Mutlu ve Yalnız Olmak: Mümkün müdür?

Kişisel olgunluk ve denge iki insan arasında büyüyecek olan bir ilişki için en önemli ögelerdir. Bir ilişkiyi sürdürmek ve mutlu olmak için öncelikle kendinizi sevmek zorundasınız.
Mutlu ve Yalnız Olmak: Mümkün müdür?

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2019

Bazı insanlar her ne kadar mutlu olabilmeyi bir ilişkiye sahip olup olmamalarına bağlasalar da; aslında yalnız ve mutlu olabilmek de mümkün. Sizi temin ederiz ki yalnız olmak da birçok açıdan avantajlı bir durumdur. Haydi birlikte göz atalım.

Yalnız Olmanın Avantajları

Yalnız olan ve bir partner bulma konusunda umutsuz insanları bilirsiniz. Toplumun anormal olanları oldukları için yalnız olduklarını ve ellerini tutacak bir partner bulamadıkça hep bir boşluk içinde ve eksik olacaklarını düşünürler.

Ancak mutluluğu hayatımızda bir partnerimizin olup olmamasına bağlamak yanlış bir düşüncedir. Böyle düşünen insanlar, yalnız olmanın konforunu, kendi yaşam dengelerini kurabilmenin rahatlığını, sadece yalnız iken edinilebilecek tecrübelerin varlığını bilemezler.

Hayatımızda, öbür yarımız olarak adlandırılabilecek birine sahip olmak elbette mutluluk verici bir durumdur ve hayatımızdaki dengeyi kurmuşuz hissi yaratır, ancak hepsinden önemli olan, kendimizi sevebilmeyi öğrenmektir. İki insan arasında önemli olan, denge ve kişisel olgunluğun varlığıdır.

Böylelikle, her iki taraf da duygusal bütünlüğü ve karşılıklı saygıyı temin etmiş olacaktır. Haydi şimdi, yalnız olmanın avantajları neler, birlikte göz atalım.

Şu da ilginizi çekebilir: Tarihi Bilgelikten 3 Mutluluk Sırrı

1. Kendinizi dinleyin ve kendinizi daha iyi tanıyın.

mutlu ve yalnız olmak

Yalnız olmak, kendinize daha fazla vakit ayırmanıza ve kendinizi daha sık dinleyebilmenize olanak tanır. Bu zamanı, nelerden hoşlandığınız ve nelerden hoşlanmadığınızı ve en çok neyi istediğinizi daha iyi anlayabilmek icin değerlendirin.

Genellikle ilişkilerde bir taraf, kendisininkilerden çok diğer tarafın ihtiyaçlarını önemser. Tehlikeli olabildiğini farketmeksizin, kendimizi ikinci plana atarız. Yalnız olmak, kendimiz için zaman harcayabilmemize olanak sağlar. Biraz bencil olun ve sadece kendinizi düşünün.

Kendinize ilgi gösterin, ihtiyaçlarınızı dinlemeye vakit ayırın ve dengenizi yalnız olarak oluşturun. Kendinizi dinlemeyi ve sevmeyi öğrenin.

2. Bir birey olarak büyüme zamanı, kendinize özel zaman.

kadin yazar

Bazı ilişkiler, travmatik bir sonla biterler ve bu da hayata karşı olan iyimserliğimizi, kendimize olan güvenimizi büyük oranda zedeler. Yalnız olduğunuz zamanları, kendinizi daha iyi tanımak, yaralarınızı sarmak ve hayatınızın merkezini yeniden belirlemek için kullanabilirsiniz.

Nasıl bir insanla birlikte olmak istediğinizi düşünün, limitlerinizi ve duygusal bir ilişkide neleri kabul edebileceğinizi belirleyin. Bunları düşünerek kendinizle vakit geçirmekten keyif alın. Kendinizi sevin ve dünyadaki en müthiş insan olduğunuzu ve yalnızlığın size mutluluk verdiğini düşünün.

3. Arkadaşlarınıza ve hobilerinize zaman ayırın.

arkadaslik

Sevdiğiniz şeyleri yapmak için vakit bulabilmekten daha güzel bir duygu olamaz. Resim yapmak, yeni bir yabancı dil öğrenmek, bir kursa gitmek? Tam da şu an, sevdiğiniz şeyleri yapma zamanı. Bu özgürlüğün tadını çıkarın.

İlişkilerimizde bazen, hoşumuza giden, bize iyi gelen şeyleri yapmaktan vazgeçeriz; çünkü zamanımızın çoğunu partnerimizle geçiriyoruzdur. Artık, kimseye herhangi bir açıklamada bulunmaksızın, dilediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz.

Yalnız başınıza veya arkadaşlarınızla bir seyahate çıkabilirsiniz. Yalnız olmak kötü bir şey değil, siz dünyadaki en önemli insansınız. Kendinizle, arkadaşlarınızla, ailenizle, evcil hayvanlarınızla vakit geçirmekten ve yalnız olmaktan keyif alın.

Bu yazımıza da bir göz atın: 5 Mutluluk Türü

4. Bir bütün olarak hissetme vakti geldi.

mutlu ve yalnız olmak

Bazıları, kendilerini tanımak ve sevmekten önce, diğer yarılarını bulmak için arayışa girmeyi gerekli görürler. Bu düşünceyi takıntı haline getirirsek, kendimizi eksik hissetmeye başlamamız kaçınılmaz. Şu andan itibaren kendinizi artık bütün ve sağlıklı bir insan olarak görmeye başlamalısınız.

Siz kendinizle vakit geçirmekten keyif aldığınız müddetçe, sizi hakeden, sizi siz olduğunuz için sevecek ve varlığıyla sizi mutlu edecek doğru insan sizi nasılsa bulacaktır. İlle de öbür yarınız olmak zorunda da değil üstelik.

Karakter, tutku, erdem ve de hata açısından birbiri ile uyumlu kombinasyonda herhangi iki insan pekala mutlu ve istikrarlı bir birlikteliği yürütebilirler. Bununla birlikte, kendine güveni olan, sağlam karakterli, güzel ve de yalnız başına bir bütün olduğunuza olan inancınızı koruyun.

Ayna karşısında olduğunuz zamanlarda gülümseyin ve unutmayın; yalnız veya biri ile birlikte, en önemli şey, sizin mutluluğunuz. Kendinizi sevmeyi öğrenin, kendinize olan güveninizi besleyin ve bir saniyeliğine bile olsa, mutlu olmanın önkoşulunun bir ilişki  olduğunu düşünmeyin.

Bazen kendimizi zehirli ve zararlı ilişkiler yaşarken bulur ve en doğru çözümün yalnızlıktan geçtiği düşüncesine kapılırız. Ancak asıl olan, kapılarınızı dış dünyaya tamamen kapatmaksızın, kendi varlığınızla mutlu olabilmeniz, bağımsızlığın kıymetini bilebilmenizdir.

Aşk her zaman yaşamaya değer bir maceradır, ancak kendi yüreğinizin sesini hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.