Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olan Bitkiler

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olan Bitkiler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Sigara içmek sağlığınızı tehdit eden en kötü alışkanlıklardan bir tanesi olmasına rağmen bir bağımlılıktır. Bu bağımlılığın sebebi ise nikotin ve içinde bulunan, her gün sigara içmeye devam etmenize, hayatınızı değiştirmenize neden olan kanserojen maddelerdir. Sigara içmeye devam ettiğiniz her gün sağlığınız kötülemeye devam eder. Sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitkiler sayesinde bunu çözebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak güçlü bir irade ile tütün kullanımının sebep olduğu sorun ve yan etkilerinin iyileşmeye başlayacağı yepyeni bir hayata başlamak için duyduğunuz kararlılıkla mümkündür. Sigarayı bırakmak için profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz ya da bir doktora gidebilirsiniz.

Bunu motivasyonunuzla yapmanız da mümkün. Kendi başına sigarayı bırakmış birçok insan var ve siz de onlardan bir tanesi olabilirsiniz. Öz ellikle günde 20 ya da daha fazla sigara içiyorsanız, irade, azim ve daha sağlıklı bir yaşam sürme ihtiyacı sigarayı bırakma sürecinizde size yardımcı olacaktır. 

Az sonra bahsedeceğimiz sigarayı bırakmaya yardımcı bitkiler, sigara içme ihtiyacınızı azaltabilir, bu dürtüyü baskılayabilir ve sizi rahatlatabilir. Bu bitkileri her yerde bulabilir, marketten veya aktardan satın alabilirsiniz.

Kullanımları da çok kolaydır. Bitkilerin bahsettiğimiz özelliklerinden faydalanmak için onları günlük yemeğinize katmanız yeterli. Size düşen şey; daha çok egzersiz yapmak ve daha gözünüzü bile açmadan o ilk sigarayı içme isteğine karşı her şeyden fazla karşı koymak. 

Passiflora ya da Çarkıfelek Çiçeği

Bu çiçeğin en önemli özelliklerinden biri de bağımlılık yapıcı maddeye karşı duyulan ani krizlerin etkilerini azaltması, kişiyi rahatlatması ve dinlenmenize yardımcı olmasıdır. Çarkıfelek çiçeğini hazırlamak için taç yapraklarını ve meyve kısmını kuru olarak kullanın.

Taç yaprak ve meyve kısmını bir yemek kaşığı yardımı ile alın ve içinde kaynar su bulunan çaydanlığınıza koyun. Ardından 10 dakika bekleyin. Bunu uyumadan önce içebilirsiniz. Bu sayede daha zinde ve rahatlamış bir şekilde uyanacaksınız.

Meyankökü

Meyankökü yüzyıllardır tütün yerine kullanılmıştır. Meyankökünü çiğnemek sizi rahatlatır, gevşetir, fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlar ve içindeki maddeler yalnızca sigara krizlerinin etkilerini azaltmakla kalmaz aynı zamanda cilt kanserinin de önüne geçer.

İçinde az miktarda toksin bulunur ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için diyabeti olan hastaların kullanması için uygun değildir.

Meyankökünü pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. İster toz halinde, ister demleyerek, ister kaynatarak, isterseniz de yalnızca çiğneyerek. Aktarlarda satılan meyankökü sakızlarından bile alabilirsiniz.

Zencefil

sigarayı bırakmaya yardımcı zencefil

Zencefil özellikle sindirim sisteminiz açısından oldukça faydalıdır. Bu sebeple pek çok yemeğin ve ilacın içinde kullanılır. En çok kullanılan kısmı ise kök bölümüdür ve bir çaya karıştırılıp içilebilir.

Zencefil sigara içmek için duyduğunuz ihtiyacı bastırır ve meyankökü gibi güçlü aromasıyla sizi rahatlatır. Sigara içmemeniz için kafanızın sürekli sigaraya kaymasını önler.

Hint Dutu

Hint dutu pek çok kültürde tedavi amaçlı kullanılan, sağlığımız üzerinde inanılmaz olumlu etkileri bulunan ve oldukça karakteristik bir meyveye sahip bir bitkidir. Sigara bırakmayı isteyen kişiler hint dutunu demleyerek kullanabilirler.

Bu sayede yalnızca sigara içme isteğiniz azalmayacak, bunun yanında bir de sindirim sisteminiz de düzene girmiş olacak.

Kendi kendinize bu kötü alışkanlıktan kurtulacağınızı söylemeniz, bu konuda iradeli olmanız sigarayı bırakmanızda size büyük yarar sağlayacaktır. Gün içinde içtiğiniz sigara adedini azaltabilir, spor yapabilir ve hangi zamanlarda sigara içme isteği duyduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Örneğin, uyandıktan sonra, kahve içtiğinizde, arkadaşlarınızla buluştuğunuzda vb…

Tıbbi özelliği bulunan sigarayı bırakmaya yardımcı bu bitkiler sizin en büyük yardımcılarınızdan olacak; ama unutmayın, iradeli olmak sigarayı bırakmada yapabileceğiniz en iyi ve en önemli şey.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • How to Handle Withdrawal Symptoms and Triggers When You Decide to Quit Smoking [Fact sheet]. (2010).
  • Ministerio de Sanidad de España, Guía para dejar de fumar, 2005
  • Ministerio de Sanidad de España, “Programa para dejar de fumar”, en web 
  • Fundación del Corazón, “Cómo mejora el organismo al dejar de fumar”, en web 
  • «Medicina tradicional: estudios preclínicos de plantas con propiedades ansiolíticas». El Residente. Mayo-Agosto 2011.  

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.