Bilmediğiniz 5 Mutluluk Türü

Mutluluğun 5 farklı türünün olduğunu biliyor muydunuz? Bunlar size çok farklı görünse de çeşitli deneyimlerle yaşadığınız mutluluk türlerinin hepsi bir yönden benzeşir: neşe dolu hissetmenizi sağlar.
Bilmediğiniz 5 Mutluluk Türü

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Deneyimleyebileceğiniz 5 farklı mutluluk türü vardır. Daha önce bu şekilde hiç düşünmemiş bile olabilirsiniz. Mutluluğun tek bir çeşidi olduğunu mu düşünüyordunuz?

Mutlu olmak, endişelerden uzaklaşmak, sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirmek, gezmek ve hayattan daha yoğun bir şekilde keyif almak için daha çok anda ve şimdide kalmak gerektiğini herkes bilir.

En çok dikkat etmeniz gereken nokta nedir? Size gerçekten mutluluk veren durumlar nelerdir?

Herkesin yaşadığı 5 mutluluk türü

1. Günlük zevkler

kahve ile koltukta dilenmek

İster inanın ister inanmayın ama hayatınızın her günü, olumlu duygular hissetmenizi ve mutluluğa ulaşmanızı sağlayacak bir sürü zevk veren deneyimle doludur.

Bu noktaya gelebilmek için özel bir şeye ihtiyacınız var mı? Doğrusu aslında yok çünkü şu yaygın söylemi hatırlarsak, mutluluk bazen en ufak en sıradan şeylerden gelir.

Bunlara daha fazla dikkat etmeniz ve egzersiz yapmanın, sabahları ilk kahvenizin kokusunun tadını çıkarmanın, biraz kitap okuyarak vakit geçirmenin ya da yüksek ihtimalle başarı getirecek bir iş projesi üzerinde çalışmanın bile size mutluluk verme şansının yüksek olduğunu anlamanız gerekir.

Buna da bir göz atın: Kendiniz olun ve mutlu olun

2. Zamanın akıp gitmesi

dışarıda kitap okuyan kadın

Bu durumu kesinlikle yaşamışsınızdır ama adı size tanıdık gelmeyebilir. Bazen yaptığınız aktiviteye kendinizi o kadar kaptırırsınız ki zamanı ve etrafınızda olanları unutursunuz, bu yüzden de zaman birden akıp gitmiş gibi hissedersiniz.

Bu durum resim yaparken, yazarken, fiziksel bir aktivite yaparken başınıza gelmiş olabilir, yapmaktan keyif aldığınız her şey size bu durumu yaşatabilir.

Bu mutluluğunuzun bir meyvesi. Örneğin matematiği seviyorsanız, hesaplamalar yaparken ya da sayılarla veya formüllerle uğraşırken zaman sizin için akıp gider.

Bu kişiden kişiye büyük ölçüde değişen bir mutluluk türüdür.

Sizin durumunuzda ise…peki size yaparken dış dünya yokmuş gibi hissttiren şey nedir?

3. İlişkilerde mutluluk

iki arkadaş

İnsan sosyal bir canlıdır, bu yüzden başkalarıyla güçlü ve sağlıklı bağlar kurmak bizim için çok önemlidir.

İyiliğimiz için bazen yalnız kalmamız gerekse de etrafınızda sizi seven, güvenebileceğiniz ve beraber güzel anlar paylaşabileceğiniz insanlar olması harika bir histir.

4. Başka bir mutluluk türü hedeflerinize ulaşmak

Hiç ulaşmanız gereken bir hedefiniz var mı? Bunlar değerlerinizle uyuşuyor mu? Bunların birbirine uyuyor olması başka bir mutluluk türü getirir.

Bu hedefe ulaştığınızda hayatınızı zenginleştirir; tamamlanmış, motive ve kendinizden memnun hissetmenizi sağlar. Bu da özsaygınızı artıran oldukça olumlu bir gelişmedir.

5. Hayatınızın bir anlamı var mı?

hayatın anlamı ve mutluluk

Birçok insan hayatının bir anlamı olmadığını düşünerek kendini kaybolmuş, hevesi kırılmış ve üzgün hisseder. Bu, kimi zaman duygusal boşluklarımızın, bazen de labirentten çıkmaya çalışıyormuşuz gibi hissetmemize sebep olan çözülmemiş sorunlarımızın bir sonucudur.

Var olmanızın bir amacı olduğunun, sadece “var olmak” için bu dünyaya gelmediğinizin ve başarmanız gereken görevler olduğunun farkında olmak da size başka bir tür mutluluk verir.

Gitmek istediğiniz yolun ne olduğunu bilmek bazen zordur. Ancak, zamanla burada olmanızın bir amacı olduğunu öğrenirsiniz. Hayatımızı muhteşem hale getirme motivasyonuna sahip olmak mutluluk için olmazsa olmazdır.

Herkesin dünyaya katacak bir şeyi vardır. Peki ya siz ne katabilirsiniz?

Bu beş tür mutluluğun her biri eşit derecede önem taşır ve eğer bunlardan herhangi biri mutluluğunuzun sebebiyse, hayatınızda bir dengeye ulaştığınızın en iyi göstergesi budur.

Bu beş yönden de mutlu olmaya hazır mısınız? Mutluluk belirli bir hedefe ya da duruma indirgenemez. Mutluluğun gizlenmiş olduğu birçok yer vardır ve onu bulmamız için bizi bekliyor. Hemen bugünden başlayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Csikszentmihalyi, Mihaly (2008) Fluir: una psicología de la felicidad. Madrid: Debolsillo

  • Frankl, Viktor (2005) El hombre en busca de sentido. Herder


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.