Bazen Yalnız Olmak Özgürlüğün Bedelidir

Konu iyi olmanıza geldiğinde sosyal baskının sizi oradan oraya savurmasına izin vermeyin. Yalnız olmak olumsuz bir şey olmaktan uzaktır; büyümek için bir fırsat olarak görülmelidir.

Genelde yalnız olmanın insanlara birileriyle öğrenebileceklerinden daha çok şey öğrettiğini söylerler. Bizler sosyal yaratıklarız ve büyümek, öğrenmek ve yaşamak için iletişime ihtiyaç duyarız. Ama önemli olan ise dengeli kalmaktır.

Yalnız kalınan anlar akıl sağlığı için kesinlikle gereklidir; bu anlar daha çok sakinlik ve içsel bağlantı içindir. Ama hayatınızda bir şeylere, birilerine bağlı olup boğulmaya başladığınızı hissettiğiniz yaşam döngüleri de olabilir.

Çevrenizden gelen baskı yüzünde kontrolünüzü, seçme kabiliyetinizi veya hangi yola gitmeniz veya gitmemeniz üzerine karar verme mekanizmalarınızı kaybettiğinizi gördüğünüz zaman işte hareket etme zamanı gelmiş demektir.

Çünkü bazen yalnızlık özgürlük için ödediğiniz bedeldir, ama bu onun kesinlikle kötü bir şey olduğu anlamına gelmez. Haydi gelin biraz açıklayalım.

Yalnız olmak önünüzdeki tek yol olduğu zaman

Gelin şu anda Çin’de gerçekleşmekte olan bir şeyden bahsederek başlayalım. Bu çok dikkat çekici bir durum ve özgürlüğün bedeli konusunda kesinlikle bağlama çok iyi oturuyor.

Çin’de bir kadın 25 yaşına basıyor ve hala evli değilse bu kadına aynen bizde olduğu gibi evde kalmış kadın deniyor.

  • Bu kadın bir eşinin olmamasını hem kendisi hem de ailesi için bir utanç kaynağı olarak görüyor. Bu yüzden bu genç kadınlara koca bulmak ve onları toplumun taleplerine göre normalleştirmek için bir bekar pazarı oluşmuş durumda.
  • Çin’de artık ‘tek çocuk’ yasası yok, bu da hükümetin anneliği desteklediği anlamına geliyor. Aslında, ‘doğal varoluş amacını’ yerine getirmemiş kadınların olduğunu düşünmek ve onlara bu yeri biçmek hem acımasız hem de yıkıcı bir baskı oluşturuyor. 
  • Durumun iyi bir yanı var ki, o da bu kadınlardan bir çoğunun bu duruma direniyor oluşudur. İlk olarak hem ailelerine hem de toplumun kendisine karşı geliyorlar.

Hepsi yalnızlığın bir bedeli olduğunu ve bu bedelle geldiğini biliyor, bu da bağnaz, kapalı görüşlü insanlar tarafından reddedilme hissi. Onlar hala özgür hissediyor çünkü onlar ‘bütünüyle kadın’ oldukları için istedikleri gibi yaşama hakkına sahipler.

ağlayan kadın

Çevreden gelen baskı özgürlüğü kısıtladığı zaman

Hepimiz biliyoruz ki yalnız olmak her zaman güzel bir şekilde düşünülmez. Çin böyle düşünen tek ülke değil. Kendi çevrenizde bekar olmakla ilgili kurulmuş genel geçer yargıları ve söylenceleri bir düşünün.

  • Romantik bir ilişki her bittiğinde, siz de şüphesiz ki ‘endişelenme, yakında birini bulursun’ diyen birileriyle karşılaşacaksınız. Sanki yalnız zaman geçirmek anlaşılacak, olacak bir şey değilmiş de illa ki birileriyle olmak gerekiyormuş gibi.
  • Neden yalnız yaşadığınızı anlamayan aile bireylerinin olması da çok yaygındır, neden tek başınıza yaşıyorsunuz, neden tek başınıza yolculuk ediyorsunuz veya neden kendinizle barış ve huzur içinde olmanız için tek başınıza olmanız ve kendi özel zamanınız olması gerektiğini anlamıyor olabilirler.

Bugün bile, yalnız olma durumu olumsuz bir şey olarak düşünülüyor. Belki de belli insanlara ve şeylere duyduğunuz bağlar yüzünden ateşin üstünde yürümeniz ve sürekli eleştirilmeniz ve istemediğiniz yorumları dinleyip durmanız gerekiyor.

kalp

Yalnız olmak tehlikeli bir şey değildir

Yazar ve şair Charles Bukowski bir konuda açık açık konuşuyor: izolasyon bazen gerçekten de harika bir hediyedir.

Bu sonsuza kadar çevrenizden, insanlardan, toplumdan, gülmekten, bir araya gelişlerden, aşktan ve arkadaşlıktan bağınızı tamamen koparacağınız anlamına gelmiyor.

  • Bu seçici olmak ve kendinizi ön planda tutmak anlamına geliyor, bu da hem faydalıdır hem de terapi olarak değeri vardır. Yalnız kalmak kesinlikle arada sırada deneyimlemeniz gereken ve korkusuzca yaşanması önemli olan kişisel bir boyuttur.
  • Harvard Business Review’da yayınlanan bir çalışmaya göre yalnız olmak bir çok bilişsel fonksiyonu daha iyi geliştirmek ve daha çok duygusal denge yakalamak için uygulanan bir strateji olarak görülmeye başlandı. 
  • Çevrelerindeki kirlilikten ve sesten, kendi değerlerinin yargılanmasından ve insanların onlardan beklentilerinden kendilerini koparabilen insanlar daha özgür, daha yaratıcı ve yeni fırsatlar bulmaya çok daha açıktır.

kelebek kız

Belki de zaman bu efsaneleri ve genel geçer kuralları yıkmanın zamanıdır. Gönüllü olarak yalnızlığı seçmek cesur bir eylemdir. 

Kendilerini bırakan ve havluyu atıp mutsuzluk treninde yolculuk etmeye devam eden insanlar tutsak edildiklerini ve bunun en iyi seçenek olmadığını görmelidirler.

Özgür olmak için yalnız olmak gerekir. Belki de yalnız olmak o kadar da tehlikeli bir şey değildir, özellikle de eğer özgüveninizi güçlendiriyorsa ve eğer size yürümek istediğiniz ve istemediğiniz yolları seçmenize yardımcı oluyorsa.

Biliyoruz bunları söylemesi kolaydır… “Bu şansı değerlendirin ve özgür olun” demek…

Bu biraz meditasyon, yani odaklanma ve kaderinizi değiştirmek için büyük bir adım atmayı gerektiren kişisel bir seçimdir. Ama kesinlikle ve kesinlikle, denemeye değer.