Cep Telefonu Kullanmanın Bilmediğiniz 4 Negatif Etkisi

Her ne kadar cep telefonunun hayatımızı çok kolaylaştırdığı hakkında hiç şüphe olmasa da bazen onu çok kullandığımız da oluyor ki bu sağlığınızı direkt olarak etkiler.
Cep Telefonu Kullanmanın Bilmediğiniz 4 Negatif Etkisi

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Cep telefonları, hayal edebileceğimizden daha zararlıdır. Öte yandan cep telefonu kullanımının negatif etkileri, günümüzde tamamen fark edilmeden geçiyor. Bu nedenle onları keşfetmemiz için ve cep telefonu kullanmanın ne demek olduğunu anlamak için buna biraz ışık tutmak gerekli.

Yıllar geçtikçe cep telefonları öylesine gelişti ki artık onlar için küçük laptoplar diyebiliriz.Öte yandan hayatımızı kolaylaştıran birçok pozitif elemente sahip olmasına rağmen, o kadar da pozitif olmayan pek çok elemente de sahiptir.

Cep Telefonu Kullanımının Negatif Etkileri

Günümüzde cep telefonu kullanımının pek çok negatif etkisi olsa da biz bu yazıda sadece dört tanesine odaklanacağız. Bunlar en önemli olduklarını düşündüklerimiz ve sağlıklı bir öğrenme için daha derin bir açıklama gerektirenlerdir.

1.Cep telefonu oyalanmanıza neden olur

cep telefonu kullanmanın sağlığa zararları

Çalışırken ya da ders çalışırken cep telefonunuz nerede? Muhtemelen size yakın bir yerde, cebinizde ya da masanızın üzerinde.

Sonra eğer bir çağrı, mesaj ya da mail alırsanız…işte orada. Öte yandan tüm bunlar çok sağlıksızdır.Cep telefonu kullanımının negatif etkilerinden biri, konsantre olmamızı engellemesi ve bizi, her zaman gelebilecek muhtemel bir kesinti için tetikte tutmasıdır.

İş yerinde ya da ders çalışırken ne kadar konsantre olduğumuzun bir önemi yoktur. Cep telefonu çalınca ona bütün dikkatimizi vermekten kaçamayız.

Bu, tüm zamanımızı işimize veremediğimiz ve gördüğümüzle maruz kaldığımız arasında sosyal medya tarafından dikkatimizin dağıtıldığı anlamına gelir. Sonunda da gerçekten önemli olanı erteleriz.

  • Cep telefonunu çantanızda sessize almak, başka bir odada tutmak ya da sırt çantanızın içinde tutmak çok daha iyi bir alternatiftir. Bu sayede her zaman onun farkında olmaktan kaçınırsınız.

2. Andan daha çok zevk almamızı engeller

Bu çok önemlidir, çünkü ne zaman bir geziye çıksak ya da güzel bir andan zevk almak istesek (havai fişek, birinin doğum günü…) aklımıza gelen ilk şey fotoğraf ya da video çekmek olur.

Defalarca, o fotoğraf ya da videoları sosyal medyaya hemen o an yüklemek ve “beğeni” almaya başlamak isteriz. Bu gerçekten bu kadar önemli mi?

En güzel şeyleri bir ekrandan doğru görmeyi ve tecrübe etmeyi öğrendik. Cep telefonunuzu uzağa koymak ve anın tadını çıkarmak yerine, fotoğraf çekmeyi ve arkadaşlarımızın ne kadar beğeneceğini görmek için onu paylaşmayı düşünüyoruz. Bu, cep telefonlarının en büyük ve en üzücü dezavantajlarından biridir.

3. Sağlığınız için bazı riskler taşır

cep telefonu riskleri

Tüm bu yukarıdakilerle birlikte, cep telefonu kullanmanın negatif etkilerinden bir diğeri, sağlığımızı riske atmaktır.Televizyonda yolda yürürken elektrik direğine çarpan insanlar görürüz çünkü cep telefonlarına bakmakla fazla meşguldürler.

Diğerleri trafik kazası yapar çünkü cep telefonlarından dolayı önlerini bile görmezler.Bu nedenle, sadece sağlığınızı riske atmakla kalmaz, aynı zamanda başka insanların hayatını da riske atar.

Şunu unutmayın ki araba sürerken telefonuna bakan biri kolayca bir yayayı ezebilir. Cep telefonları gerçekten, onları bir saniye bile sessize alamayacağımız kadar bağımlılığa neden oluyorlar mı?

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?  Akıllı Telefon Sendromunu Duydunuz mu?

4. Sosyal ilişkilerinize zarar verir

konuşmayan karı koca

Cep telefonu kullanmanın negatif etkilerinin sonuncusu, sağlığınız için risk oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda sosyal ilişkilerinize de zarar verir.

Pek çoğumuz bir restoranda sessizce yemek yiyen dört kişilik bir aile görürüz ve hepsi elinde telefonlar, bir şey yazarlar, ararlar ve ondan zevk alırlar. Pek çok kişiye gelecekte olabileceklerle ilgili mutsuzluk ve umutsuzluk veren bir sahnedir. Eğer birbirleriyle konuşmayacaklarsa neden insanlar, yemek yemek için restorana gider?

Cep telefonları, diğer insanlarla yüz yüze etkileşim gibi muhteşem anları kaçırmaya neden olur.Cep telefonu bağımlılığı olduğu iddia edilen ve onu ellerinden hiç düşüremeyen insanlar vardır.

Kendinizi bu grubun bir parçası olarak görüyor musunuz? Eğer cep telefonunun bu negatif etkileri çözülemezse ve zamanla daha da kötü hale gelirse neler olabileceğini düşünüyor musunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.