Fibromiyalji Hastalığınız Mı Var? O Zaman Bu 5 Basit İpucuyla İyi Bir Kahvaltı Edin

Narenciye, fibromiyaljisi olan insanlar için en iyi gıdalardan biridir. İltihap ve ağrıları düzgün bir çizgide tutmaya yardımcı olan vitamin ve mineralleri vücuda katar.
Fibromiyalji Hastalığınız Mı Var? O Zaman Bu 5 Basit İpucuyla İyi Bir Kahvaltı Edin

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Nöro-görüntüleme tekniklerindeki ilerlemeler sayesinde son yıllarda fibromiyalji hakkında çok daha fazla şey keşfedildi. Örneğin, nosiseptif sistemin serebral yanıtında belirli bir patolojik işlev bozukluğunun olduğu bilinmektedir.

Bu, bazı uyarıların neden acı verici olabileceğini ve orantısız miktardaki bir ağrının vücudun belirli noktalarına neden yoğunlaştığını açıklar. Aynı zamanda, fibromiyalji hastalığı olan kişilerin, küçük kan damarlarının etrafında daha az nörovejetatif lif olduğu ve (ağrı nöropatisine bağlı olarak) C tipi liflerin daha büyük bir oranına sahip olduğu da bilinmektedir.

Bütün bunlar, bu hastalığın ruh halinizle ya da başka bir psikolojik rahatsızlıkla hiçbir ilgisi olmadığını öğrenmeye başladık demektir. Her şeyden önce yaşam tarzı değişiklikleri gerektiren bir hastalık olduğundan, uzmanlarla iletişim halinde olmak, sizi tetikleyen şeylerin ne olduğunu izlemek ve ne yediğiniz konusunda dikkatli olmak gerektirdiğinden söz ediyoruz.

Örneğin, iltihaba yol açan gıdalardan kaçınılması, bu insanların bu ağrı tetikleyicilerinin bazılarını kontrol etmelerine yardımcı olur. Besin maddelerini iyi seçmeniz de önemlidir.

Ağrınızla en iyi şekilde mücadele etmeye yardımcı olacak gıdaları seçmelisiniz ve sıklıkla bu yorucu ve kısıtlayıcı acıyı veren kan damarlarını korumalısınız.

Güne daha güzel başlamanız için kahvaltıda aşağıdaki tüketmenizi öneriyoruz.

1. Ballı ve tarçınlı portakal

portakal ve ürünleri

Narenciye, lezzetli, doğal ve fibromiyalji hastalığından muzdarip herkes için harikadır. Buna ek olarak, hafta içinde düzenli olarak narenciye yemek, belirtilerinizi önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir. Vücudunuzu bir örümcek ağı gibi tutan o acı, C vitamini ile rahatlayabilir. Bunun nedeni, bu vitaminin anti-inflamatuar etkisi olmasıdır.

Bir portakal ile az miktarda bal ve tarçın birleştirmek kadar basit bir şey, sağlıklı ve iyileştirici bir kahvaltı oluşturmak için yapmanız gereken tek şeydir. Peki neden? Çünkü bal ve tarçın da anti-inflamatuar özelliktedir ve güne güzel başlamak için iyi bir enerji artışı sağlar.

Unutmayın ki her zaman için meyveyi bütün olarak yemek en iyisidir. Sadece bir portakal alın, üstüne bir çorba kaşığı bal gezdirin ve üstüne biraz tarçın serpin. Buna bayılacaksınız!

2. Avokado ve çilek

çilek ve avokado fibromiyalji ağrılarına iyi gelir

Avokado, herkes için ve özellikle de fibromiyaljisi olan insanlar için çok önemli olan sağlıklı yağları sağlar. Avokadoda bulunan E vitamini, kas krampları ve spazmlarla savaşmanıza yardımcı olur.

B, C ve K vitaminleri ile manganez ve demir gibi mineraller içerir. Avokadoların içeriğindeki lifler, onları güne başlamak için harika bir seçim haline getirir.

Çilek ile birlikte avokado ile lezzetli bir smoothie yapabilirsiniz. Çilek, kiraz ve yaban mersini, muhteşem antioksidanlarla doludur; fibromiyaljisi olan herkesin buna ihtiyacı vardır.

3. Chia tohumlu limon suyu

Zaten bu narenciye meyvelerinin bu durum için harika olduğunu da biliyorsunuzdur. Sonuçta, içeriklerindeki vitaminler ve mineraller iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olur ve böylece ağrınızı biraz azaltmaya yardımcı olur.

Limonlardan daha da fazla fayda sağlamanın kesin bir yolu da, limon suyunu bir çorba kaşığı chia tohumu ile birlikte tüketmektir. Chia tohumları, protein, lif, mineraller ve omega 3 yağ asitleri içerdiği için doğada bulunan en besleyici gıdalardan biridir.

Bu muhteşem besinler, fibromiyaljisi olan insanların güne çok fazla enerji ile başlamalarına yardımcı olur.

4. Bademli papaya

papaya ve badem

Fibromiyalji hastalığı olan kişilerin yaklaşık %70’inde huzursuz bağırsak sendromu vardır. Bu nedenle bağırsak sisteminize dikkat etmeniz ve iltihaplanmaya sebep verme eğiliminde olan gıdalardan kaçınmanız gerekir.

Kesin ve net olan bir şey vardır ki o da, her insanın farklı olduğudur. Bir kişi belli bir yiyeceği yiyebilir ve kendisini iyi hissedebilir. Bu arada, bir başkası onu yiyip şişkinlik duyabilir. Ancak, neredeyse herkes için geçerli bir yiyecek varsa, o da papayadır.

Papaya besleyicidir ve kolayca sindirilebilir. Birkaç bademle birleştirirseniz, besin dolu, sağlıklı bir kahvaltı etmiş olacaksınız.

5. Fibromiyaljide yardımcı olan yulaflı krep

kepekli krep ve yaban mersini

Bunu denemeye hazır mısınız? İhtiyacınız olan tek şey yumurta ve yulaf unudur. Bu orijinal ve besleyici seçenek size iyi ve güçlü hissetmeniz gereken proteini verecektir.

Haftada iki ya da üç kez yumurta yemekten korkmayın. Bunlar, dışarıda bırakılmaması gereken doğal bir enerji ve protein kaynağıdır. Yulaf, detoksifikasyon gücü, yüksek amino asit içeriği ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmenize yardımcı olması açısından çok yararlıdır.

Yulaflı kreplerin yanına, isterseniz çilek, mango ya da kavun gibi biraz taze meyve ekleyebilirsiniz. Biraz bal ekleyin ve seveceğiniz bir kahvaltı seçeneğine daha sahip olun.

Sonuç olarak, fibromiyaljiniz varsa farklı tedavileri deneyin. Her zaman size iyi uyacak ve yaşam kalitenizi artırabilecek bir şey bulabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tuzcu Z., Orhan C., Sahin N., Juturu V., Sahin K., Cinnamon polyphenol extract inhibits hyperlipidemia and inflammation by modulation of transcription factors in high fat diet fed rats. Oxid Med Cell Longev, 2017.
  • Dias Batista E., Andretta A., Miranda RC., Nehring J., et al., Food intake assessment and quality of life ini women with fibromyalgia. Rev Bra Reumatol Eng Ed, 2016. 56: 105-10.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.