Büyük Başarılar Hedeflediğinizin 7 Göstergesi

Başarıya giden doğru yolda mısınız? Bu yazıda başarıya giden yolları keşfedin ve başarıyı kendinize nasıl çekeceğinizi öğrenin.
Büyük Başarılar Hedeflediğinizin 7 Göstergesi

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hayatınızın bazı dönemlerinde başarılı olmanızı sağlayacak insanlar tanır ve yeni deneyimler edinirsiniz. Bu gibi şeylerin size verdiği ilhamı nasıl değerlendirdiğiniz tamamen size bağlıdır. Bunu “normal” bir şeyler için kullanabileceğiniz gibi, çok daha büyük başarılar elde etmeyi de hedefleyebilirsiniz.

Başarının kariyer sahibi olmak ya da sağlam bir sermayeyle ilişkilendirilmesi normaldir ancak başarı bunlardan çok daha fazlasıdır.

Yapmanız gereken, başarının sizin için ne anlam ifade ettiğini bulmak ve amaçlarınıza giden doğru yolda olup olmadığını anlamaktır.

Bugün, başarı sizin için ne ifade ederse etsin ona giden doğru yolda olup olmadığınızı anlamanın 7 göstergesinden bahsedeceğiz.

Büyük Başarılar Hedeflediğinizin 7 Göstergesi

1. Eylem odaklı mısınız?

Her şeyden önemlisi, üstünüze düşen görevi yapabilecek olmanızdır. Daha da önemlisi, başarıya giden yolda hata yapmaktan korkmamaktır.

Eğer başarısız olursanız, hedeflerinize odaklanın ve ilerlemeye devam edin. Engelleri aştıkça yeni planlar yapabilirsiniz. En sonunda, çabalarınızın sonucunu alacaksınız.

Sorumluluk almayı bilen bir lider olmalısınız. Bazı insanlar için bu olumsuz bir şey olabilir. Ancak, bazen sorumluluk almayı bilmek işinize yarar.

Başarılı insanlar genellikle sorumluluk almaktan ve işlerin nasıl kontrol altına alınacağını bilmekten zevk alırlar. Ancak, bazı insanlar ise daha sabırsızdırlar ve kendileri gibi olmayan kişiler etraflarında olduğunda rahatsız olurlar.

2. Açık görüşlü müsünüz?

gözlüklü kadın

Başarılı olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden birisi açık görüşlülüktür. Etrafınızda olup biten şeylere karşı açık görüşlü olmak çok önemlidir. Aksi takdirde, tek yaptığınız kendinizi sınırlandırmak olur.

Yeni bir şeyler öğrendikçe, öğrenmeniz gereken daha birçok şey olduğunu fark ediyorsunuz. Bu da size sunulan fırsatlardan yararlanmanıza olanak sağlıyor. Açık görüşlü olduğunuzda, yeni fikirler üretmeniz ve kendi inançlarınızı sorgulamanız kolaylaşır.

3. Kendinize hedefler koyuyor musunuz?

Hedef koymak dendiğinde çoğu kişinin aklına, “Ne başarmak istiyorum ya da 5 yıl içerisinde kendimi nerede görüyorum” sorusunu sormak geliyor. Aslında böyle düşünüyorsanız, günlük hedefler koymanın önemini görmezden geliyorsunuz demektir.

Uzun vadeli hedeflerin, aslında ne yapmak istediğiniz konusunda sizi yanıltabileceğini biliyorsunuz.

Gün içinde başarabileceğiniz küçük hedefler belirlemek, nihai hedefinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, gelecekteki hedeflerinizle ilgili daha iyimser olabilirsiniz.

Aslında, her şey hayatı bir merdiven gibi görmekten ibarettir. Tüm basamakları çıkmadan zirveye ulaşamayız, değil mi?

4. Geçmişinizin ya da başarısızlıklarınızın sizi engellemesine izin vermiyor musunuz?

geçmişinizi salın

Bugünlere geçmişinizden çıkardığınız derslerle geldiğinizi ve geçmişi değiştiremeyeceğinizi biliyorsunuz. Bu nedenle geçmişi, gelecekte önünüze çıkacak engelleri atlatmak için bir araç olarak kullanın.

Bulunduğunuz noktaya geçmişteki tecrübeleriniz sayesinde geldiğinizin farkında mısınız? Yapabileceklerinizi ya da yapmış olmanız gereken şeyleri düşünerek vakit kaybetmenin sizi başarıya ulaştırmayacağını biliyorsunuz.

Burada önemli olan şey, uyum sağlayabilmek ve değişimi tamamen benimsemektir. Tanımadığınız insanların yanında da kendinizi rahat hissedin ve yolunuza ne çıkarsa çıksın her şeyin üstesinden gelebileceğinizin farkında olun.

5. Büyük başarılar elde etmek için her zaman elinizden gelenin en iyisini yapıyor musunuz?

Güçlü yönlerinizden yararlanmayı bilirsiniz. Bunun yanı sıra, sizi daha yetenekli hale getiren ve sevdiğiniz şeyleri yapmanıza olanak sağlayan becerilerinizi de kullanmak başarılı olmanızı sağlar. Ancak, aynı zamanda zayıf yönlerinizin de farkında olduğunuz için sizde olmayan ama başkalarında olan özelliklerden faydalanmayı da bilirsiniz.

Her şeyi tek başınıza başaramayacağınızın bilincindesinizdir. Bu nedenle, ihtiyacınız olduğunda doğru insanlardan yardım istemek sizin için zor bir iş değildir.

Becerilerinizin eksik kaldığını noktada sorumluluğu bir başkasına vermeyi ve becerilerinizi kendi gelişiminiz için sonuna kadar kullanmayı bilirsiniz.

6. Gerekli ölçüde hırslı biri misiniz?

büyük başarılar

Kendinizi en iyilerden biri olarak görmekten çekinmezsiniz. Eğer her gün hayatın size getirdikleriyle yüzleşmeye hazır bir insan olarak uyanıyorsanız, hedeflerinize ulaşmak sizin için hiç de zor olmayacaktır.

Hırslı biriyseniz, çok uzun saatler boyunca her gün art arda çalışmanın size bir şey kazandırmayacağını bilirsiniz.

Bir şeyler başarmak istemenizin gerçek nedeni hırstır. Ruhunuz size hayattaki amacınızın ne olduğunu fısıldar ve bu da hedefleriniz konusunda ısrarcı olmanıza ve onlarla aranıza hiçbir şeyin girememesine yardımcı olur.

7. Büyük başarılar kaydetmek için istekli misiniz?

Son olarak, en iyisi için çabalıyorsanız siz başarıyı hedefliyorsunuz demektir.

Gerçekten başarılı olmak ve hedeflerini gerçekleştirmek isteyen insanlar, kendileriyle ilgili olumsuz şeyleri değiştirmek ve daha iyi olabilmek için gelişmek isterler. Bu isteğe sahip olanlar daima ellerinden gelenin en iyisini yapmak için bir arayış içerisindedirler.

Başarı için doğru yolda mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.