Can Yakan Bağımlı İlişkiler

Duygusal bağımlılık tam anlamıyla bir probleme dönüşebilir. Hayatınız tamamen başkasının çevresinde dönmeye başladığında ve kendinize ait bir alan kalmadığında zincirlerinizden kurtulmayı düşünmenin zamanı gelmiş demektir
Can Yakan Bağımlı İlişkiler

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bağımlı olmak gerçekten can yakan türden bir aşktır. İronik öyle değil mi? Aşık olmak gibi harika bir şey birdenbire berbat bir çileye dönüşebilir. Bu durum kendinizi başka bir kişiye sağlıksız bir biçimde bağımlı hale getirdiğinizde ortaya çıkar.

Hiçbir insanın tamamen bize ait olamayacağını anlamakta zorlanabiliriz, çünkü bir çeşit “sahiplenme” olan bu konu hakkında çok fazla derinlemesine düşünmeyiz. Şu anda birisine ait olduğunuzu veya birisinin size ait olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Değişime öncelikle buradan başlamanız gerekir.

Bağımlı ilişkiler: Aşk ne zaman can yakar?

İki insan arasındaki her ilişkide çekişmeler olur. Bu tamamen doğaldır ve beraber büyüyüp gelişmenin bir parçasıdır.

ipteki kalp

Ancak partneriniz dünyanızın merkezi olmaya başladığında ve normal hayatınızı yaşamanıza engel olan bir bağımlılık oluştuğunda gerçek bir problemle karşı karşıya olduğunuzu anlamanız gerekir.

İki insan hayatlarını ve sevgilerini paylaşmak için, birbirlerine saygı duymak için bir karar vermek zorundadır ve bunu yaparken beraber yaşamanın birbirlerine bağımlı olmak anlamına gelmediğini de düşünmeleri gerekir. Tabii ki karşıdakinin kişisel alanına saygı duymaya devam etmelidirler ancak buna rağmen ilişki yürümüyorsa yapacak bir şey yok.

Hayatta kendinizden başka kimseye bağımlı olamazsınız. Kendinizi başkasının ellerine bırakmak intihar etmek gibi bir şeydir. Bu nedenle bağımlı tiplerin karakteristik özelliklerine dikkat etmeniz gerekir:

  • Öz saygıları partnerlerinin onlara söylediği veya söylemelerini beklediği şeylere bağlıdır.
  • Partnerlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için sergilenen normal davranışlardan daha öte sorumlulukları olduğunu düşünürler.
  • Partnerleri ile aralarında bir sınır çizgisi yoktur.
  • Reddedilme korkusu yaşamadan partnerinin söylediklerinin tersini düşünemezler.
  • Bir ilişkiyi sonlandırdıkları zaman hemen ardından yenisi başlar.
kalp riskte
Eğer bu tanımlamalardan birinin sizin ilişkinize uyduğunu düşünüyorsanız muhtemelen duygusal bağımlılık yaşıyor veya yaşamaya yakın olabilirsiniz.

Sizi birbirinize bağlayan bağları biraz gevşetin

Bir halatı sıkı sıkıya tuttuğunuz zaman elinizden kaymaz değil mi? İpi biraz gevşettiğinizde hissettiğiniz acı neyse şu an sizin kendinize yaptığınız şey tam da odur!

Ancak bu durum elinizde değil kafanızda gerçekleşir. Size hiçbir faydası olmayan birisine kendinizi bağlamışsınızdır. Bu bağı gevşetmek o kadar da kolay değildir çünkü insan bazen biraz mazoşist olup kendine ızdırap veren bu acıyı devam ettirmeyi tercih edebilir.

Karşınızdakini bırakıp bırakmamakta emin değilseniz ya da bırakmanız gerektiğini düşünüp de kendinizi bunun için hazır hissetmiyorsanız şu an bunu bir kerede halletmek için en iyi zamandır.

kaybolan erkek ve karşısındaki kadın

Hissedeceğiniz özgürlük hissinin tarifi yoktur. Mükemmel bir iç huzura ereceksiniz. Şimdi korkuların, güvensizlik hissinin ve düşük öz saygının yok olduğunu göreceksiniz, çünkü daha önceden karşınızdaki kişinin kendinize olan saygınızı yönetmesine izin veriyordunuz.

Fakat… Bu sizi mutlu edecek mi? Özgürlük harika bir histir ancak ilk başta sizi mutlu etmekten çok canınızı acıtabilir. Yine de karşınızdaki kişinin kontrolünde ölmeyi kabullenemezsiniz. Zincirlerinizi kırmanız gerekir. Çünkü bu acıyı çekmeyi tercih eden sizsiniz, kimse sizi zorlamıyor.

Evet, bu ilk adımı atmak zordur ve kendinizde yeterli gücü hissedemiyorsanız yardım istemelisiniz. Yardım almadan bu zorlukla yüzleşecek cesareti kendi başınıza bulamayabilirsiniz.

Daha fazlası…

Bu duruma gelmenize sebep olan şey nedir? Geçmişte birini kaybetme korkusuna neden olabilecek bir şey mi yaşadınız? Ya da aşk başınızı mı döndürdü?

Bazen aşk uyuşturucu gibi olabilir. Devamlı partnerinizi düşünmek ve her an onunla beraber vakit geçirmeyi istemek normaldir… Ancak kendiniz olmaya devam edemezseniz duygusal bağımlılık zararlı ve ezici bir hal alabilir.

rüzgar ve güller

Eğer partnerinizi terk ederseniz ne olacak? Belki de hemen yeni birisini bulmaya çalışırsınız. Bu çok ciddi bir problemdir çünkü yalnız kalmayı bilmediğiniz anlamına gelir! Bu uyuşturucuya ulaşmak için sürünmeniz gerektiğini bilseniz bile mutlu olmak için ona ihtiyacınız vardır.

Böyle yapmak yerine yardım isteyin, sesinizi duyurun ve gözlerinizi artık gerçeklere açın. Canınız yanacak, acı çekeceksiniz (sanki devam eden durum acı çekmenize neden olmuyor mu?), kendinizi farklı hissedeceksiniz. Yalnız kalmayı öğrenin ve yalnızlıkla aranızda barış ilan edin. Bu dünyada kendinizi güvensiz ve yalnız hissetmenize gerek yok. En yakın arkadaşınız sizsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.