Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek İyi Alışkanlıklar

Eğer üzerinizde çok baskı olduğunu hissediyorsanız, hayata bakış açınızı değiştirecek bazı sağlıklı alışkanlıklar edinmeyi deneyin.
Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek İyi Alışkanlıklar

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Sağlıklı alışkanlıklar zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir çünkü problemlerin üzerinde kendinizi kontrol sahibi hissetmenizi sağlar. Bu, karşılaşacağınız zorlukların üstesinden gelebilmeniz için mükemmel bir çözümdür.

Zihniniz küçük ve büyük alışkanlıklar üzerine kuruludur. En ideali bu alışkanlıkların pozitif yönde olmasıdır, negatif alışkanlıklar ise az olmalıdır. Hayatınızdaki her şeyi kontrol etmeye çalışmak anksiyete ve depresyona neden olabilir. Sorumlulukları, işi, aileyi ve zamanı dengelemeye çalışmak kolay değildir.

Sabrınızın sonuna geldiğinizi düşünüyorsanız, aşağıdaki alışkanlıkları edinmeyi deneyin. Hepsinin çok olumlu sonuçlar yaratacağını göreceksiniz.

Kendinize çok sert davranmaktan vazgeçin

Birçok kişi kendini zorlamanın ödüllendirileceğine ve hedeflere ulaşmada yardımcı olacağına inanıyor. Ancak gerçekler çok daha farklı. Kendinizi olumsuz düşüncelerle cezalandırmak bunun tersine neden olabilir. Kötü düşüncelere inanmaya başlayarak özgüveninizi kaybedersiniz.

Bu nedenle çok fazla öz eleştiri yapmak ve olumsuz düşünmek gibi alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Kendinize karşı biraz rahat davranmayı öğrenin çünkü her şeyin sizin istediğiniz gibi gitmesi imkansızdır ve bu sizin hatanız değildir.

Hedeflerinize ulaşmak için başka yollar bulacaksınız. Eğer bu kısır döngüden çıkamadığınızı düşünüyorsanız bir arkadaşınızla konuşun.

Farklı şeyler yaparak sorunlarınızla yüzleşin

Yapmaya alışkın olduğunuz şeyin tam tersini yapmak size yeni bir bakış açısı kazandırır ve zihninizi başka düşüncelere açık hale getirir. Kendinizle biraz vakit geçirin. Kendinize istediğiniz kadar zaman ayırın ve buna ne sıklıkta ihtiyacınız olduğunu düşünün; günde, ayda ya da yılda bir kez bunu yapmak isteyebilirsiniz.

Zihninizi tamamen etrafınızdaki şeylerden özellikle de günlük hayatınızda korku ve engel oluşturan inanç ve alışkanlıklardan soyutlayacaksınız. Zaman zaman mola verebilirsiniz. Unutmayın, eğer bir şeyi istiyorsanız sahip olabilirsiniz. Sınır yoktur bu nedenle kendinize fazla baskı yapmayın.

Farklı şeyler yaparak kendinizi döngünün dışına çıkarabilirsiniz. Yeni şeyler tecrübe etme, yeni insanlarla tanışma ve ufkunuzu genişletme fırsatı bulacaksınız.

Pozitif olun


Ortaya çıkabilecek en yaygın korkulardan biri, hedeflerinize ulaşmaya çalışırken önünüze çıkan engeller yüzünden başarılı olamama stresidir. Eğer üzerinde kafa yormayı bırakmazsanız, başarısızlık korkusundan kurtulamazsınız.

Başarısızlığa odaklanmayı bırakmalı ve olumlu şeyleri düşünmeyi denemelisiniz. Başarısızlık fikri, zihninizde aslında belirli aktiviteleri gerçekleştiremediğinize inanmanıza neden olacak bir hasar yaratır. Denemek de başarısızlığa yol açabilir.

Hayatın bulunduğunuz andan ibaret olduğunu bilmeniz gerekiyor böylece her şey daha da güzelleşecek. Eğer başarısızlıklarınızı hedeflerinize ulaşma yolunda atılmış bir adım olarak görmeye başlarsanız, hayata bakışınız önemli ölçüde değişecektir.

Bazı şeylerin neden başınıza geldiğini anlayabilmek, hayata bakış açınızı da değiştirecektir. Kendinize, başarılarınıza ve başaracaklarınıza inanın. Size bir şeyleri başaramayacağınızı söyleyen biri olursa, sınırlarınızın başkalarının düşünceleri ile belirlenmediğini unutmayın.

Yapmanızın zor olduğu şeyler olabilir bu normaldir ama yapmanız gereken en önemli şey onlara ulaşmaya çalışmaktır. Eğer bir şeyi başaramadıysanız bile bunun sizin için iyi bir deneyim olacağını unutmayın.

Meditasyon yapın

Bu oldukça tavsiye edilen bir uygulamadır ve gerçekten etkilidir. Sadece deneyin, azmederek olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Meditasyon stres, endişe hatta depresyonu önlemeyi öğrenerek zorluklarla yüzleşmenize yardımcı olur.

Size en uygun olanı bulana kadar farklı meditasyon yöntemleri deneyebilirsiniz. Başlarda, meditasyon yaparak gevşeyebilmeniz için biraz zaman geçmesi gerekebilir. Eğer sizde de bu durum ortaya çıkarsa, yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece sadece dinlenmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için de yararlı bir şeyler yapmış olursunuz.

Yalnız zaman geçirin

Belki bu size çok cazip gelmiyor olabilir ancak oldukça önemli bir şeydir. Rutininizin dışına çıkarak yalnız bir yürüyüşe çıkmak için en sevdiğiniz yere gidebilirsiniz.

Kendinizi dinleyin ve yalnız zaman geçirmeyi öğrenin. Birçok duygu ve his keşfedeceksiniz. Aynı zamanda, sahip olabileceğiniz en iyi arkadaşın kendiniz olduğunu da unutmayın. Bir şekilde, bu aktivite sizi günlük hayatınızda ya da diğer insanlarla etkileşim içindeyken hissettiğiniz birçok olumsuz duygudan kurtarır.

Yalnız hissettiğinizde uzaklaşın

Bazen kendinizi yalnız hissedebilirsiniz ve bu düşünce zihninizi kaplar. Böyle durumlarda, ailenizin ve arkadaşlarınızın sizi umursamadığını ve problemlerinizle tek başınıza başa çıkamadığınızı düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki, bazen günlük yerine getirmek zorunda olduğunuz sorumluluklar yüzünden sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi ihmal edersiniz.

Bu nedenle, boş zamanınız olduğunda ve yalnız hissettiğinizde daha yakın bağlar oluşturmak için arkadaşlarınızla ve ailenizle buluşmak için planlar yapın. 

Arkadaşlarınızı ve ailenizi görmeyeli uzun zaman olmuşsa, olumsuz bir cevap alacağınızdan korkmayın. Uzun zaman sonra birlikte bir şeyler yapma fikri karşısında onlar da mutlu olacaklardır.

Umarız bu alışkanlıklar günlük hayatınızda yer bulabilir. Sonuçta, sizi siz yapan şeyin hayatla nasıl mücadele ettiğiniz ve zorlukların üstesinden nasıl geldiğiniz olduğunu unutmayın. Aynı zamanda, her şeyi de kafanıza takıp dert etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.