Hafızanıza Yardımcı 5 Besin

· 11 Nisan, 2016

Hafızamız hayatımıza anlam veren şeydir. Normalde bize çok zor gelebilecek pek çok şeyi hafızamız sayesinde yapabiliyoruz. Hafızamız sayesinde hayatımıza dair anılar ve deneyimler biriktirebiliyoruz. Bu yazımızda size hafızanızı kuvvetlendirmenize yardımcı olacak yiyeceklerin 5 tanesinden bahsedeceğiz.

1- Yabanmersini

Günümüzde söz konusu sağlık olduğunda, en popüler meyvelerden birisi yabanmersinidir. Son yıllarda sağlıklı özellikleri ve faydaları sayesinde yabanmersininin adını sıkça duyar olduk. Yabanmersinine rengini veren antosiyanin adlı pigment, serebral dejenerasyonu azaltarak hafızanıza yardımcı olur. Bu sayede yabanmersini hafızanızın bilişsel sürecine destek olur. Ayrıca yabanmersini Alzheimer veya demans gibi hastalıkların da önlenmesine yardımcı olur.

2- Elma

elma-4

Hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olacak başka bir meyve de elmadır. Elmaların içerdiği kuersetin, ister patolojik bir nedenle ister yaşlanma sonucu olsun, ortaya çıkan dejenerasyon sürecini yavaşlatan ve önleyen bir antioksidandır. Bu madde elmanın içinde de bulunur fakat en yoğun olduğu yer elmanın kabuğudur. Elmalar serebral sinapsların oluşmasını ve sağlam kalmasını sağlayarak hafızanızın daha güçlü olmasına yardımcı olurlar.

3- Ispanak

Ispanak hafıza güçlendirmek için ilk akla gelen besinlerdendir. Ispanağın beynimize ve hafızamıza iyi geldiği yaygın olarak bilinmektedir. Ispanak, beyin hücrelerini dejenerasyondan koruyan lütein adlı bir kimyasal içerir. Ayrıca verilerin daha hızlı işlenmesini sağlayan ve düşünsel süreçleri hızlandıran folik asit açısından da zengindir. Eğer bu özellikleri yeterli gelmediyse, ıspanağın yüksek oranda demir içerdiğini de unutmamalısınız.

4- Kereviz

kereviz

Kereviz hafızanızı güçlendirmek için tüketebileceğiniz bir başka sebzedir. Kereviz kayda değer miktarda lüteolin içerir. Lüteolin, yaşlanma sürecinin ortaya çıkardığı olumsuz etkileri ve beyinde enflamasyona ve bu nedenle hafıza kaybına neden olan moleküllerin salınmasını azaltır. Ayrıca kereviz, baş ağrılarını ve migrenleri de önlemeye yardımcı olur.

5- Balık

Bazı balıklar da hafızanızı korumanıza ve güçlendirmenize yardımcı olur. Ton balığı, somon, alabalık ve sardalye bu balıkların başını çeker. Ayrıca bildiğiniz üzere, bu balıklar (özellikle de somon) bedenimiz için çok yararlı olan omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir. Bu tarz yağ asitlerinin sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu balıklar hafıza ve bilişsel sürecin sorunsuz devam edebilmesi için çok önemli olan iyodin açısından da zengindir.

Umarızz hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olacak bu yiyecekler hakkındaki yazımızı beğenmişsinizdir!