Uzun Bir Günden Sonra İyi Bir Uyku için İpuçları

Bazı günler binlerce endişe ve yükümlülük içerir. Bu tür günlerde her şey çok daha karmaşık görünür. Belki son zamanlarda yeterince iyi bir uyku çekmemişsinizdir. Uyuyakalmışsınızdır, anahtarlarınızı bulamıyorsunuzdur ve patronunuz kötü bir ruh hali içerisindedir. Kısacası, adeta yatağın yanlış tarafından kalkmış gibi hisserdersiniz.
Uzun Bir Günden Sonra İyi Bir Uyku için İpuçları
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Stresli bir günün sonunda tek isteğiniz günün bitmesidir. Eve gidip dinlenmek ve geceleyin uyuyup ertesi güne taze bir başlangıç yapmak istersiniz. Hepimiz ara sıra unutmak isteyeceğimiz günler deneyimleriz. Bu nedenle kötü bir günün ardından iyi bir uyku çekmek için size bazı önerilerimiz var.

Eve giderken sizi mutlu eden, size huzur sağlayan şeyleri düşünün. Yolda rahatlatıcı bir müzik dinleyin. Böylece eve varmadan zihninizi dinlendirir ve kendinizi kötü enerjiden arındırırsınız. Eve varınca da aşağıda sağladığımız, iyi bir uyku çekmek için önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Stresin Olumsuz Etkilerini Anlamak

Öneriler…

  • İlk olarak, rahat giyinin. Sizi rahatsız eden herhangi bir şey giymeyin. Kendinizi serbest bırakın.
  • Dinlendirici bir banyo yapın. Güzel kokulu mumlar kullanın, sizi dinlendiren bir müzik açın.
  • Eve yol alırken yaptığınız gibi, sizi mutlu eden şeyleri düşünün. Olumlu düşünün, yarının çok daha güzel bir gün olacağını ve her şeyin yolunda gideceğini hayal edin.
  • Meditasyon tekniklerinden de faydalanabilirsiniz. Eğer bunları uygulamıyorsanız, belki de bu öğrenmenin tam zamanıdır. Stresten nasıl arındığınızı göreceksiniz.
  • Banyo yaparken vücudunuza masaj yapın. Hafifçe başlayın ve daha sonra kaslarınıza daha kuvvetlice masaj yapın. Ayaklarınızı es geçmeyin, çünkü bütün gerginlik onlarda birikir. Vücudunuzun iyi bir masajın ardından nasıl rahatladığını fark edeceksiniz.
  • Kafa derinize de masaj yapın. Bazı insanlar oldukça hassas kafa derisine sahiptirler, onun için bu masajı hafifçe yapmak daha yerindedir. Önemli olan masajın sizi rahatlatmasıdır. Bu nedenle masajın size acı vermemesi gerekir.
  • Boynunuzu hareket ettirin ve en sevdiğiniz kremle ovun. Omurunuza asla çok sertçe baskı uygulamayın, sadece onun yanlarına masaj yapmanız yeterli olacaktır. Parmaklarınızla daireler çizerek bir masaj uygulamak en uygunu olacaktır. Daireler çizerek parmaklarınızı aşağı ve yukarı hareket ettirin. Kaslarınızın rahatlamaya başladığını fark edeceksiniz.
  • Ardından akciğerlerinize odaklanın. İyi nefes almak hem vücudunuzu rahatlatır, hem de bunu yeterince derin ve yavaş bir şekilde yaparsanız, tüm hücrelerinize oksijen sağlayabilirsiniz. Genel olarak, stresli veya gergin olduğunuzda nefes alışınız azalır ve düzgün bir nefes alma tekniğinin sağlayacağı faydalardan yararlanmazsınız.

Ciğerlerinizden havayı boşaltırken tüm kaslarınızın rahatladığını fark edeceksiniz. Eğer bu önerilerimizi uygularsanız, hem daha sakin, hem de daha huzurlu olursunuz. 15 ile 20 dakika arasında bir süre boyunca banyo yapabilirsiniz.

Arzu etmeniz durumunda bu süre daha uzun da olabilir, ancak aşırıya kaçmamakta yarar vardır. Tam anlamıyla dinlenmek ve bebek gibi uyumak için bir bileşen daha vardır.

rahatlatıcı-banyo

Sarı Papatya

Son olarak, bir papatya çayı içebilirsiniz. Bu vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır ve onu iyi bir şekilde dinlenmeye hazırlayacaktır. Acıkırsanız çok fazla yemek yemekten kaçının. Uykunuzun etkili olmasını istiyorsanız, hafif bir salata veya bir meyve yiyin. Büyük öğünler sıkça uykusuzluğa neden olabilir.

Not: Banyo için önerilen yağlar lavanta, portakal ve sandal ağacıdır. Nane veya biberiye yağı kullanmaktan kaçınınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.