Cep Telefonuyla Uyumak Zararlı Mıdır?

Gece yatarken cep telefonunuzu kapatmak istemiyorsanız, en azından internet bağlantısını kapatıp yataktan 1 metre uzağa koyun.
Cep Telefonuyla Uyumak Zararlı Mıdır?

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Yaşadığımız çağda cep telefonunun gündelik hayattaki yeri gittikçe artıyor. Öyle ki telefonlarımızı 7/24 elimizden bırakmıyoruz. Nereye gidersek gidelim yanımıza alıyoruz ve eğer evde unutmuşsak kendimizi eksik hissediyoruz. Bu durum geceleri de geçerli. Peki, cep telefonuyla uyumak, sağlığınız için nasıl sonuçlara yol açabilir, hiç düşündünüz mü?

İşte bu yazımızda geceleri cep telefonuyla uyumak ve benzeri alışkanlıkların genel sağlığımız üzerindeki etkilerinden bahsetmek istiyoruz.

Eğer cep telefonunu yatağının yanına koyarak uyuyan milyonlarca kişiden biriyseniz, sağlığınıza şu anda fark edemeyeceğiniz bir risk altında olabilir.

Akıllı telefonlar, önemli oranda radyasyon yaymakta ve dolayısıyla, insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır.  Bu durum, günün her anı için doğrudur, ama özellikle uyurken cep telefonumuzu yakınımızda bulundurmak uykuya dalmakta güçlük yaşamamıza,, kabus görmemize ve gece birkaç kez uyanmamıza  neden olabilir. 

Cep Telefonuyla Uyumak ve Zararları

Cep telefonuyla uyumak, vücutta kendi kendini düzenleyen belli süreçlerde bir değişime yol açar. Örneğin biyolojik saat veya kalp ritmini etkiler.

Dünya Sağlık Örgütü sadece cep telefonu değil genel olarak elektronik aletlerin vücudumuz için kötü olduğunu ve kanser gelişimi olasılığını arttırdığını belirtmektedir.

Elektronik aletlerin toksik etkilerini pek çok bilim insanı önemsemese de cep telefonlarının temelde radyasyonu ve dalga uzunluklarını iyonize ederek çalıştıklarını bilmelisiniz.

Avusturalya’da yapılan bir çalışma telefonla uyumak ve akıllı telefon kullanmanın erkeklerde kısırlık ve sperm kalitesinde düşüşe neden olduğunu gösterdi. 

Ayrıca bu telefonların kullanımı,  hem erkeklerde hem de kadınlarda stres düzeyinde artırmaktadır.

Cep telefonunuzu alarm olarak kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bunun yerine normal bir çalar saat tercih etmeli ve telefonunuzu kapatmalısınız. Çünkü kullanmadığınız zaman bile telefonunuz çevreye elektromanyetik dalgalar yaymaya devam eder.

Cep telefonuyla uyumak ise bu zararlı dalgalardan daha fazla etkilenmek anlamına gelir.

cep telefonuyla uyumak

Uyurken cep telefonunuzu nerede bırakmalısınız?

Cep telefonuyla uyumak yerine iki yol izleyebilirsiniz:  ilk olarak cep telefonunu kapatın ve her zamanki yerinde bırakın (yatak sehpasının üzerinde). Uyanmak için normal bir çalar saat kullanmanız gerektiğini unutmayın.

İkincisi ise telefonunuzu başka bir odaya koymaktır. Bu alternatif daha az tercih ediliyor.

Cep telefonunuzu kapatmak konusunda rahat değilseniz ve birinin gece acil bir durum için  sizinle iletişime geçme olasılığı varsa, en azından 3G veya WiFi bağlantısını kapatabilirsiniz, bunlar radyo dalgalarından daha zararlıdır.

Uzmanlar, gece yattığınızda cep telefonunuzun vücudunuzdan en az bir metre uzakta olması gerektiğini belirtiyor. Örneğin, cep telefonunu koltukta veya sandalye üzerinde bırakabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli nokta ise bir çok kişinin yaptığı gibi, uyurken cep telefonunuzu şarj ettiğiniz sırada yastığın altına koymamanız gerektiğidir. Cihazın fazla ısınması nedeniyle patlaması, yüz veya ellerinizin yanması söz konusu olabilir. 

Birçok yastık çok çabuk ateş alan maddelerden yapılmaktadır ve bu da bizi uyurken büyük tehlikeye sokar, çünkü çevremizde olan bitenin farkında değilizdir.

Bunun yanında cep telefonuyla uyumak, aksiyete oranını arttırmaktadır. Sürekli uyanık oluruz, bir şey olmasını bekleriz, her gelen mesaj veya bildirimle gece uyanır, e-mail veya sosyal ağlara bakarız.

Bu alışkanlık stres, uykusuzluk, zayıf konsantrasyon, bilişsel problemler, verimsizlik, kabus görme ve baş ağrısı gibi sorunlara yol açar.

Cep telefonu kullanırken uygulanabilecek “sağlıklı” alışkanlıklar

  • Aramalarınızı kısa tutun veya uzarsa bir kaç dakikada bir öteki kulağınıza telefonu alın.
  • Eğer mümkünse aramaları “hands-free” sistemiyle kullanın.
  • Telefonu kulağınızın ve başınızın yanında tutmaktan kaçının. 
  • Çocukların cep telefonu kullanmasına izin vermeyin, oyuncak olarak bile!
  • Sinyalin düşük olduğu yerde cep telefonuyla konuşmayın, çünkü bu durumda cihaz daha güçlü radyo dalgaları yaymaktadır. 
  • Cep telefonunuzu vücudunuz üstünde değil (erkekler özellikle pantalonun arka cebine koyuyor), çantanızda vs. taşıyın  ve cildinizle temas etmemesine özen gösterin.
  • Masa veya sehpanızda bir metre kadar uzağınızda tutmaya özen gösterin.

Gördüğünüz gibi cep telefonuyla uyumak alışkanlığından kurtulmak için telefon kullanmaya biraz ara vermek gereklidir.

Geceleri, dinlenmek ve uyumak içindir. Böylece gün içinde kullanacağımız enerjiyi toplayabiliriz. En iyisi uyandığımızda da cep telefonundan uzak durmak ve işe gitmek için evden çıkana kadar kullanmamaktır.

cep telefonuyla uyumak ve elektronik aletler

Cep telefonuyla uyumak ve diğer elektronik aletleri aşırı kullanmaktan kaçındığımızda uykumuzun kalitesi artacak ve stres seviyemiz azalacaktır.

Bu konudaki çalışmalar kesin bir sonuca ulaşmış olmasa da uyuduğunuz odada telefon, televizyon veya bilgisayar bulundurmamaya çalışın.

Odanızda elektronik aletler varsa da bunları kapatıp fişlerini çekin. Uyumadan önce modemi kapatın ve cep telefonunu kullanmamaya çalışın. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.