir kimyasal içerir.

Ayrıca verilerin daha hızlı işlenmesini sağlayan ve düşünsel süreçleri hızlandıran folik asit açısından da zengindir. Eğer bu özellikleri yeterli gelmediyse, ıspanağın yüksek oranda demir içerdiğini de unutmamalısınız.

Bu makale de ilginizi çekebilir: En İyi 5 Hafıza Alıştırması

4- Kereviz

doğranmış kereviz sapı

Kereviz kayda değer miktarda lüteolin içerir. Lüteolin, yaşlanma sürecinin ortaya çıkardığı olumsuz etkileri ve beyinde enflamasyona ve bu nedenle hafıza kaybına neden olan moleküllerin salınmasını azaltır. Ayrıca baş ağrılarını ve migrenleri de önlemeye yardımcı olur.

5- Hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı besinler: Balık

Bazı balıklar da hafızanızı korumanıza ve güçlendirmenize yardımcı olur. Ton balığı, somon, alabalık ve sardalye bu balıkların başını çeker. Ayrıca bildiğiniz üzere, bu balıklar (özellikle de somon) bedenimiz için çok yararlı olan omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

Bu tarz yağ asitlerinin sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu balıklar hafıza ve bilişsel sürecin sorunsuz devam edebilmesi için çok önemli olan iyodin açısından da zengindir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Czyż, K., Bodkowski, R., Herbinger, G., & Librowski, T. (2016). Omega-3 fatty acids and their role in central nervous system-a review. Current medicinal chemistry, 23(8), 816-831.
  • Krikorian, R., Shidler, M. D., Nash, T. A., Kalt, W., Vinqvist-Tymchuk, M. R., Shukitt-Hale, B., & Joseph, J. A. (2010). Blueberry supplementation improves memory in older adults. Journal of agricultural and food chemistry, 58(7), 3996-4000.
  • Rathod, R., Kale, A., & Joshi, S. (2016). Novel insights into the effect of vitamin B 12 and omega-3 fatty acids on brain function. Journal of biomedical science, 23(1), 17.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.