Sigara Bağımlılığına Karşı Doğal Çözümler

· 26 Aralık, 2015
Meyankökü, sigara taşıma alışkanlığınızın yerine geçerek tütünün neden olduğu gerginlik ile savaşmanıza yardımcı olur. Böylece sigara içme dürtüsü ile başa çıkmanıza ve vücudunuzu toksinlerden arındırmanıza psikolojik olarak destek sağlar.

Sigara içen herkes sigarayı bırakmanın ne kadar zor bir şey olduğunu bilir. Çünkü bırakma niyetlerine rağmen bu alışkanlık mücadele etmesi çok güç bir bağımlılığa neden olur. Günümüzde, dünyanın her yerinden sigarayı bırakmanın bir yolunu arayıp hayat kalitelerini yükseltmek isteyen binlerce insan var.

Akciğer, ağız, boğaz ve gırtlak kanserinin bir numaralı sebebi olan sigara içmek, ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Mesanede, böbrekte, pankreasta, kalp ve damar sisteminde ve daha birçok organda hasara neden olabilir. Bütün bu problemler sigaranın yapısının sağlık üzerindeki etkisinden kaynaklanmakta. Belli çalışmalar, bu zehirli maddelerin sigara içen kişiyi etkilediği kadar çevresinde onun dumanını soluyan kişileri de etkilediğini ortaya koymaktadır.

Sigarayı bırakmak isteyenler genellikle bıraktıklarında ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinden korkma eğilimindedirler. Ancak bu, kişinin defalarca hissedeceği şey olmasına rağmen en fazla bir ya da iki ay içerisinde üstesinden gelinebilir. Açıkçası bu durum kişilerin psikolojilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hala sigarayı bırakmadınız mı? Eğer sigaradan vazgeçmek sizin için çok zorsa, aşağıda sigarayı bırakmanıza yardım edecek en iyi çözüm önerilerini bulabilirsiniz.

Meyankökü

Sigara içmek için can attığınızda, bir parça meyan kökünü emmenizi öneriyoruz. Bu çok iyi bir çözümdür. Çünkü böylece elinizde ve ağzınızda sigara tutma alışkanlığınızı taklit edersiniz. Ayrıca meyankökü vüduzunuzu toksinlerden arındıracak ve tütünden tiksinmenizi sağlayacak maddeleri barındırır.

Ayçiçeği

sigara 2

Ayçiçeği çekirdekleri, yoksunluk belirtileri ortaya çıktığında sigara içme isteğine karşı oldukça etkilidirler. Çekirdekleri çiğ yemek en iyi yöntemdir fakat değişik tariflerle de yiyebilirsiniz.

Papatya

Papatya çayı sigarayı bırakmada oldukça etkili bir içecek olabilir. Hazırlamak için, bir çay kaşığı papatya çiçeğini kaynamış bir bardak fincana katın ve bekleyin. Günde iki defa içebilirsiniz.

Kediotu

sigara 3

Yatıştırıcı özelliği sayesinde kediotu sigara içme isteğinizi ve bununla alakalı rahatsızlığınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Çünkü bu ot rahatlamanıza ve kolayca uykuya dalmanıza yardım eder. Kapsül şeklinde yutarak ya da çayını hazırlayarak tüketebilirsiniz. Çayını hazırlamak içim 15 gram kediotu kökünü bir bardak suya karıştırın ve bir gece beklemeye bırakın.

Meyve ve sebze suyu

Meyve ve sebze suları sadece sigara içme isteğinizi kontrol etmeye yardımcı olmakla kalmaz ayrıca vücudunuzdaki organların temizlenmesine de büyük katkıda bulunur. Böylece bu kötü alışkanlık nedeniyle vücudunuza girmiş olan birçok zehirli maddeden de kurtulmuş olursunuz. Meyve sularını elma, üzüm gibi meyvelerden hazırlayabilir ya da bunları havuç, kereviz, soğan, ıspanak gibi sebzelerle karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Zencefil

sigara 4

Sigara içme isteğinizi kontrol etmek için kullanılabilecek bir diğer oldukça etkili yöntem ise bir parça zencefil kökü çiğnemektir. Bu birçok insan için zencefilin baharatlı tadından dolayı çok hoş olmayabilir. Fakat çok etkili bir yöntem olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Sarımsak Kürü

Sarımsak vücudunuzun arınmasına yardımcı olabilecek çok sağlıklı bir yiyecektir. Aynı zamanda, sigara içme alışkanlığına karşı savaşta da yardımcı olabilir. “Sarımsak kürü” sabahları aç karnına iki diş çiğ sarımsak, öğle yemeklerinden önce iki diş sarımsak ve bir bardak limon suyu, akşam yemeğinden önce de iki diş sarımsak yemekten oluşur. Bu yöntem gayet etkilidir. Fakat düşük tansiyon hastaları ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişiler için uygun değildir.

Yulaf

sigara 5

Yulaf suyu size birçok yönden fayda sağlayabilir. Özellikle vücudunuzu arındırmak ve sağlığınıza her yönden dikkat etmek söz konusuysa oldukça etkilidir. Kilo vermede de kullanılan bu çözüm, sigarayla vücudunuza giren yabancı maddelerin atılmasında oldukça başarılıdır. Hazırlamak için, iki yemek kaşığı yulafı bir bardak suya koyup kaynatın. Hazırladığınız kürü yemeklerden sonra içebilirsiniz. Ayrıca yulaf, sigaranın yoksunluk belirtileriyle de başa çıkmanıza yardımcı olur.